Ważne ustalenia ministrów Polski i Ukrainy
Tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę, zarówno drogowy, jak i kolejowy, będzie zabezpieczony przez plombowanie. Plomby będą zdejmowane w koncesjonowanych magazynach portowych albo w innych krajach, wskazanych jako docelowe.
Zboże, którego miejscem docelowym jest Polska, będzie podlegało ścisłym kontrolom odpowiednich służb – tak jak dotychczas. Ustalenia te są wynikiem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.
##baner##
Uzgodnienia szefów resortów rolnictwa
– "Uzgodniliśmy dwa sposoby postępowania w przypadku tranzytu zboża z Ukrainy przez terytorium Polski" – poinformował wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po zakończeniu rozmów.
Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił powody, dla których strona polska w ostatnim czasie zintensyfikowała kontrole graniczne zbóż pochodzących z Ukrainy. Zwrócił uwagę na przypadki przesyłek, które zostały zatrzymane, ponieważ stwierdzono w nich nieprawidłowości. Podkreślił, że w interesie zarówno strony polskiej, jak i ukraińskiej jest zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności i wysokiej jakości eksportowanych towarów rolno-spożywczych.
Minister Mykoła Solski zgodził się, że zboże przewożone przez granicę musi spełniać wszystkie niezbędne standardy. Zaproponował modyfikację procedur tranzytowych dla towarów kierowanych przez polskie porty morskie do krajów trzecich oraz towarów kierowanych przez terytorium Polski do innych państw Unii Europejskiej.
Zasady zabezpieczenia tranzytu – wspólne oświadczenie ministrów rolnictwa
W konkluzjach spotkania ministrowie przyjęli dokument: Wspólne oświadczenie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy po spotkaniu w Warszawie 3.03.2023 r. Są w nim zawarte ustalone zasady tranzytu ukraińskich zbóż i nasion oleistych przez terytorium Polski od 8 marca 2023 r.
Zgodnie z dokumentem:
- na środki transportu drogowego będą obligatoryjnie nakładane zamknięcia urzędowe (plomby celne), które będą zdejmowane w miejscu przeznaczenia towaru;
- w przypadku transportu kolejowego przewoźnik będzie miał obowiązek nałożenia plomb na każdy wagon. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskich przejściach granicznych będą kontrolować te plomby;
- w sytuacji stwierdzenia niezgodności pomiędzy deklarowanym a faktycznym miejscem rozładunku towaru strona ukraińska wykluczy spedytorów, którzy dopuścili się takich nieprawidłowości, z dalszych operacji przewozowych.
Pełny tekst oświadczenia znajduje się w załączniku.
Zboże pozostające w Polsce
Zboże, którego miejscem docelowym będzie Polska, będzie w dalszym ciągu ściśle kontrolowane przez odpowiednie służby, w zależności od jego przeznaczenia.
Handel rolno-spożywczy z Ukrainą
Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16 proc. (z 811,5 do 945,3 mln EUR). Do Ukrainy trafiały głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt i kawa.
Potrzebujesz porady prawnej?
Łatwiejszy zakup sprzętu ochronnego w Polsce oraz jego wywóz i tranzyt na Ukrainę
W związku z wejściem w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o zmianie ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji (...)
Łatwiejszy zakup sprzętu ochronnego w Polsce oraz jego wywóz i tranzyt na Ukrainę
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, zostały przedłużone do końca 20213 r. uproszczone zasady nabywania sprzętu ochronnego (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Spór gazowy na forum Parlamentu
Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu (...)
UE - Ukraina: od Euronestu do Unii Czarnomorskiej
Parlament Europejski poparł porozumienie między UE a Ukrainą w sprawie utrzymania zobowiązań dotyczących handlu usługami zawartych w umowie o partnerstwie i współpracy. Autor sprawozdania, polski deputowany Zbigniew Zaleski uważa, że Unia Europejska powinna prowadzić wyważoną politykę (...)
Częściowe zniesienie wiz dla Ukraińców
Ukraina latami zmagała się z podjęciem decyzji, z którą z sąsiedzkich potęg – Rosją, czy UE, nawiązać bliższe kontakty. Wejście w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE w 2016 roku, a niedawno zielone światło Parlamentu Europejskiego i Rady UE dla zniesienia (...)
Nowe przepisy o obrocie węglem
Od 16 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz wprowadzania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi. Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Handlujesz węglem? Zapoznaj się z nowymi (...)
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013
23 czerwca 2008 r. został przesłany do zatwierdzenia do Komisji Europejskiej Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie (...)
Spór gazowy na forum Parlamentu
Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu (...)
O polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energetyki
Perspektywy dwustronnej współpracy w sektorze elektroenergetycznym, gazowym i naftowym były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Jurijem Prodanem, ministrem ds. paliw i energetyki Ukrainy. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia br. w Ministerstwie (...)
Polska i Ukraina razem przeciwko oszustom podatkowym
Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. W trakcie dwudniowych rozmów, w których uczestniczył (...)
Ta reforma uchroni Ukrainę przed działaniami Rosji
Polska koncepcja reformy samorządowej jest antidotum na groźne pomysły federalizacji czy autonomii – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydent Komorowski wspomniał o rozmowach z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, pełniącym obowiązki prezydenta Ołeksandrem (...)
Spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, UKIE, 15 września 2008
W dniu 15 września odbyło się spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, którzy przyjechali do Polski w ramach wizyty studyjnej na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wizyta ta jest wynikiem wspólnej inicjatywy ambasad Polski, Francji i Niemiec w Kijowie. Pobyt sześciorga (...)
Reformy na Ukrainie z pomocą Polaków
Prezes Najwyższej Izby Kontroli wziął udział w konferencji, która inaugurowała proces reformy służby cywilnej w ukraińskiej administracji. NIK wspiera Ukraińców we wdrażaniu polityki antykorupcyjnej i podnoszeniu kompetencji urzędników. Przedstawiciele Izby uczestniczą m.in. w przygotowaniu (...)
Sankcje Unii Europejskiej oraz Polski nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie
Dowiedz się, jakie sankcje wobec Rosji wprowadziła Unia Europejska oraz Polska, w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Zobacz polską listę osób i podmiotów objętych sankcjami. Gdzie szukać informacji o sankcjach? Przepisy i akty prawne Zakres i charakter sanacji wobec Rosji (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Co przewiduje tzw. ustawa sankcyjna?
Ustawa podpisana przez prezydenta 14 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. ##baner## - "Ukraina walczy o wolność Europy, o wolność (...)
Konferencja nt. perspektywy integracji Ukrainy z UE
W dniu 16 kwietnia 2009 r. w Centrum Zielna odbyła się konferencja pt. Ukraina a Unia Europejska. Finansowanie Przyspieszenia Integracji organizowana przez Urząd KIE. Miała ona na celu przedstawienie perspektywy integracyjnej Ukrainy w kontekście obecnego kryzysu gospodarczego oraz nowego instrumentu (...)
Emerytury dla obywateli Ukrainy?
Trzeba spełnić miejscowe warunki nabycia emerytury ZUS wyjaśnił kwestię emerytur dla obywateli Ukrainy w oparciu o umowę Polska-Ukraina. Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym z 18 maja 2012 r. stanowi o tym, że osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom (...)
UE - Ukraina: od Euronestu do Unii Czarnomorskiej
Parlament Europejski poparł porozumienie między UE a Ukrainą w sprawie utrzymania zobowiązań dotyczących handlu usługami zawartych w umowie o partnerstwie i współpracy. Autor sprawozdania, polski deputowany Zbigniew Zaleski uważa, że Unia Europejska powinna prowadzić wyważoną politykę (...)
Częściowe zniesienie wiz dla Ukraińców
Ukraina latami zmagała się z podjęciem decyzji, z którą z sąsiedzkich potęg – Rosją, czy UE, nawiązać bliższe kontakty. Wejście w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE w 2016 roku, a niedawno zielone światło Parlamentu Europejskiego i Rady UE dla zniesienia (...)
Spór gazowy na forum Parlamentu
Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu (...)
Nowe przepisy o obrocie węglem
Od 16 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz wprowadzania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi. Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Handlujesz węglem? Zapoznaj się z nowymi (...)
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013
23 czerwca 2008 r. został przesłany do zatwierdzenia do Komisji Europejskiej Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie (...)
Spór gazowy na forum Parlamentu
Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu (...)
O polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energetyki
Perspektywy dwustronnej współpracy w sektorze elektroenergetycznym, gazowym i naftowym były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Jurijem Prodanem, ministrem ds. paliw i energetyki Ukrainy. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia br. w Ministerstwie (...)
Polska i Ukraina razem przeciwko oszustom podatkowym
Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. W trakcie dwudniowych rozmów, w których uczestniczył (...)
Ta reforma uchroni Ukrainę przed działaniami Rosji
Polska koncepcja reformy samorządowej jest antidotum na groźne pomysły federalizacji czy autonomii – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydent Komorowski wspomniał o rozmowach z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, pełniącym obowiązki prezydenta Ołeksandrem (...)
Spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, UKIE, 15 września 2008
W dniu 15 września odbyło się spotkanie z dziennikarzami ukraińskimi, którzy przyjechali do Polski w ramach wizyty studyjnej na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wizyta ta jest wynikiem wspólnej inicjatywy ambasad Polski, Francji i Niemiec w Kijowie. Pobyt sześciorga (...)
Reformy na Ukrainie z pomocą Polaków
Prezes Najwyższej Izby Kontroli wziął udział w konferencji, która inaugurowała proces reformy służby cywilnej w ukraińskiej administracji. NIK wspiera Ukraińców we wdrażaniu polityki antykorupcyjnej i podnoszeniu kompetencji urzędników. Przedstawiciele Izby uczestniczą m.in. w przygotowaniu (...)
Sankcje Unii Europejskiej oraz Polski nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie
Dowiedz się, jakie sankcje wobec Rosji wprowadziła Unia Europejska oraz Polska, w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Zobacz polską listę osób i podmiotów objętych sankcjami. Gdzie szukać informacji o sankcjach? Przepisy i akty prawne Zakres i charakter sanacji wobec Rosji (...)
Łatwiejszy zakup sprzętu ochronnego w Polsce oraz jego wywóz i tranzyt na Ukrainę
W związku z wejściem w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o zmianie ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Łatwiejszy zakup sprzętu ochronnego w Polsce oraz jego wywóz i tranzyt na Ukrainę
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, zostały przedłużone do końca 20213 r. uproszczone zasady nabywania sprzętu ochronnego (...)
Co przewiduje tzw. ustawa sankcyjna?
Ustawa podpisana przez prezydenta 14 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. ##baner## - "Ukraina walczy o wolność Europy, o wolność (...)
Konferencja nt. perspektywy integracji Ukrainy z UE
W dniu 16 kwietnia 2009 r. w Centrum Zielna odbyła się konferencja pt. Ukraina a Unia Europejska. Finansowanie Przyspieszenia Integracji organizowana przez Urząd KIE. Miała ona na celu przedstawienie perspektywy integracyjnej Ukrainy w kontekście obecnego kryzysu gospodarczego oraz nowego instrumentu (...)
Emerytury dla obywateli Ukrainy?
Trzeba spełnić miejscowe warunki nabycia emerytury ZUS wyjaśnił kwestię emerytur dla obywateli Ukrainy w oparciu o umowę Polska-Ukraina. Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym z 18 maja 2012 r. stanowi o tym, że osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom (...)
Premierzy Polski i Ukrainy rozmawiali o organizacji EURO 2012
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk spotkał się z premier Ukrainy Julią Tymoszenko, która przebywa w Warszawie z jednodniową wizytą. Premierzy przewodniczyli posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Komitetu ds. Organizacji EURO 2012. Głównym tematem rozmów były przygotowania (...)