Prawo mieszkaniowe: Ochrona lokatorów - Artykuły (strona: 2)

Czynsz najmu mieszkania

8.10.2009

Stawki czynszu lokalu mieszkalnego są różnicowane - w zależności od podmiotu wynajmującego. Niezależnie od sposobu ustalenia czynszu, istnieją określone prawnie zasady dotyczące możliwości jego podwyższenia. Przykładowo właściciel może podwyższyć czynsz (albo inne opłaty za (...)

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie - opinia prawna

28.7.2009

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)

Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna

20.2.2009

Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Na przykład, gdy lokator nie płaci czynszu (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

13.2.2009

W zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane żadne ograniczenia), (...)

Jak eksmitować lokatora do lokalu zastępczego - opinia prawna

19.12.2008

Wynajmujący wygrał sprawę w sądzie o eksmisję lokatora do lokalu zastępczego, z wyszczególnionymi warunkami. Mieszkanie, do którego ma być przeniesiony lokator, spełnia wszystkie te warunki (metraż, lokalizacja, urządzenia techniczne). W akcie notarialnym zakupu lokalu zastępczego zostało (...)

Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna

11.4.2008

Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, oraz na następne opłaty czynszu z 1 miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak pierwszego terminu nie dochował (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

26.11.2007

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje charakter oraz całokształt konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia umowy o odpłatne używanie lokalu między właścicielem lokalu, a korzystającym (lokatorem). Kogo dotyczy ustawa o (...)

Podnajem od gminy a ochrona praw lokatorów - opinia prawna

18.5.2007

Zgodnie z art. 20 § 2a ustawy o ochronie praw lokatorów w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gmina może wynajmować lokale od innych właścicieli i podnajmować je osobom, których gospodarstwa domowe osiągają niski dochód. Zgodnie z art. 688 [2] kc, bez zgody wynajmującego najemca nie (...)

Jak nabywać mieszkania od gminy - opinia prawna

24.11.2005

W przypadku zbywania nieruchomości jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Jakie są warunki takiego nabycia? Czy można skorzystać (...)

Ochrona lokatora w mieszkaniu kwaterunkowym – opinia prawna

13.6.2005

Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawa ta reguluje zasady i formy ochrony praw lokatorów oraz zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Zgodnie ze słowniczkiem ustawowym, zawartym w art. 2 powołanej ustawy, przez lokatora należy rozumieć najemcę lokalu lub (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika