Odpowiedź prawnika: Prawo do zachowku i spadku
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż ojciec umarł przed babcią. Zgodnie z art. 931 § 2 kodeksu cywilnego, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Córka dziedziczy więc to, co dziedziczyłby ojciec. Córka dziedziczyłaby więc po babci zamiast swego ojca, gdyby nie testament. Jednakże w takim przypadku ma prawo do zachowku. Zgodnie bowiem z art. 991 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Istotne w tej sprawie jest, iż roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem trzech lat, zasadniczo od ogłoszenia testamentu. Zakładając, iż 5 kwietnia br Pani siostra była zawiadomiona o sprawie, w tym o ogłoszeniu testamentu, może ona wytoczyć przeciwko spadkobierczyni powództwo o zapłatę zachowku.
Załatwienie sprawy spadkowej po 13 latach od śmierci spadkodawczyni nie jest podejrzane. Do wniesienia stosownego wniosku (o stwierdzenie nabycia spadku) była uprawniona również Pani siostra.
Należy jeszcze rozważyć sprawę dziedziczenia po dziadku. Otóż zmarł on jako pierwsza z wymienionych osób. Po nim dziedziczyła (jeśli nie było testamentu) babcia, ojciec oraz siostra ojca. Sprawa spadkowa po dziadku jak rozumiemy nie została wtedy przeprowadzona. Obecnie więc powinna odbyć się sprawa o nabycie spadku po dziadku i babci, a także po ojcu. To, co odziedziczył ojciec Pani siostry po dziadku, odziedziczyła Pani siostra. Jeśli wniosek siostry ojca nie obejmuje wniosku o stwierdzenia nabycia spadku po ojcu, to córka powinna taki wniosek złożyć.
Wiele potrzebnych informacji znajdzie Pani w artykułach:
Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?