Uniknięcie konieczności płacenia alimentów przez dzieci na rodziców ? opinia prawna

Stan faktyczny

Czy można po rozwodzie lub jeszcze przed jego orzeczeniem (orzeczenie z winy żony), ale po podpisaniu rozdzielności majątkowej między małżonkami w jakiś sposób ustalić rozdzielność majątkową żony i pełnoletniej pracującej córki? Żona zamierza kupić na kredyt drugie mieszkanie (kredyt hipoteczny), ale ze względu na trudną sytuację w pracy, prawdopodobnie będzie miała kłopoty ze spłatą tego kredytu. W jaki sposób zabezpieczyć córkę przed ewentualną koniecznością płacenia alimentów na rzecz matki, gdy ta nie będzie mogła spłacać kredytu mieszkaniowego lub nawet zostanie bez pracy?

Opinia prawna

Porady prawne

W pierwszej kolejności należy sprostować nieścisłości i nieprawidłowe założenia, które znalazły się w Pani zapytaniu.

Przede wszystkim więc nie istnieje między rodzicami a dziećmi rodzaj wspólności majątkowej. Instytucja wspólności majątkowej przewidziana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dalej k. r. o. (ustawa z dnia 25 lutego 1964 r., Dz. U. z 1964 r. , Nr 9, poz. 59 z późniejszymi zmianami) jest właściwa dla stosunków małżeńskich, nie zaś dla stosunków między rodzicami a dziećmi. W związku z tym nie można mówić o rozdzielności majątkowej rodziców i dzieci co za tym idzie o możliwości jej ustanowienia.


Przechodząc do kwestii obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci i dzieci wobec rodziców wyjaśnienia wymaga (z uwagi na fakt, iż kładzie Pani nacisk na rozwód zestawiając go ze stosunkami z córką), iż nie jest uprawnione utożsamianie stosunków między rodzicami i dziećmi ze stosunkami majątkowymi między małżonkami.

ObowiÄ…zek alimentacyjny polega na obowiÄ…zku dostarczania Å›rodków utrzymania, a w miarÄ™ możliwoÅ›ci także Å›rodków wychowania i obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeÅ„stwo (art. 128 k. r. o.). W tym konkretnym przypadku obowiÄ…zek alimentacyjny ciąży na córce wzglÄ™dem matki. Okoliczność, iż na córce ciąży obowiÄ…zek alimentacyjny nie oznacza jednak, że w każdej sytuacji matka bÄ™dzie mogÅ‚a żądać od córki okreÅ›lonej kwoty pieniężnej. Aby obowiÄ…zek skonkretyzowaÅ‚ siÄ™ w postaci roszczenia o zapÅ‚atÄ™ alimentów muszÄ… zajść okreÅ›lone przesÅ‚anki, sam zaÅ› zakres Å›wiadczeÅ„ alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i majÄ…tkowych możliwoÅ›ci zobowiÄ…zanego. Dla rozstrzyganej kwestii istotne jest, iż fakt istnienia obowiÄ…zku alimentacyjnego a nawet roszczenia alimentacyjnego (w uproszczeniu roszczenie to uprawnienie do żądania w konkretnej sytuacji alimentów) nie powoduje przyznania matce przez sÄ…d niejako z urzÄ™du Å›wiadczenia alimentacyjnego. SÄ…d z urzÄ™du nie podejmuje w tym zakresie żadnych dziaÅ‚aÅ„. 

WypeÅ‚nienie obowiÄ…zku alimentacyjnego może przybrać postać Å›wiadczenia dobrowolnego – kiedy córka bÄ™dzie z wÅ‚asnej woli pomagać matce albo Å›wiadczenia w nastÄ™pstwie dochodzenia go przed sÄ…dem. W przypadku gdyby córka nie chciaÅ‚a dobrowolnie speÅ‚niać Å›wiadczenia wówczas matka może dochodzić zasÄ…dzenia okreÅ›lonej kwoty na drodze postÄ™powania sÄ…dowego. Konieczne jest wiÄ™c wniesienie pozwu do sÄ…du, w którym matka jako uprawniona do Å›wiadczenia alimentacyjnego wystÄ…pi o zasÄ…dzenie na jego rzecz okreÅ›lonej kwoty tytuÅ‚em alimentów. Wymaga to wiÄ™c aktywnoÅ›ci ze strony uprawnionego. W zwiÄ…zku z takÄ… a nie inna konstrukcjÄ… obowiÄ…zku alimentacyjnego tak dÅ‚ugo jak dÅ‚ugo matka nie bÄ™dzie wystÄ™pować z pozwem o zasÄ…dzenie na jej rzecz alimentów nie bÄ™dzie możliwoÅ›ci aby córka zostaÅ‚a zobowiÄ…zana do ich pÅ‚acenia.

Dla pełności opinii należy wskazać, iż w przypadku umowy kredytu kredytobiorca będzie osobiście odpowiedzialny za zobowiązanie, to jest za jego spłatę, a odpowiedzialność będzie ponosić całym swoim majątkiem. Ponadto zabezpieczeniem tego kredytu będzie ustanowiona hipoteka. Córka nie będzie ponosiła finansowych konsekwencji zobowiązań matki - kredytobiorcy wobec banku, chyba że, ale o tym Pani nie wspomina, byłaby poręczycielem.
Reasumując w opisanym przypadku córka nie będzie odpowiadać pośrednio czy bezpośrednio za zadłużenie matki.
Jeśli zaś chodzi o alimenty, jak już wyżej wskazano, dopóki matka nie będzie się ich domagać na drodze sądowej i sąd ich nie zasądzi, tak długo nie będzie ona zobowiązana do ich zapłaty. Odpowiadając wprost na postawione pytanie nie ma możliwości zabezpieczenia córki przed ewentualną koniecznością płacenia alimentów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anita 2017-08-31 18:41:08

    mamy podobną sytuację . MOj mąż stracił ojca który całe zycie pił , a matka nigdy nie pracowała. Ponieważ byli w separacji zus wstrzymał jej emeryturę . Matka ma 60 lat. Niema za co zyć i chce od nas alimentów? mąż ma jeszce troje rodzeństwa. Czy można jakoś uniknąć jej płacenia alimentów. My tyramy za najniższą krajową , mamy kredyt i dziecko. Dlaczego mam płacić komuś ?

  • Edyta 2016-06-02 00:59:17

    Niedostatek rodzica powinien być uznany wtedy, jeżeli po odliczeniu wysokości świadczeń, na jedzenie pozostaje mniej niż 900-1.000 zł. A jeżeli jest już w wieku podeszłym to trzeba uwzględnić koszty leczenia, czyli dodatkowo, co najmniej 100 zł. W Anglii po 60 roku życia lekarstwa są za darmo i przejazdy komunikacją, nie tylko miejską. A w Polsce... szkoda gadać.

  • BEbe 2015-07-10 15:47:22

    Czy w przypadku jeśli dostaję stypendium naukowe i tzw subsistence (czyli pieniądze na pokrycie kosztów życia za granicą podczać stażu studenckeigo) ojciec może uzyskać ode mnie alimenty?

  • wujotka 2015-06-07 09:18:09

    prawo w tym kraju to patologia!!!! mozna całe życie chlać wyżądzając krzywde dziecią i jeszcze na starość dostawać od nich pieniądze w majestacie prawa!! gdzie my żyjemy

  • Å»aneta Zawadka 2014-06-27 18:57:35

    witam nie wiem co mam robić moja mama żąda ciągle oddemnie pieniedzy a ja z nażyczonym spodziewamy się dziecka ma jeszcze 7 rodzeństwa są w rodzinie zastępczej bo moja mama jest alkocholiczką nie ma jeszcze rozwodu z moim tatą a ma następnego faceta ale on nie dawno wyszedł z więzienia bo ma problemy z prawem i boje się że zrobi mi i dziecku krzywdę jak nie dam pieniędzy mojej mamie... proszę o poradę nie wiem co mam robić i jeszcze jak mogę się postarać o to żeby moja mama nie dostała mojego rodzeństwa bo ten mojej mamy facet miał żone i dzieci i ich bił boję się o moje rodzenstwo żeby im się nic nie stało...;( proszę o poradę i z góry dziękuję

  • Magda M 2013-01-29 00:28:59

    Witam.Rodzice mojego męża są alkoholikami.Mąz mieszkając z nimi jeszcze jako kawaler dawał im pieniądze na życie i na czynsz.Po jakimś czasie okazało się ze z tych pieniadzy nie opłacali czynszu i narósł dług.Jak maz sie o tym dowiedział to zaczął sam płacic czynsz i sam się żywic nie dając im ani grosza.Zaczeły się awantury,żeby się wynosił z domu.Uciekł bo nie wytzymał psychicznie.Teraz mamy dziecko i trochę poprawiły się miedzy nami a teścismi stosunki.Teściowa pilnowała nam około 40 godzin miesięcznie dziecko,dostawała za to 150 zł(jedzenia dziecku nie dawała tylko my).Pewnego dnia zaprowadziłam dziecko a ona była pijana,wiec mała zabrałam i wtedy nas wyzwała i powiedziała ze ma gdzies nasze ochłapy za pilnowanie a teraz chce się domagac od nas alinemtów bo zamiant pracy woli pic.Czy można tego uniknąc?

  • as 2012-02-07 10:56:10

    pozwolę zamieścić tutaj swoje pytanie. Mój narzeczony obawia się że w przyszłości jego mama złoży wniosek o przyznanie jej alimentów. czy jest jakaś możliwość zabezpieczenia się przed tym. sytuacja wygląda tak: od dawna kobieta ma problem z alkoholem, te pieniądze które ma przepija, w dzieciństwie w domu były częste libacje. obecnie ma konkubenta, który jest dość agresywny przez co synowie przeprowadzili się do babci (niestety większość z tego co opisałam nie jest potwierdzone dokumentacją jedynie są świadkowie), babcia na razie pomaga swej córce jednak kiedy przestanie istnieje obawa o zasądzenie alimentów. ponadto matka jest w pełni zdrowa i zdolna dopracy jednak jej nie szuka, wcześniej była zarejestrowana jao bezrobotna, jednak w tym momencie straciła status bezrobotnego. bardzo proszę o pomoc w tej sprawie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika