Niższy wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców

Ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczy składki zdrowotnej osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających się według zasad ogólnych PIT oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową.

Co przewiduje ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Głównym celem nowelizacji jest, zgodnie z uzasadnieniem, wprowadzenie od dnia 1 stycznia 2025 r. zmian w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą. Zmiana w tym zakresie obejmie przepis art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Porady prawne

Przyjęta regulacja wprowadza przepisy, zgodnie z którymi co do zasady, przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie uwzględnia się przychodu przedsiębiorcy z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Ustawa wprowadza również przepisy epizodyczne, zgodnie z którymi w 2025 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (należnych odpowiednio za rok 2025 albo za rok składkowy obejmujący okres od dnia 1 lutego do dnia 31 stycznia 2026 r.) wskazanego w regulacji przedsiębiorcy nie może być niższa niż kwota 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego albo kwota iloczynu liczby miesięcy podlegania przez przedsiębiorcę ubezpieczeniu zdrowotnemu w roku kalendarzowym, za który był ustalany dochód podlegający oskładkowaniu, i 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.

Ustawa zawiera także przepisy o charakterze porządkującym, przepisy przejściowe oraz dostosowujące.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z jednym wyjątkiem.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika