Wniosek o odroczenie kary

Pytanie:

W roku 2002 mój sąsiad otrzymał wyrok w zawieszeniu za jazdę po spożyciu alkoholu. W 2004 kara została odwieszona i skierowana do wykonania. W międzyczasie sytuacja mojego sąsiada diametralnie się zmieniła podpisał legalną umowę o pracę we Francji. Napisaliśmy wniosek do sądu o odroczenie wykonania kary na okres 6 miesięcy. Sąd wniosek uznał i wykonanie odroczył na 6 miesięcy. W chwili obecnej sąsiad przebywa we Francji a przyszło pismo o tym, że sąsiad ma się stawić w zakładzie karnym. Jakie ma możliwości uniknięcia odbycia kary? Umowę we Francji ma podpisaną do stycznia.

Masz inne pytanie do prawnika?

30.11.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wniosek o odroczenie kary

Zgodnie z kodeksem karnym wykonawczym odroczenie może być udzielone kilkakrotnie, jednakże łączny okres odroczenia nie może przekroczyć roku, chyba że chodzi o kobietę ciężarną lub w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki. W przypadku, który został opisany istnieje możliwość ponownego starania się o odroczenie kary pozbawienia wolności.

Trzeba też wspomnieć, że jeżeli odroczenie wykonania kary nie przekraczającej 2 lat pozbawienia wolności trwało będzie przez okres co najmniej jednego roku - sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary. Może ją zawiesić ponownie, mimo że była już odwieszona. Zatem staranie się o ponowne odroczenie jest wskazane. Jeśli upłynął już termin, na który biegnie odroczenie w zasadzie skazany powinien odbywać karę. W takim przypadku zasadne jest staranie się o przerwę w karze a nie od jej odroczenie skoro już ją powinien odbywać.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: