Prawo pracy: Archiwum - Porady prawne (strona: 2)

Odprawa a działalność gospodarcza pracownika

Pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony (od 02.10.1997 r.) w dniu 26 marca 2002 r. wręczono wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem na dzień 30 czerwca br. z przyczyn ekonomicznych leżących (...)

Urlop wychowawczy żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym od 12 lat czy mam prawo do uzyskania urlopu wychowawczego i jakie warunki muszę spełnić.

Komornik a składki na FGŚP

Czy pracownicy kancelarii komorniczej są obowiązani płacić składkę na FGŚP (tzn. komornik za nich), jeśli np. pracownicy radców prawnych i notariuszy nie mają takiego obowiązku? We wszystkich (...)

Roszczenia związane z chorobą zawodową

Czy osoba będąca już na emeryturze może starać się o jakieś świadczenie, jeżeli doświadczyła choroby zawodowej, która ujawniła się dopiero w okresie emerytalnym?

Matura a wynagradzanie nauczycieli

Drugi dzień pisemnego egzaminu dojrzałości był dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Jak ma rozliczyć godziny nadliczbowe nauczyciel, który uczestniczył w pracy komisji maturalnej, a jak nauczyciel, (...)

Diety za nocleg- kierowca TIRa

Mąż jest zawodowym kierowcą międzynarodowym jeżdżącym w kraju i za granicą. Od stycznia 2002 roku pracodawca zaprzestał wypłacania dodatku na noclegi twierdząc, że samochód TIR jest miejscem, (...)

Leasing pracowników

Jak długo można korzystać z usług \"wypożyczonych\" osób z trudniących się \"wypożyczaniem\" pracowników firm doradczych? Czy takie \"wypożyczanie\" (outsourcing) jest zgodne z obowiązującym (...)

Sobota jako dzień pracy

W firmie, w której pracuję podjęto decyzję o pracy w jedną, określoną sobotę miesiąca. Wynika to z 42-godzinnego tygodnia pracy, co w skali miesiąca (przy pięciodniowym tygodniu pracy) daje (...)

Ciąża w trakcie zwolnienia chorobowego

Czy zajście w ciążę w czasie zwolnienia chorobowego, gdy dodatkowo ciąża uniemożliwia pracę ze względu na powikłania (może być potraktowana jak choroba), przedłuża maksymalny okres trwania (...)

Zezwolenie na pośrednictwo pracy

Czy wymagane jest zezwolenie na prowadzenie pośrednictwa pracy?

Aneksowanie umów o pracę na czas określony

Pracuję jako informatyk od 10.07.2000. Podpisałem umowę na 3 miesiące na czas określony. Drugą umowę do końca roku. Następna umowa powinna być już na czas nieokreślony, usłyszałem jednak (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika