Odpowiedź prawnika: Rozliczenie pożyczki Spólki z o.o.
Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w praktyce zamiarem stron umowy pożyczki jest zastosowanie instytucji, zbliżonej do opisanej w art. 603 k.c., zgodnie z którym to przepisem przez umową zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Istotą umowy zamiany jest wymiana dóbr, bez wykorzystania w tej operacji ekwiwalentu w postaci pieniądza. Przedmiotem umowy zamiany mogą być rzeczy i prawa majątkowe (por. Zdzisław Gawlik, Komentarz do art. 603 Kodeksu cywilnego). Trzeba przy tym pamiętać, iż zamiana jest umową zobowiązującą, konsensualną, odpłatną, wzajemną, w której wartość wzajemnych świadczeń powinna być ekwiwalentna, przy zachowaniu subiektywnych kryteriów dla oceny ich wartości (M. Safjan (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t. II, 2009, s. 348).
Art. 121 ustawy Prawo własności przemysłowej stanowi, iż na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Rejestracja znaku towarowego powoduje powstanie nowego prawa o majątkowym charakterze. Jednocześnie takie prawo staje się składnikiem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 z ind. 1 k.c.
art. 55 z ind. 1 k.c.
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Planowana transakcja miałaby polegać na przeniesieniu przez pożyczkobiorcę na pożyczkodawcę praw do znaku towarowego, w zamian za co ten ostatni zwolniłby pożyczkobiorcę ze zobowiązania z umowy pożyczki. Niewątpliwie więc nie mamy tutaj do czynienia z prostą realizacją przesłanek umowy zamiany, jednak na zasadzie swobody umów uznać należy taką czynność za dopuszczalną. Zgodnie bowiem z art. 353 z ind. 1 k.c., strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.