Prawo karne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 3)

Mniej wolności i prywatności dla większego bezpieczeństwa...

10.5.2018

Komisja zaproponowała nowe narzędzia do transgranicznego gromadzenia elektronicznych materiałów dowodowych w ramach procesów karnych, a także łatwiejszy dostęp organów ścigania do informacji finansowych osób podejrzanych o terroryzm, dane biometryczne we wszystkich (...)

Nowy system kształcenia kadr Służby Więziennej

29.4.2018

Ustawa przewiduje zmianę systemu naboru oraz szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz utworzenie uczelni Służby Więziennej, która będzie kształcić przyszłe kadry dla potrzeb więziennictwa.

Rząd przykręci śruby przestępcom

25.4.2018

Odstraszające kary dla złodziei i oszustów, walka z przestępstwami finansowymi, bezwzględne ściganie lichwiarzy i nieuczciwych windykatorów, ochrona praw pracowniczych, a także zaostrzenie kar za najpoważniejsze przestępstwa, jak rozboje, gwałty i zabójstwa – to najważniejsze (...)

Ustawa wdrażająca unijną dyrektywę DODO

23.4.2018

MSWiA przesłało do konsultacji projekt ustawy, która wprowadzi przepisy tzw. unijnej dyrektywy DODO. Regulacje te dotyczą przetwarzania danych osobowych w celu rozpoznawania, zapobiegania, wykrywania i zwalczania czynów zabronionych, w tym zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku (...)

Po co nam zespół do przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu?

26.2.2018

Celem działania Zespołu ma być wypracowanie założeń zmian obowiązujących przepisów, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z przestępstwami polegającymi na publicznym propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływaniu do nienawiści.

Dosyć tortur na policji!

22.2.2018

Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana

7.2.2018

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN, ale skieruje ją do TK. Podstawowym celem zmian jest stworzenie skutecznych narzędzi prawnych pozwalających prowadzić wytrwałą i konsekwentną politykę historyczną polskich władz w zakresie przeciwdziałania fałszowaniu polskiej historii (...)

Sprawdź rejestr pedofilów

8.1.2018

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 r. w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. 

Policjanci z kamerkami...

21.12.2017

Uruchamiono pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach.  Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim.

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów

20.12.2017

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększenie ochrony ofiar gwałtów. Np. wprowadza karę dożywotniego pozbawienia wolności dla osoby, która na skutek gwałtu doprowadzi do śmierci człowieka.

Reforma sądownictwa do podpisu Prezydenta

18.12.2017

Do podpisu Prezydenta RP trafiły 2 ustawy: ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw oraz ustawa o Sądzie Najwyższym. Przewidziano np. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów.

Niekonstytucyjne przeszukania

14.12.2017

Brak ustalenia w ustawach pojęć „przeszukanie osoby” i „kontrola osobista” narusza konstytucyjne prawa i wolności człowieka. Konstytucję naruszają także analizowane rozporządzenia, które praktycznie samodzielnie i całościowo uregulowały kwestię kontroli osobistej, (...)

Zmiany w Prawie prasowym dotyczące autoryzacji

20.11.2017

Nowelizacja ustawy o Prawie prasowym dotyczy autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, o ile nie była ona uprzednio publikowana lub była wygłoszona (...)

Oszukańcze firmy będą zwalczane

20.11.2017

Celem przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości zmian jest umożliwienie zdecydowanej walki z nieuczciwymi firmami, które oszukują zwykłych obywateli, a także narażają na straty polskie państwo. Nowe rozwiązania mają sprawić, że ofiarom nieuczciwych procederów łatwiej (...)

Więźniowie chętni do pracy

15.11.2017

Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% wszystkich skazanych, dziś jest to 54%. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych (...)

Współdziałanie z krajami UE w ściganiu kryminalistów

3.10.2017

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić polskim sądom, prokuraturze czy policji wydawanie europejskiego nakazu dochodzeniowego. Pozwoli to na sprawne i skuteczne współdziałanie z krajami Unii Europejskiej (...)

Rusza rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym

30.9.2017

Skazani, których dane trafią do Rejestru, będą musieli informować Policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). Jeżeli tego nie zrobią, to grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Wszystkie komisariaty zostaną wyposażone w aplikację, (...)

Dobro dzieci ma być jeszcze bardziej chronione

30.8.2017

Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka i o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej.

Mandat zapłacisz kartą na Policji

19.8.2017

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat - na przykład kartą lub innym instrumentem płatniczym. Wybór formy płatności (...)

Reaguj na przemoc wobec dzieci – to Twój obowiązek!

28.7.2017

13 lipca weszły w życie przepisy zapewniające lepszą prawnokarną ochronę dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Kary dla przestępców będą nie tylko surowsze, ale przede wszystkim przepisy wprowadzają prawny obowiązek zawiadamiania organów ścigania przez osoby, które (...)

Interoperacyjność systemów informacyjnych w UE

8.7.2017

W pierwszej kolejności Komisja proponuje wzmocnić mandat unijnej agencji ds. zarządzania operacyjnego wieloskalowymi systemami informatycznymi (eu-LISA), tak aby mogła ona opracowywać i wprowadzać rozwiązania techniczne służące interoperacyjności unijnych systemów informatycznych. Komisja (...)

Skuteczne karanie za drobne kradzieże?

28.6.2017

Do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych trafił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która ma pozwolić skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa czy zniszczenia cudzej rzeczy. Przewidziano w nim np. stały próg (...)

Europejski nakaz dochodzeniowy

2.6.2017

Wszedł w życie europejski nakaz dochodzeniowy. Dzięki niemu łatwiej będzie występować o dowody znajdujące się na terytorium innego państwa UE. Przykładowo - francuski prokurator prowadzący śledztwo w sprawie terrorystów ukrywających się w Belgii może zwrócić się do tamtejszej (...)

Charakter gier na automatach

27.5.2017

Resort finansów przypomniał, czym są gry na automatach według ustawy hazardowej i co oznacza losowość w grach hazardowych. W przypadku wątpliwości można wystąpić do Ministra Rozwoju i Finansów o rozstrzygnięcie charakteru gier na automatach.

Alimenty będą lepiej ściągane

27.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma umożliwić skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego. Ustawa przewiduje np., że osoba, której dług alimentacyjny stanowi równowartość (...)

Co z Magdaleną Żuk?

18.5.2017

Ciało Magdaleny Żuk trafiło już do kraju. Trwają intensywne czynności śledcze.

Krajowa Administracja Skarbowa w operacji POSTBOX

14.5.2017

KAS wraz ze służbami z 16 innych krajów uczestniczyła w operacji POSTBOX. Głównym celem wspólnych działań było zwalczanie nielegalnego międzynarodowego obrotu towarami, w szczególności narkotykami, produktami podrobionymi oraz bronią. W trakcie operacji (...)

Zmiany w rejestrach publicznych

3.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza zmiany służące umożliwieniu obywatelom załatwienia szeregu spraw z administracją publiczną (...)

Nadchodzi gruntowna reforma więziennictwa

25.4.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak \"program pracy więźniów\" i rozbudowa systemu dozoru elektronicznego, dojdą kolejne zmiany. Dzięki nim Służba Więzienna ma stać się nowoczesną, (...)

Zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci

19.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego. Celem ustawy jest zaostrzenie systemu kar przewidzianych dla sprawców, popełnionych na szkodę małoletnich oraz osób nieporadnych, przestępstw (...)

Więźniowie do pracy...

16.4.2017

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje m.in. ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Obecnie ryczałt (...)

Bat na alimenciarzy!

28.3.2017

Uchwalona zmiana ma na celu zwiększenie efektywności egzekwowania świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska celowego uchylania się od realizacji tych obowiązków. Osobom, które uchylają się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w takim rozmiarze, że zaległości (...)

Stop piratom drogowym - większe kary za przestępstwa w ruchu drogowym

28.3.2017

Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zwiększa kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń. Zmiany do Kodeksu karnego mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Nowelizacja zaostrzy kary dla kierowców (...)

Większa ochrona małoletnich

25.3.2017

Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci wkrótce staną się faktem. Parlamentarzyści nie mieli wątpliwości, że oprawcy dzieci powinni być surowiej karani, a ci, którzy nie reagują na najcięższą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika