Obowiązku zwrotu kosztów kształcenia żołnierza

Pytanie:

"Jestem absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej. Złożyłem wypowiedzenie z pracy do Ministra Obrony Narodowej. Okazuje się, że żołnierz zawodowy musi przepracować dwukrotny okres studiów (12 lat w moim przypadku) w wojsku, w przeciwnym razie gdy odchodzi wcześniej (pomijam emeryturę czy rentę) będzie musiał ponieść koszty kształcenia. Zapisane jest to w ustawie o służbie żołnierza zawodowego. Co można zrobić, aby uniknąć zwrotu tych kosztów? Przecież zdawałem do szkoły państwowej a nie na prywatny wydział."

Odpowiedź prawnika: Obowiązku zwrotu kosztów kształcenia żołnierza

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 stycznia 2003 r. w sprawie zwrotu przez żołnierza zawodowego kosztów poniesionych na jego kształcenie w czasie studiów lub nauki, istnieje możliwość zwolnienia żołnierza zawodowego od obowiązku zwrotu równowartości kosztów w całości lub części ze względu na:

  • zaistnienie szczególnego przypadku losowego;
  • trudną sytuację rodzinną lub materialną;
  • podjęcie służby w Straży Granicznej, Policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jeżeli żołnierz ten wypowie stosunek służbowy do dnia 31 grudnia 2006 r.

Decyzję w sprawie zwolnienia od obowiązku zwrotu równowartości kosztów wydaje organ uprawniony do zwolnienia żołnierza zawodowego z zawodowej służby wojskowej, na wniosek żołnierza lub z urzędu. Wniosek, może być złożony nie później niż:

  • na trzy miesiące przed dniem upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego dokonanego przez żołnierza zawodowego;
  • czternaście dni od dnia otrzymania przez żołnierza zawodowego wyciągu z rozkazu o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika