Uchylenie alimentów od dziadków

Pytanie:

"Sąd zasądził od ojca 2 dzieci alimenty. Ojciec przez jakiś czas pozostawał bez pracy i nie płacił rat. Matka dzieci zwróciła się do sądu o zasądzenie na rzecz dzieci alimentów od dziadków (rodziców ojca dzieci). Z uwagi na fakt, iż dziadkowie płacili nieregularnie sprawa została skierowana do komornika, który od roku ściąga zasądzone raty z rent inwalidzkich dziadków. Od jakiegoś czasu ojciec dzieci pracuje i zaczął płacić alimenty (są dowody wpłat za ostatnie 2 miesiące) - istnieje jednak pewne zadłużenie z poprzedniego okresu. Pomimo to komornik nadal ściąga alimenty również z dziadków dzieci. W tej sytuacji dziadkowie chcieliby przestać płacić, a jeśli to niemożliwe - płacić dobrowolnie, tak aby nie ponosić kosztów komorniczych. W jaki sposób dziadkowie mogą spowodować wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego? Czy powinni się zwrócić do komornika, czy do sądu? A jeśli muszą płacić nadal, to w jaki sposób mogą to robić dobrowolnie, aby nie ponosić kosztów?"

Odpowiedź prawnika: Uchylenie alimentów od dziadków

Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż alimenty od dziadków zostały zasądzone w wyroku, powinni Państwo wnieść powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, powołując się na zmianę okoliczności. Tą zmianą jest przypuszczalne zwiększenie się możliwości zarobkowych ojca dzieci i płacenie przez niego alimentów. Zgodnie bowiem z art. 132 kro obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. W tym celu należy zwrócić się do sądu tj. skierować pozew przeciwko wnukom reprezentowanym przez ich matkę. Zwracanie się do matki dzieci o wycofanie przez nią wniosku o prowadzenie egzekucji (innymi słowy o to, by wnioskowała o jej umorzenie) nie gwarantuje definitywnego załatwienia sprawy, gdyż matka dzieci może w każdej chwili ponownie zwrócić się do komornika o egzekwowania od państwa alimentów. Proszę też pamiętać, iż zgodnie z art. 140 kro osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić. Roszczenie przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawnia się z upływem lat trzech.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pograzeni dziadko 2013-01-19 12:42:00

    dziadkowie placacy alimenty na wnuki ---moze razem sie zjednoczyc i wystapic przeciwko takiemu prawu ,ktore nas dziadkow obciaza z naszych biednych emerytur ,niech wreszcie rodzice beda scigani skutecznie i zaczna placic na swoje dzieci . takie prawo sciagania od nas alimentow jest bezduszne i istnieje tylko w polsce ,mozemy sie zjednoczyc i to zmienic.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika