Uwłaszczenie a zasiedzenie

Pytanie:

"W minionym roku zmarła moja babka, która jak się okazało po jej śmierci użytkowała, a nie posiadała ok. 5 ha lasu. Las ten był w naszej rodzinie od wielu pokoleń, niestety nie zostało nigdy przeprowadzone uwłaszczenie. Dodam również, że podatki były płacone regularnie. Czy istnieje możliwość przejęcia lasu na własność przez mojego ojca (a syna babki, jest on obecnie jedynym żyjącym potomkiem) i jak wygląda cały proces? Czy urząd gminy może wystąpić do sądu o uwłaszczenie, czy też trzeba robić to prywatnie?"

Odpowiedź prawnika: Uwłaszczenie a zasiedzenie

W obecnym stanie w przedstawionym przypadku nie można mówić o uwłaszczeniu. W grę może wchodzić ewentualnie możliwość stwierdzenia zasiedzenia przedmiotowej nieruchomości. Aby mogło nastąpić zasiedzenie babka pytającego powinna być posiadaczem samoistnym. Oznacza to, że powinna zachowywać się i uważać się za właściciela. Innymi słowy posiadanie prowadzące do zasiedzenia musi mieć charakter władania rzeczą z zamiarem posiadania jej dla siebie. Jeżeli więc babka nie była posiadaczem samoistnym, lecz użytkownikiem (czyli posiadaczem zależnym), zasiedzenie nie będzie możliwe. W pytaniu jest mowa o użytkowaniu nieruchomości. Użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jeżeli więc w rzeczywistości las został oddany w użytkowanie i użytkownik wykonuje swoje prawo nie wykraczając poza jego zakres (wykonuje użytkowanie zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki i zasadami ustalonymi przez właściciela lasu), jest on posiadaczem zależnym i nieruchomość nie przejdzie na własność użytkownika w drodze zasiedzenia. Zasiedzenie byłoby możliwe, gdyby w jakimś momencie użytkownik (babcia) zaczęła władać rzeczą z zamiarem posiadania jej dla siebie i byłoby to w jakiś sposób widoczne (np. pobierałaby pożytki, które właściciel wyłączył z zakresu użytkowania i przeznaczył dla siebie). Zasiedzenie (przejście własności) następuje z chwilą upływu lat dwudziestu w przypadku dobrej wiary i z upływem lat trzydziestu w przypadku złej wiary. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika