Zarządzanie majątkiem po śmierci spadkodawcy

Pytanie:

"Mój konkubent po śmierci żony i dzieci zarządza ich wspólną posesją (gospodarstwo agroturystyczne). Sąd wyznaczył sprawę o stwierdzenie nabycia spadku do października b.r. Wiadomo na podstawie zeznań sprawców, dwóch wizji lokalnych, że w kolejności zginęły matka, starsza a potem młodsza córka. W dniu dzisiejszym do mojego konkubenta przyszedł list od szwagra (brata zmarłej żony) oraz jej ojca, z żądaniem wydania kluczy do posesji? Czy mają prawo żądać zarządzania majątkiem do czasu stwierdzenia nabycia spadku? Kto może nim zarządzać w takiej sytuacji? Co zrobić z takim żądaniem?"

Odpowiedź prawnika: Zarządzanie majątkiem po śmierci spadkodawcy

Do czasu objÄ™cia spadku przez spadkobiercÄ™ sÄ…d czuwa nad caÅ‚oÅ›ciÄ… spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. Jeżeli inwentarz nie byÅ‚ przedtem spisany, sÄ…d wyda postanowienie o sporzÄ…dzeniu spisu inwentarza. Kurator spadku powinien starać siÄ™ o wyjaÅ›nienie, kto jest spadkobiercÄ…, i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku. Kurator spadku zarzÄ…dza majÄ…tkiem spadkowym pod nadzorem sÄ…du spadku. Dzieje siÄ™ tak do momentu ustalenia, kto jest spadkobiercÄ…. Jak wynika z treÅ›ci pytania spadkobiercÄ… jest konkubent. Przy czym bÄ™dzie już pewne, że z dniem stwierdzenia nabycia spadku na podstawie wydanego postanowienia osoby w nim wymienione należeć bÄ™dÄ… do krÄ™gu spadkobierców. ZarzÄ…d taki w razie wÄ…tpliwoÅ›ci, kto jest spadkobiercÄ… jest sprawowany do czasu stwierdzenia nabycia spadku, przy czym przez kuratora wyznaczonego przez sÄ…d.

Do sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości. Sąd spadku może nakazać sprzedaż należących do spadku rzeczy ruchomych, które są narażone na zepsucie albo których przechowanie pociąga za sobą nadmierne koszty. Sprzedaż nastąpi w sposób przewidziany dla sprzedaży ruchomości w toku egzekucji, chyba że sąd określi inny sposób sprzedaży.

Żądanie sprawowania zarządu nie przysługuje bratu, jeśli kolejność śmierci była jak wyżej podana.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika