Prawo pracy: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 8)

Ułatwienia dla pożytecznych obcokrajowców

13.12.2017

Nowelizacja ma na celu usprawnienie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i ich rodzin, którzy będą ubiegać się o pobyt czasowy w Polsce w związku z przeniesieniem wewnątrz przedsiębiorstwa spoza UE oraz cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po (...)

Łatwiej założyć spółdzielnię socjalną

24.11.2017

Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych, ułatwienia w ich zakładaniu i funkcjonowaniu czy umożliwienie tworzenia konsorcjów spółdzielczych – między innymi takie zmiany zakłada uchwalona dziś przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - będziemy odkładać na emerytury

14.11.2017

Do prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Podstawowym celem PPK będzie zwiększenie stopy oszczędności Polaków (...)

Wzmocnienie roli dialogu społecznego?

30.10.2017

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje zwiększenie samodzielności organizacyjnej Rady. Zaproponowano zmiany zwiększające katalog kompetencji Rady oraz strony pracowników i pracodawców, wzmacniające organizacyjnie Radę oraz doprecyzowujące (...)

Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?

25.10.2017

Po przyjęciu przez Radę UE nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników z 1996 r. - pracuje nad nim teraz Parlament Europejski. Celem jest ustanowienie takiej samej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu. Przewidziano, że pracownicy delegowani będą co do zasady (...)

Krótszy okres przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja

24.10.2017

Rządowy projekt nowelizacji: przewiduje skrócenie okresu przechowywania przez pracodawców akt pracowniczych z 50 do 10 lat, pozwala pracodawcom przechowywać dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej i wskazuje bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia (...)

10 tys. zł za deputat węglowy

13.10.2017

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Będą związki zawodowe dla samozatrudnionych

5.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidziano, że osoby wykonujące pracę zarobkową - czyli również np. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i tzw. samozatrudnieni - będą (...)

Co zmieniło się w opłacaniu składek na FGŚP?

27.9.2017

5 września br. weszła w życie zmiana do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która wprowadziła nową definicję pracownika, za którego występuje obowiązek opłacania składki na FGŚP.

Co nowego w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców?

5.9.2017

Od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że od 1 września do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie rejestrowanie (...)

Większa przejrzystość we władzach polskich związków sportowych

30.8.2017

Nowelizacja ma służyć zwiększeniu przejrzystości działania polskich związków sportowych i zapobieganie konfliktom interesów poprzez wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, które wykluczają zasiadanie we władzach polskich związków sportowych. Wykluczenie zjawisk (...)

Będą ułatwienia dla spółdzielni socjalnych?

27.8.2017

Ułatwienia w zakładaniu i funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, poszerzenie zakresu wsparcia dla tych podmiotów oraz doprecyzowanie celu ich działalności – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych. 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika