Prawo pracy: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 7)

Kto dostanie świadczenie rekompensacyjne za deputat węglowy?

22.10.2018

Projekt ustawy umożliwi wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego w zamian za utracone korzyści z tego (...)

Co przewiduje ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

21.10.2018

Propozycja tzw. ustawy okołobudżetowej na 2019 r. jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Przewidziane w niej propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.

Pracownik delegowany podlega ubezpieczeniom w miejscu pracy

10.9.2018

Pracownik delegowany jest objęty systemem zabezpieczenia społecznego miejsca pracy, gdy zastępuje innego pracownika delegowanego, nawet jezeli pracownicy ci nie zostali oddelegowani przez tego samego pracodawcę. Jednak zaświadczenie A1 o przynależności pracownika do systemu zabezpieczenia społecznego (...)

Doradztwo zawodowe uregulowane

23.8.2018

Nowe rozporządzenie określa, na czym polega doradztwo zawodowe oraz jakie są jego cele na poszczególnych etapach edukacji.

Rada Dialogu Społecznego zyska nowe kompetencje

27.7.2018

Poszerzenie katalogu kompetencji Rady Dialogu Społecznego oraz strony pracowników i pracodawców, doprecyzowanie zasad funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego – to efekty nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Szykują się nowe regulacje dla rynku pracy

14.7.2018

Resort pracy przedstawił propozycje zmian w ustawie o rynku pracy. Ich celem ma być m.in. większa efektywność urzędów pracy oraz aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych. 

Poznaj projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

29.5.2018

Ministerstwo Finansów przekazało do finalnych konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Nowy projekt jest efektem dyskusji i uzgodnień z przedstawicielami pracodawców, (...)

Kto będzie miał łatwiej o zezwolenie na pracę?

9.5.2018

Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji regulującego te kwestie rozporządzenia. 

Bezpieczne finanse

14.2.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiającej podmiotom z sektora finansowego oraz instytucjom państwowym zajmującym się tym rynkiem, prawo do sprawdzenia, czy ich obecni lub przyszli pracownicy, posiadający dostęp do wrażliwych danych i podejmujący decyzje obarczone wysokim (...)

Dialog społeczny na szczeblu krajowym i regionalnym ma być sprawniejszy

2.2.2018

Przygotowane przez Prezydenta zmiany ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich znalazły się propozycje zwiększające katalog kompetencji Rady, wykonywanych przez całą Radę, jak i kompetencji autonomicznych (...)

Akta pracownicze nie tak obciążające dla pracodawców

22.1.2018

Ustawa  o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją skraca z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej i dokumentacji płacowej zleceniobiorców oraz zmienia zasadę wypłacania wynagrodzeń (...)

Więcej uprawnień dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi?

16.1.2018

Projektowana nowelizacja zapewni realizację II etapu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Podstawowym zadaniem programu jest wspieranie rodzin z osobami niepełnosprawnymi, a w szczególności wychowujących niepełnosprawne dzieci. Przewidziano (...)

Poprawa spójności terminologicznej systemu prawnego

24.12.2017

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego ma celu dokonanie zmian w innych aktach prawnych, dostosowujących terminologię do aktualnego stanu prawnego. Ma to ułatwić zrozumienie i właściwe stosowanie pojęć w obecnym otoczeniu normatywnym. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika