26.7.2022

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Lepsza ocena efektywności energetycznej budynków

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania mają poprawić skuteczność systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

Porady prawne

Projektowane zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej

Wprowadzone zmiany dotyczą wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli do systemów o mocy ponad 70 kW.

Kolejna nowość to powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej, które znajdują się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

W ogłoszeniach lub reklamach o zbyciu lub najmie budynku lub jego części (gdy dla budynku zostało już sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej) trzeba będzie podać:

  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową,
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkową wielkość emisji CO2.

Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości i ekologicznymi rozwiązaniami. To w konsekwencji przyczyni się do znaczących oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Zostanie też podniesiona jakość świadectw charakterystyki energetycznej. Dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Zmiana ma wyeliminować sytuacje, w których osoby uprawnione do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków przekazują swoim zleceniodawcom quasi „świadectwa”, które nie spełniają wymogów ustawowych. Po zmianach osoba uprawniona do sporządzania wspomnianych dokumentów, która utraciła uprawnienia po raz drugi lub przekazała dokument sporządzony poza rejestrem, nie będzie miała możliwości ponownego wpisu do wykazu osób uprawnionych. Wprowadzone zostaną też kary grzywny za przekazanie świadectwa i protokołu wykonanego poza systemem centralnego rejestru oraz za nieprzekazanie świadectwa nabywcy lub najemcy.

Zmienią się mechanizmy dotyczące sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji. Dokumenty te będą mogły być wydawane również w formie elektronicznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej przekazywane będzie przy sporządzaniu aktu notarialnego oraz zawarciu umowy najmu.

Projektowane zmiany ustawy – Prawo budowlane

Do przepisów zostanie wprowadzony obowiązek dołączenia do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Dotyczyć on będzie wszystkich inwestorów, w tym deweloperów oraz osób prywatnych.

Obowiązek ten nie dotyczy budynku:

  • podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
  • przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
  • mieszkalnego przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  • wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2,
  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).

Inne zmiany

Zgodnie z przepisami unijnymi obowiązkiem stanie się też montaż systemów automatyki i sterowania w budynkach wyposażonych w duże systemy ogrzewania, klimatyzacji, połączone systemy ogrzewania i wentylacji lub klimatyzacji i wentylacji.     

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena (...)

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Osoby uprawnione według Prawa budowlanegoŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym; nie była karana (...)

Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.

Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.

Poznaj wybrane aspekty wymogów ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla kotłów na paliwo stałe, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.  Czym jest kocioł? „Kocioł na paliwo stałe” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jedno źródło (...)

Stanowisko PKPP Lewiatan w sprawie rewizji dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)

Stanowisko PKPP Lewiatan w sprawie rewizji dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)

Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem (...)

Konsultacje nowej polityki energetycznej Polski

Konsultacje nowej polityki energetycznej Polski

Ministerstwo Gospodarki opracowuje nową Politykę energetyczną Polski do 2030 r. Najważniejsze założenia projektu resort przesłał do konsultacji przedstawicielom sektora i administracji. Dokument będzie gotowy do końca 2008 r. Wobec gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach, (...)

Walka ze zmianami klimatycznymi: EKES wzywa do szybkiego dostosowania polityki energetycznej UE

Walka ze zmianami klimatycznymi: EKES wzywa do szybkiego dostosowania polityki energetycznej UE

W dniu 17 września na sesji plenarnej EKES-u w obecności Andrisa PIEBALGSA, komisarza europejskiego ds. energii, przyjęte zostały trzy nowe opinie w sprawie pakietu Komisji Europejskiej dotyczącego zmian klimatycznych i energii. Była to dla Komitetu okazja do podkreślenia ważnego dla niego przesłania: (...)

MG będzie poprawiać efektywność energetyczną

MG będzie poprawiać efektywność energetyczną

Podwyższenie sprawności wytwarzania, ograniczenie strat w przesyle i dystrybucji oraz zmniejszenie zużycia energii to główne cele projektu ustawy o efektywności energetycznej, opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Dokument określający ramy prawne działań na rzecz poprawy efektywności (...)

Klauzula solidarności ma uniezależnić UE od pojedynczych dostawców

Klauzula solidarności ma uniezależnić UE od pojedynczych dostawców

Strategię osiągnięcia stabilnej unii energetycznej, której podstawą jest przyszłościowa polityka w dziedzinie klimatu, przedstawiła Komisja Europejska. Unia ma przede doprowadzić do swobodnego przepływu energii ponad granicami, ograniczyć uzależnienie od pojedynczych dostawców i zapewnić (...)

Sposób na złagodzenie klimatu - raport PKPP Lewiatan

Sposób na złagodzenie klimatu - raport PKPP Lewiatan

Częścią przyjętego w grudniu 2008 roku Pakietu klimatyczno - energetycznego jest dyrektywa dotycząca geologicznego składowania dwutlenku węgla (Dyrektywa CCS) oraz Komunikat o wspieraniu zakładów demonstracyjnych w dziedzinie zrównoważonej produkcji energii z paliw kopalnych. Dyrektywa będzie (...)

Inwestycje w efektywność energetyczną i energię odnawialną w mieszkalnictwie

Inwestycje w efektywność energetyczną i energię odnawialną w mieszkalnictwie

Posłowie PE poparli propozycję nowelizacji rozporządzenia, które ułatwi regionom pozyskiwanie funduszy na inwestycje w efektywność energetyczną i energię odnawialną w budownictwie mieszkaniowym. Środki będą mogły zostać wykorzystane do współfinansowania programów związanych na przykład (...)

Zaciskamy energetycznego pasa

Zaciskamy energetycznego pasa

Uchwała rządu w sprawie przyjęcia „Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski” Rada Ministrów przyjęła 23 stycznia 2018 r. przygotowany przez Ministerstwo Energii "Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej". Państwa członkowskie (...)

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowaliśmy ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów (...)

Nowe zasady ustalania taryf dla gazu ziemnego

Nowe zasady ustalania taryf dla gazu ziemnego

Nowe rozporządzenie Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Energii dotyczące taryf dla gazu ziemnego, które dostosowuje dotychczasowe zasady kalkulacji taryf do potrzeb rynku oraz regulacji UE. Wprowadza również nowe rozwiązania, zachęcające obywateli do korzystania (...)

Dalsze wsparcie termomodernizacji...

Dalsze wsparcie termomodernizacji...

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji przyjęta przez Radę Ministrów Rada Ministrów kierunkowo przyjęła, przedłożony przez ministra klimatu, projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. ##baner## Główne (...)

Nowe przepisy UE dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych

Nowe przepisy UE dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych

26 października na stronie Komisji Europejskiej został opublikowany wniosek w sprawie nowelizacji dyrektywy Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, czyli tzw. dyrektywy ściekowej. Zmiany przewidziane w projekcie Jednym z kierunków ochrony wód (...)

Około 4 mld zł na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków

Około 4 mld zł na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. To (...)

Łatwiej o premię remontową

Łatwiej o premię remontową

Już są dostępne: premia remontowa dla gmin, wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty, wyższa premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE i uproszczenia w naliczaniu premii termomodernizacyjnej. Nowe rozporządzenie Z dniem 19 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie (...)

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD - od A do G  Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za (...)

Nowy cel redukcyjny. Niższe ceny za energię?

Nowy cel redukcyjny. Niższe ceny za energię?

Niższe opłaty, poprawa bezpieczeństwa energetycznego dzięki zmniejszeniu zależności od importu gazu ziemnego - to niektóre z oczekiwanych efektów przyjętego nowego 30-procentowego celu redukcyjnego w zakresie poprawy efektywności energetycznej do 2030 r. - Nasz projekt ma skierować UE w stronę (...)

Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności

Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności

Mamy polski KPO Fundusz Odbudowy jest dodatkowym wsparciem dla państw członkowskich, które zapewni finansowanie dla reform i inwestycji po pandemii koronawirusa. Podstawą do sięgnięcia po te pieniądze jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Komisja Europejska zaakceptowała (...)

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena (...)

Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.

Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.

Poznaj wybrane aspekty wymogów ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla kotłów na paliwo stałe, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.  Czym jest kocioł? „Kocioł na paliwo stałe” oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jedno źródło (...)

Stanowisko PKPP Lewiatan w sprawie rewizji dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)

Stanowisko PKPP Lewiatan w sprawie rewizji dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)

Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem (...)

Konsultacje nowej polityki energetycznej Polski

Konsultacje nowej polityki energetycznej Polski

Ministerstwo Gospodarki opracowuje nową Politykę energetyczną Polski do 2030 r. Najważniejsze założenia projektu resort przesłał do konsultacji przedstawicielom sektora i administracji. Dokument będzie gotowy do końca 2008 r. Wobec gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach, (...)

Walka ze zmianami klimatycznymi: EKES wzywa do szybkiego dostosowania polityki energetycznej UE

Walka ze zmianami klimatycznymi: EKES wzywa do szybkiego dostosowania polityki energetycznej UE

W dniu 17 września na sesji plenarnej EKES-u w obecności Andrisa PIEBALGSA, komisarza europejskiego ds. energii, przyjęte zostały trzy nowe opinie w sprawie pakietu Komisji Europejskiej dotyczącego zmian klimatycznych i energii. Była to dla Komitetu okazja do podkreślenia ważnego dla niego przesłania: (...)

MG będzie poprawiać efektywność energetyczną

MG będzie poprawiać efektywność energetyczną

Podwyższenie sprawności wytwarzania, ograniczenie strat w przesyle i dystrybucji oraz zmniejszenie zużycia energii to główne cele projektu ustawy o efektywności energetycznej, opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Dokument określający ramy prawne działań na rzecz poprawy efektywności (...)

Klauzula solidarności ma uniezależnić UE od pojedynczych dostawców

Klauzula solidarności ma uniezależnić UE od pojedynczych dostawców

Strategię osiągnięcia stabilnej unii energetycznej, której podstawą jest przyszłościowa polityka w dziedzinie klimatu, przedstawiła Komisja Europejska. Unia ma przede doprowadzić do swobodnego przepływu energii ponad granicami, ograniczyć uzależnienie od pojedynczych dostawców i zapewnić (...)

Sposób na złagodzenie klimatu - raport PKPP Lewiatan

Sposób na złagodzenie klimatu - raport PKPP Lewiatan

Częścią przyjętego w grudniu 2008 roku Pakietu klimatyczno - energetycznego jest dyrektywa dotycząca geologicznego składowania dwutlenku węgla (Dyrektywa CCS) oraz Komunikat o wspieraniu zakładów demonstracyjnych w dziedzinie zrównoważonej produkcji energii z paliw kopalnych. Dyrektywa będzie (...)

Inwestycje w efektywność energetyczną i energię odnawialną w mieszkalnictwie

Inwestycje w efektywność energetyczną i energię odnawialną w mieszkalnictwie

Posłowie PE poparli propozycję nowelizacji rozporządzenia, które ułatwi regionom pozyskiwanie funduszy na inwestycje w efektywność energetyczną i energię odnawialną w budownictwie mieszkaniowym. Środki będą mogły zostać wykorzystane do współfinansowania programów związanych na przykład (...)

Zaciskamy energetycznego pasa

Zaciskamy energetycznego pasa

Uchwała rządu w sprawie przyjęcia „Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski” Rada Ministrów przyjęła 23 stycznia 2018 r. przygotowany przez Ministerstwo Energii "Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej". Państwa członkowskie (...)

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowaliśmy ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów (...)

Nowe zasady ustalania taryf dla gazu ziemnego

Nowe zasady ustalania taryf dla gazu ziemnego

Nowe rozporządzenie Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Energii dotyczące taryf dla gazu ziemnego, które dostosowuje dotychczasowe zasady kalkulacji taryf do potrzeb rynku oraz regulacji UE. Wprowadza również nowe rozwiązania, zachęcające obywateli do korzystania (...)

Dalsze wsparcie termomodernizacji...

Dalsze wsparcie termomodernizacji...

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji przyjęta przez Radę Ministrów Rada Ministrów kierunkowo przyjęła, przedłożony przez ministra klimatu, projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. ##baner## Główne (...)

Nowe przepisy UE dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych

Nowe przepisy UE dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych

26 października na stronie Komisji Europejskiej został opublikowany wniosek w sprawie nowelizacji dyrektywy Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, czyli tzw. dyrektywy ściekowej. Zmiany przewidziane w projekcie Jednym z kierunków ochrony wód (...)

Około 4 mld zł na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków

Około 4 mld zł na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. To (...)

Łatwiej o premię remontową

Łatwiej o premię remontową

Już są dostępne: premia remontowa dla gmin, wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty, wyższa premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE i uproszczenia w naliczaniu premii termomodernizacyjnej. Nowe rozporządzenie Z dniem 19 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie (...)

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD - od A do G  Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za (...)

Nowy cel redukcyjny. Niższe ceny za energię?

Nowy cel redukcyjny. Niższe ceny za energię?

Niższe opłaty, poprawa bezpieczeństwa energetycznego dzięki zmniejszeniu zależności od importu gazu ziemnego - to niektóre z oczekiwanych efektów przyjętego nowego 30-procentowego celu redukcyjnego w zakresie poprawy efektywności energetycznej do 2030 r. - Nasz projekt ma skierować UE w stronę (...)

Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności

Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności

Mamy polski KPO Fundusz Odbudowy jest dodatkowym wsparciem dla państw członkowskich, które zapewni finansowanie dla reform i inwestycji po pandemii koronawirusa. Podstawą do sięgnięcia po te pieniądze jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Komisja Europejska zaakceptowała (...)

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Osoby uprawnione według Prawa budowlanegoŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która: posiada pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym; nie była karana (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Budynek mieszkalny a letniskowy

Budynek mieszkalny a letniskowy

Zamierzam wybudować dom letniskowy murowany, który w przyszłości , po wybudowaniu właściwego domu, będzie wolnostojącym garażem. Czym różni się, z punktu widzenia prawa budowlanego i innych przepisów, budynek mieszkalny od letniskowego? Prawo budowlane nie definiuje pojęcia domu letniskowego, (...)

Rękojmia za wady nieruchomości

Rękojmia za wady nieruchomości

Kupiłem nieruchomość komercyjną na kredyt. Po negocjacjach ustaliłem cenę z sprzedającym na 600 tys. zł za 600 metrów kwadratowych. Taki metraż podawał sprzedający. Po spisaniu aktu notarialnego po pewnym czasie zorientowałem się że akt zawiera zakup budynku 500 metrowego. Pomyślałem, (...)

Budynek mieszkalno-gospodarczy

Budynek mieszkalno-gospodarczy

Sąsiad uzyskał pozwolenie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. Po "uzyskaniu" zgody na użytkowanie budynku, który nie był w istocie skończony, kontynuuje pełzającą budowę, zmieniając budynek z w/w na budynek mieszkalny. W byłej oborze jest m.in. łazienka i dwa pokoje. Jakie jest (...)

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Chcę postawić budynek gospodarczy o wymiarach 6/4 metry z gotowych, rozbieralnych elementów betonowych (słupki i wpuszczane płyty). Słupki mają wysokość 2,7 m, które wkopuje się na 0,7 m w ziemię. Konstrukcję zamierzam przykryć dachem dwuspadowym z tradycyjna więźbą drewnianą i pokrycie (...)

Budynek jako wkład niepieniężny do spółki

Budynek jako wkład niepieniężny do spółki

Czy jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o. można wnieść budynek bez przenoszenia na spółkę własności gruntu, na którym ten budynek został wzniesiony? Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) może być w szczególności: prawo własności, prawo obligacyjne, ograniczone (...)

OC rolnika

OC rolnika

Posiadacz domu w mieście jednocześnie posiada 4ha ziemi rolnej na wsi. Jako rolnikowi -podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC grunty będące w jego posiadaniu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych OC mówi, że ubezpieczeniu obowiązkowemu podlega również budynek, czyli: "budynek wchodzący (...)

Nabycie własności gruntu od spółdzielni

Nabycie własności gruntu od spółdzielni

W roku 1993 zakupiłem wolnostojący pawilonik handlowy od osoby fizycznej, umiejscowiony na gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej. W roku 1995 powiększyłem go za zgodą Spółdzielni i zgodnie z przepisami budowlanymi. W roku 2002 powiększyłem ponownie tenże pawilon i zmodernizowałem (...)

Brak dachu a budynek

Brak dachu a budynek

Budynek jest częściowo pozbawiony dachu. Nie jest to w każdym razie dziura w dachu tylko fragment zerwany z kilkunastu metrów kwadratowych. Czy mam w tej sytuacji prawo traktować ten budynek jako "budowlę" i związany z tym inny tryb naliczenia podatku od nieruchomości (maks. 2% wartości) w świetle (...)

Co rozumieć przez linię zabudowy?

Co rozumieć przez linię zabudowy?

Przepisy dotyczące warunków zabudowy posługują się pojęcie linii zabudowy. Czego dotyczy linia zabudowy: czy jest to tylko budynek, czy zabudową są również miejsca postojowe dla pojazdów? Linia zabudowy jest to odległość, w jakiej od granicy działki lub drogi, można zbudować budynek. (...)

Podatek od nieruchomości od ruiny

Podatek od nieruchomości od ruiny

Zakupiłem działkę z ruiną budynku z lat 30-tych (brak okien, braki w dachu, cały zagruzowany). Urząd chce, abym płacił podatek od powierzchni użytkowej takiego budynku, kwalifikując go jako "budynki pozostałe". Czy Urząd ma rację, czy też od ruin nie powinienem płacić podatku (tj. tylko (...)

Odległości w prawie budowlanym

Odległości w prawie budowlanym

Sąsiedni budynek jednorodzinny w moim przekonaniu nie ma zachowanej odległości od granic sąsiednich działek. Czy jeśli w pozwoleniu budowlanym jest określona odległość to dotyczy ona odległości od ścian budynku? Czy balkony i okapy mogą "wisieć" nad przepisową odległością? Czy powołane (...)

Zmiana sposobu użytkowania a pierwotne użytkowanie

Zmiana sposobu użytkowania a pierwotne użytkowanie

Zamierzam kupić działkę. Jest to działka opisana jako rodzaj użytku B/R klasa VI i B/Ls V około 2000 m2. Na działce jest budynek murowany parterowy o powierzchni około 300 m2. Na budynek zostało wydane pozwolenie na budowę pieczarkarni zgodnie z projektem i planem sytuacyjnym istniejącego (...)

Wykreślenie budynku z ewidencji zabytków.

Wykreślenie budynku z ewidencji zabytków.

Czy istnieje możliwość wykreślenie budynku z ewidencji zabytków? Nabyłem budynek który miał być zburzony i na jego miejsce miał być postawiony inny. Niestety okazało się że widnieje on w rejestrze zabytków. Co mogę z tym fantem zrobić? Przygotowana dla Pana opinia oparta została przede (...)

Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Brat mojej mamy wzniósł na działce będącej własnością mamy budynek mieszkalny. Zrobił to w pełni świadomie. Początkowo były plany podziału działki natomiast ostatecznie nie doszły one do skutku - nie ma akutu notarialnego, a w KW cała działka figuruje na mamę. Brak jest też podstaw (...)

Domek letniskowy a podatek od nieruchomości

Domek letniskowy a podatek od nieruchomości

Czy gmina ma prawo do pobierania podatku od nieruchomości letniskowej w wysokości 5,78 zł/m2 w sytuacji, gdy jestem zameldowany na tej nieruchomości i zamieszkuję w sposób ciągły i jest to jedyna moja nieruchomość? Czy też w takiej sytuacji należy zastosować podatek od nieruchomości mieszkaniowej (...)

Budynek mieszkalny a letniskowy

Budynek mieszkalny a letniskowy

Zamierzam wybudować dom letniskowy murowany, który w przyszłości , po wybudowaniu właściwego domu, będzie wolnostojącym garażem. Czym różni się, z punktu widzenia prawa budowlanego i innych przepisów, budynek mieszkalny od letniskowego? Prawo budowlane nie definiuje pojęcia domu letniskowego, (...)

Rękojmia za wady nieruchomości

Rękojmia za wady nieruchomości

Kupiłem nieruchomość komercyjną na kredyt. Po negocjacjach ustaliłem cenę z sprzedającym na 600 tys. zł za 600 metrów kwadratowych. Taki metraż podawał sprzedający. Po spisaniu aktu notarialnego po pewnym czasie zorientowałem się że akt zawiera zakup budynku 500 metrowego. Pomyślałem, (...)

Budynek mieszkalno-gospodarczy

Budynek mieszkalno-gospodarczy

Sąsiad uzyskał pozwolenie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. Po "uzyskaniu" zgody na użytkowanie budynku, który nie był w istocie skończony, kontynuuje pełzającą budowę, zmieniając budynek z w/w na budynek mieszkalny. W byłej oborze jest m.in. łazienka i dwa pokoje. Jakie jest (...)

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada

Chcę postawić budynek gospodarczy o wymiarach 6/4 metry z gotowych, rozbieralnych elementów betonowych (słupki i wpuszczane płyty). Słupki mają wysokość 2,7 m, które wkopuje się na 0,7 m w ziemię. Konstrukcję zamierzam przykryć dachem dwuspadowym z tradycyjna więźbą drewnianą i pokrycie (...)

Budynek jako wkład niepieniężny do spółki

Budynek jako wkład niepieniężny do spółki

Czy jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o. można wnieść budynek bez przenoszenia na spółkę własności gruntu, na którym ten budynek został wzniesiony? Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) może być w szczególności: prawo własności, prawo obligacyjne, ograniczone (...)

OC rolnika

OC rolnika

Posiadacz domu w mieście jednocześnie posiada 4ha ziemi rolnej na wsi. Jako rolnikowi -podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC grunty będące w jego posiadaniu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych OC mówi, że ubezpieczeniu obowiązkowemu podlega również budynek, czyli: "budynek wchodzący (...)

Nabycie własności gruntu od spółdzielni

Nabycie własności gruntu od spółdzielni

W roku 1993 zakupiłem wolnostojący pawilonik handlowy od osoby fizycznej, umiejscowiony na gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej. W roku 1995 powiększyłem go za zgodą Spółdzielni i zgodnie z przepisami budowlanymi. W roku 2002 powiększyłem ponownie tenże pawilon i zmodernizowałem (...)

Brak dachu a budynek

Brak dachu a budynek

Budynek jest częściowo pozbawiony dachu. Nie jest to w każdym razie dziura w dachu tylko fragment zerwany z kilkunastu metrów kwadratowych. Czy mam w tej sytuacji prawo traktować ten budynek jako "budowlę" i związany z tym inny tryb naliczenia podatku od nieruchomości (maks. 2% wartości) w świetle (...)

Co rozumieć przez linię zabudowy?

Co rozumieć przez linię zabudowy?

Przepisy dotyczące warunków zabudowy posługują się pojęcie linii zabudowy. Czego dotyczy linia zabudowy: czy jest to tylko budynek, czy zabudową są również miejsca postojowe dla pojazdów? Linia zabudowy jest to odległość, w jakiej od granicy działki lub drogi, można zbudować budynek. (...)

Podatek od nieruchomości od ruiny

Podatek od nieruchomości od ruiny

Zakupiłem działkę z ruiną budynku z lat 30-tych (brak okien, braki w dachu, cały zagruzowany). Urząd chce, abym płacił podatek od powierzchni użytkowej takiego budynku, kwalifikując go jako "budynki pozostałe". Czy Urząd ma rację, czy też od ruin nie powinienem płacić podatku (tj. tylko (...)

Odległości w prawie budowlanym

Odległości w prawie budowlanym

Sąsiedni budynek jednorodzinny w moim przekonaniu nie ma zachowanej odległości od granic sąsiednich działek. Czy jeśli w pozwoleniu budowlanym jest określona odległość to dotyczy ona odległości od ścian budynku? Czy balkony i okapy mogą "wisieć" nad przepisową odległością? Czy powołane (...)

Zmiana sposobu użytkowania a pierwotne użytkowanie

Zmiana sposobu użytkowania a pierwotne użytkowanie

Zamierzam kupić działkę. Jest to działka opisana jako rodzaj użytku B/R klasa VI i B/Ls V około 2000 m2. Na działce jest budynek murowany parterowy o powierzchni około 300 m2. Na budynek zostało wydane pozwolenie na budowę pieczarkarni zgodnie z projektem i planem sytuacyjnym istniejącego (...)

Wykreślenie budynku z ewidencji zabytków.

Wykreślenie budynku z ewidencji zabytków.

Czy istnieje możliwość wykreślenie budynku z ewidencji zabytków? Nabyłem budynek który miał być zburzony i na jego miejsce miał być postawiony inny. Niestety okazało się że widnieje on w rejestrze zabytków. Co mogę z tym fantem zrobić? Przygotowana dla Pana opinia oparta została przede (...)

Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Brat mojej mamy wzniósł na działce będącej własnością mamy budynek mieszkalny. Zrobił to w pełni świadomie. Początkowo były plany podziału działki natomiast ostatecznie nie doszły one do skutku - nie ma akutu notarialnego, a w KW cała działka figuruje na mamę. Brak jest też podstaw (...)

Domek letniskowy a podatek od nieruchomości

Domek letniskowy a podatek od nieruchomości

Czy gmina ma prawo do pobierania podatku od nieruchomości letniskowej w wysokości 5,78 zł/m2 w sytuacji, gdy jestem zameldowany na tej nieruchomości i zamieszkuję w sposób ciągły i jest to jedyna moja nieruchomość? Czy też w takiej sytuacji należy zastosować podatek od nieruchomości mieszkaniowej (...)

Definicja obiektu użyteczności publicznej

Definicja obiektu użyteczności publicznej

Został do użytku oddany budynek oczyszczalni, gdzie mają miejsce również pomieszczenia pracowników biurowych związanych z obsługą zadań publicznych gminy. Czy taki obiekt będzie można nazwać obiektem użyteczności publicznej? Czy obiekt oczyszczalni, w której znajdują się pomieszczenia (...)