Prawo karne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 4)

Sąd nie może odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy

14.11.2019

Nie można orzec przepadku na rzecz państwa samochodu, którym kierował nietrzeźwy kierowca - orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił on kasację RPO w sprawie obywatela, skazanego za jazdę po pijanemu, który - jako wcześniej skazany za takie przestępstwo - miał też zakaz prowadzenia (...)

Nieletni w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym...

8.10.2019

15-latek trafił do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym - w którym umieszczane są osoby niebezpieczne dla otoczenia -  bo w sieci złożył propozycję seksualną 13-latce. Sąd dla nieletnich zastosował wobec niego środek wychowawczy - prace społeczne; oprócz (...)

Bedzie komisja do walki z pedofilią

23.7.2019

Powstanie Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat.

Natychmiastowa ochrona dla ofiar przemocy domowej

17.7.2019

Osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, będzie musiała bezzwłocznie opuścić mieszkanie; dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa; sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą.

Sprawa drukarza z Łodzi - co dalej?

16.7.2019

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił 5 lipca 2019 r. skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

Reforma prawa karnego odesłana do Trybunału Konstytucyjnego

29.6.2019

28 czerwca 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, działając na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz (...)

Prokuratury niemieckie nie mogą wydać europejskiego nakazu aresztowania?

23.6.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 27 maja 2019 r. wydał wyroki w sprawach połączonych C-508/18 OG (Prokuratura w Lubece) i C-82/19 PPU PI (Prokuratura w Zwickau), oraz wyrok w sprawie C-509/18 PF (Prokurator generalny Litwy). W jego ocenie prokuratury niemieckie nie zapewniają wystarczającej (...)

Łączenie kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności

21.6.2019

11 czerwca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie dotyczące obowiązku objęcia węzłem kary łącznej kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz orzeczenia kary łącznej pozbawienia wolności po „przeliczeniu” kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia (...)

Podstawy skargi na wyrok sądu odwoławczego

18.6.2019

Określone w art. 539a § 3 k.p.k. podstawy skargi na wyrok kasatoryjny nie uprawniają – co do zasady - Sądu Najwyższego do badania naruszenia przez sąd drugiej instancji przepisów wyznaczających granice rozpoznania środka odwoławczego oraz granice możliwych następstw tego rozpoznania (...)

Będzie unijna baza danych biometrycznych

6.5.2019

Rada UE i Parlament Europejski zatwierdziły wniosek Komisji dotyczący stworzenia unijnego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych odnoszącego się do skazanych obywateli państw trzecich. Poza wykorzystaniem systemu do celów postępowań karnych można go będzie również (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika