26.2.2020

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?

Poznaj podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Porady prawne

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

lub

  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

ZALECENIA

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”. 

Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Dowiedz się więcej o koronawirusie

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim

Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim

Rekomendacje dla władz uczelni Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa (...)

Jeśli źle się poczujesz...

Jeśli źle się poczujesz...

Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do (...)

Stan epidemii a działalność przedsiębiorców

Stan epidemii a działalność przedsiębiorców

Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, czy dotyczą one twojej firmy. ##baner## Od (...)

Żywność a koronawirus

Żywność a koronawirus

Dowiedz się nt. bezpieczeństwa produktów spożywczych w dobie epidemii. Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 r. stanowisko, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne (...)

Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?

Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?

Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jak wydawane są nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym? E-sąd wydaje nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?

Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

  Umowa z deweloperem - podstawowe zasady   Oferta, z jaką wychodzi do klientów deweloper powinna zawierać pełną informację o terenie, na którym ma powstać budynek, projekt budynku, mieszkania, wyposażenie i standard, określać też cenę za 1 m2 i termin realizacji (...)

Twoje mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)

Twoje mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)

Poziom realizacji przez państwo polskie zadań o charakterze socjalnym nie jest może taki jak w niektórych zachodnich państwach opiekuńczych, niemniej jednak rząd podejmuje pewne próby w tych sprawach. Taką próbą jest ustawa o niektórych formach popierania budownictwa (...)

Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?

Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?

Czym jest pomoc publiczna? No właśnie, według praw wolnego rynku – złem. To rynek za pomocą "naturalnych" mechanizmów ("tzw. niewidzialnej ręki"), jakim jest m.in. wolna konkurencja, wypiera słabszych, daje bogactwo lepszym, a na pewno silniejszym i zapewnia harmonię w obrocie handlowym. (...)

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

Internet to potęga! Same media społecznościowe mają ponad 3,4 miliarda użytkowników. Każdego dnia pojawiają się tam setki milionów wpisów. W natłoku treści zgubi się niejeden dorosły. A co z dziećmi? Internet ma mnóstwo zalet. Pomaga w nauce, w nawiązywaniu (...)

Co należy wiedzieć o kwarantannie?

Co należy wiedzieć o kwarantannie?

Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! (...)

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

  Co to jest majątek wspólny, jak powstaje i jakie są podstawowe zasady dotyczące zarządu tym majątkiem? Wspólność ustawowa jest ustrojem majątkowym obowiązującym małżonków, jeżeli przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania nie zawrą umowy majątkowej (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Opłaty za korzystanie ze środowiska - kto i gdzie powinien je odprowadzać i czy można się z nich zwolnić?

Opłaty za korzystanie ze środowiska - kto i gdzie powinien je odprowadzać i czy można się z nich zwolnić?

Czym są opłaty za korzystanie ze środowiska? Opłaty za korzystanie ze środowiska, jak sama ich nazwa wskazuje, są pobierane za to, że przy okazji prowadzenia jakiejś działalności dochodzi do zanieczyszczenia środowiska (emituje się spaliny, odprowadza ścieki itd.) i dlatego za tak wyrządzoną (...)

Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?

Jak uzyskać zezwolenie na pracę sezonową?

Chcesz zatrudnić cudzoziemca do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce? Dla takiego pracownika możesz uzyskać zezwolenie na pracę sezonową (typu S). Z artykułu dowiesz się, jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. Wypełnij (...)

Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie niższy. Jeśli jesteś kobietą, będziesz mogła przejść na emeryturę, gdy skończysz 60 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną, będziesz mógł przejść na emeryturę, gdy skończysz (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Ile mogę dostać alimentów na dzieci od mojego męża?

Witam, mam pytanie dotyczące tego, jakiej wysokości alimentów mogę oczekiwać od mojego męża na moją crókę. Dodam że jestem w trakcie rozwodu z moim mężem, oraz że mąż pracuje za granicą, niestety na czarno, z tego co wiem nie ma podpisanej żadnej umowy. Niniejsza opinia została sporządzona (...)

Rękojmia za wady fizyczne sprzedanego mieszkania

Rękojmia za wady fizyczne sprzedanego mieszkania

W miesiącu czerwcu tego roku kupiliśmy z żoną poprzez biuro nieruchomości mieszkanie. Kiedy byliśmy zobaczyć to mieszkanie, właściciel powiedział, że trzeba tylko pomalować ściany. W momencie oglądania, właściciel mieszkał tam jeszcze z rodziną, więc były meble, na podłogach dywany (...)

Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Jest oczywiste, że gdyby matka posiadała oddzielną własność, czyli inną masę spadkową celowe jest stwierdzenie nabycia spadku po matce. Sprawa jednak dotyczy tej samej nieruchomości należącej do ojca i matki na prawie wspólnoty małżeńskiej jak również tego, że spadkobiercami są te (...)

Czy w sprawie o alimenty dla pełnoletniego dziecka sąd może żądać informacji o dochodach drugiego rodzica?

Czy w sprawie o alimenty dla pełnoletniego dziecka sąd może żądać informacji o dochodach drugiego rodzica?

Czy w sprawie o alimenty dla pełnoletniego dziecka gdzie pozwanym jest jeden z rodziców - ojciec, sąd może żądać informacji o dochodach drugiego rodzica - matki, która nie jest stroną w sprawie? Wiem, że „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (...)

Nabycie domu od spadkobiercy a zapisy w księgach

Nabycie domu od spadkobiercy a zapisy w księgach

Chcę nabyć dom, którego właścicielem jest osoba, która odziedziczyła ten dom w spadku. Jest prawomocny wyrok sądu w tej sprawie. W księdze wieczystej ciągle wpisany jest poprzedni (zmarły) właściciel. Dom jest postawiony na działce będącej w użytkowaniu wieczystym. Czy mogę w tej sytuacji (...)

Odprawa dla pracownika

Odprawa dla pracownika

Zatrudniamy kierowcę ciężarówki na podstawie umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Pracownik pracuje u nas powyżej 3 lat. Umowa przewiduje wcześniejsze rozwiązanie z 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Sprzedajemy samochód ciężarowy zatem jest oczywiste, że zwolnienie kierowcy (...)

Miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Mój mąż prowadzi swoją działalność gospodarczą. Jest to firma zarejestrowana jako firma usługowo - handlowa. Firma świadczy usługi sprzątania biur oraz dostarcza środki higieniczne na terenie całej Polski. Obecnie mąż wynajął pomieszczenie sklepowe, gdzie sprzedaje takie środki higieniczne. (...)

Pełnomocnik do umowy spółki z członkiem zarządu

Pełnomocnik do umowy spółki z członkiem zarządu

Czy uchwała wspólników powołująca pełnomocnika Spółki z o.o. do zawierania umów z członkami Zarządu winna być potwierdzona notarialnie i czy powinna być przesłana do instytucji zewnętrznych (jeżeli tak to do jakich i w jakich terminach)? Co do zasady pełnomocnictwo do zawierania umów (...)

Pobyt obcokrajowca w Polsce

Pobyt obcokrajowca w Polsce

Córka będąca obywatelką RP zawarła związek małżeński z cudzoziemcem. Małżeństwo zostało zawarte poza granicami UE i zarejestrowane w polskim USC. Urzędnik w Wydziale Paszportów odmawia wydania zaproszenia dla zięcia na czas dłuższy niż 3 miesiące, tłumacząc to zbyt niskimi dochodami (...)

Pozew na formularzu urzędowym

Pozew na formularzu urzędowym

W jakich sprawach cywilnych składa się pozew na urzędowych formularzach? Jakie przepisy to regulują? Czy pozew w sprawie o odszkodowanie za zakażenie wirusem HCV (roszczenie o wartości 50 tys. zł) złożyć trzeba na urzędowym formularzu? Obowiązek złożenia w niektórych sprawach pozwu na (...)

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie

Jakie są prawne podstawy odpowiedzialności szpitala za zakażenie żółtaczką podczas zabiegu wykonywanego w szpitalu? Proszę o podanie dokładnej podstawy prawnej. W nawiązaniu do wczorajszej odpowiedzi uzupełniam ją dziś o żądane informacje. Oto podstawa prawna poszczególnych roszczeń (...)

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie pacjenta

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie pacjenta

Gdzie można sie zwrócić w przypadku zarażenia żółtaczką zakaźną podczas zabiegu w szpitalu? W przypadku zarażenia się chorobą zakaźną podczas pobytu w szpitalu Pani sąsiadka (jako osoba poszkodowana) może wystąpić do sądu z powództwem o naprawienie szkody w postaci uszkodzenia (...)

Pobyt obcokrajowca w Polsce

Pobyt obcokrajowca w Polsce

Córka będąca obywatelką RP zawarła związek małżeński z cudzoziemcem. Małżeństwo zostało zawarte poza granicami UE i zarejestrowane w polskim USC. Urzędnik w Wydziale Paszportów odmawia wydania zaproszenia dla zięcia na czas dłuższy niż 3 miesiące, tłumacząc to zbyt niskimi dochodami (...)

Pozew na formularzu urzędowym

Pozew na formularzu urzędowym

W jakich sprawach cywilnych składa się pozew na urzędowych formularzach? Jakie przepisy to regulują? Czy pozew w sprawie o odszkodowanie za zakażenie wirusem HCV (roszczenie o wartości 50 tys. zł) złożyć trzeba na urzędowym formularzu? Obowiązek złożenia w niektórych sprawach pozwu na (...)

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie

Jakie są prawne podstawy odpowiedzialności szpitala za zakażenie żółtaczką podczas zabiegu wykonywanego w szpitalu? Proszę o podanie dokładnej podstawy prawnej. W nawiązaniu do wczorajszej odpowiedzi uzupełniam ją dziś o żądane informacje. Oto podstawa prawna poszczególnych roszczeń (...)

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie pacjenta

Odpowiedzialność szpitala za zarażenie pacjenta

Gdzie można sie zwrócić w przypadku zarażenia żółtaczką zakaźną podczas zabiegu w szpitalu? W przypadku zarażenia się chorobą zakaźną podczas pobytu w szpitalu Pani sąsiadka (jako osoba poszkodowana) może wystąpić do sądu z powództwem o naprawienie szkody w postaci uszkodzenia (...)

Orzeczenie o niezdolności do pracy

Orzeczenie o niezdolności do pracy

Choruję od kilku lat na chorobę Meniera i ubiegam się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby Meniera i innych chorób. W którym rozporządzeniu Ministra Zdrowia lub Ministra Polityki Społecznej, względnie Dzienniku Ustaw lub innym akcie prawnym jest ona ujęta (Choroba Meniera) (...)

Orzeczenie o niezdolności do pracy

Orzeczenie o niezdolności do pracy

Choruję od kilku lat na chorobę Meniera i ubiegam się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby Meniera i innych chorób. W którym rozporządzeniu Ministra Zdrowia lub Ministra Polityki Społecznej, względnie Dzienniku Ustaw lub innym akcie prawnym jest ona ujęta (Choroba Meniera) (...)

Pomoc sądowa a przesłuchanie strony

Pomoc sądowa a przesłuchanie strony

Moja siostra otrzymała wezwanie do sądu położonego ponad 300 km od jej miejsca zamieszkania. Sprawa dotyczy nadania klauzuli wykonalności na siostrę za niespłacone zobowiązania jej męża z czasu, gdy prowadzili wspólne gospodarstwo domowe (obecnie mają rozdział wspólnoty małżeńskiej). (...)

Lista chorób związanych ze służbą wojskową

Lista chorób związanych ze służbą wojskową

Proszę o podanie listy chorób związanych z odszkodowaniem i rentą za powstałe choroby związane ze służbą wojskową. Na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, zostało wydane rozporządzenie zawierające wykaz chorób powstałych w związku ze szczególnymi (...)

Choroba psychiczna a ubezwłasnowolnienie

Choroba psychiczna a ubezwłasnowolnienie

Czy każda choroba psychiczna może być przesłanką ubezwłasnowolnienia? Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 1971 r., I CR 297/71, Lexpolonica nr 296290 (OSNCP 3/72, poz. 53) „W myśl art. 13 § 1 k.c. choroba psychiczna sama przez się nie stanowi wystarczającej przesłanki (...)

Zdiagnozowanie choroby zawodowej

Zdiagnozowanie choroby zawodowej

Jakie muszą zaistnieć warunki, aby ustalić istnienie choroby zawodowej? Aby konkretne schorzenie uznać za chorobę zawodową, muszą występować łącznie trzy przesłanki: 1) choroba znajduje się w wykazie chorób zawodowych, 2) w środowisku pracy występują (występowały) czynniki (...)

Przywrócenie terminu zawitego

Przywrócenie terminu zawitego

Jaka jest różnica między apelacją i odwołaniem od wyroku? Jakie zdarzenie może wydłużyć termin zawity? Czy np. choroba jeśli tak, to czy zaświadczenie może wydać każdy lekarz, czy tylko sądowy? Odwołanie od wyroku jest formą potoczną. Wyrazem procesowym odwołania jest apelacja. Procedura (...)

Zakres postępowania rozwodowego

Zakres postępowania rozwodowego

Czy mogę w sądzie na rozprawie o rozwód bez orzekania o winie wnieść wniosek o przebadanie żony (pozwanej) pod kątem psychiatrycznym Podejrzewam, że ma schizofrenię. Generalnie osoba występująca w roli strony postępowania (powód i pozwany) powinna stosować zasadę zgłaszania wszelkich (...)

Usprawiedliwienie niestawiennictwa a choroba

Usprawiedliwienie niestawiennictwa a choroba

Mam sprawę cywilną w sądzie, ale jestem aktualnie chory i nie mogę stawić się na rozprawę -co mam zrobić? W każdym przypadku, gdy osoba będąca stroną postępowania cywilnego chce brać w nim udział, a okoliczności faktyczne uniemożliwiają to, winna o tym zawiadomić sąd rozpoznający (...)

Choroba po zakończeniu pracy

Choroba po zakończeniu pracy

Czy należy się pracownikowi zasiłek chorobowy, jeśli okres wypowiedzenia minął np. 30 czerwca, a pracownik zachorował 2-go lipca? Kto płaci zasiłek, jeśli choroba trwa 90 dni? Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia (...)

Choroba psychiczna jako podstawa ubezwłasnowolnienia

Choroba psychiczna jako podstawa ubezwłasnowolnienia

Czy choroba psychiczna może być samodzielną podstawą ubezwłasnowolnienia całkowitego? Sama tylko choroba psychiczna, nawet potwierdzona badaniem przez biegłych, nie stanowi przesłanki wystarczającej do wydania orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu cierpiącej na nią osoby. Zgodnie z art. 13 kodeksu (...)

Choroba a przywrócenie terminu

Choroba a przywrócenie terminu

Przed sądem I instancji zakończył się proces cywilny o zapłatę. Sąd oddalił powództwo i powód chciał złożyć apelację. Jednakże radca prawny reprezentujący go przed sądem zachorował i apelacja została złożona po terminie (razem z wnioskiem o przywrócenie terminu i uzasadnieniem (...)

Częściowa niezdolność pracownika do pracy

Częściowa niezdolność pracownika do pracy

Jestem nauczycielem (15 lat w zawodzie) oraz od 4 lat pełnię funkcję doradcy metodycznego fizyki (zmniejszony wymiar godzin+dodatek służbowy). Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (trwała częściowa obustronna utrata słuchu) oraz przyznana mi (...)

Zwolnienie chorobowe z tytułu opieki

Zwolnienie chorobowe z tytułu opieki

Czy jest określony maksymalny okres czasu, na którym mogę przebywać na opiece. Urodziło mi się następne dziecko, a pozostałe są w wieku od 4 do 8 lat. Jaki przepis to reguluje? Dokładniej chodzi mi o opiekę nad żoną i dziećmi. Czy lekarz wypisuje mi L-4 wpisując na nim opieka, czy normalne (...)

Zwrot pieniędzy z niezrealizowanej umowy

Zwrot pieniędzy z niezrealizowanej umowy

Kupiłem bilety lotnicze w promocji na określone daty. A warunek promocji był taki, że nie ma zwrotu pieniędzy. Małżonka zachorowała na ospę, w związku z tym nie możemy podróżować. Mam zaświadczenie od lekarza, że przez dwa miesiące nie można podróżować. Na jakiej podstawie prawnej (...)

Wypowiedzenie pracy po powrocie ze zwolnienia

Wypowiedzenie pracy po powrocie ze zwolnienia

Moja siostra przebyła (przebywa) chorobę psychiczną. Jej pracodawca już teraz powiedział jej, że ją zwolni jak tylko się zjawi po zwolnieniu w pracy. Czy ma takie prawo? Co może zrobić moja siostra, jak udowodnić, że pracodawca zwolni ją niesłusznie i zaraz po krótkim (2 tygodnie) zwolnieniu? (...)

Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego

Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego

Czy rozkład pożycia w małżeństwie może nastąpić tylko z winny jednego z małżonków? Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego można podzielić na trzy podstawowe grupy:a) zawinione (np. groźba skierowana pod adresem drugiego z małżonków, nieetycznepostępowanie, bezczynny tryb (...)