Dziedziczenie długów wobec państwa?

Odpowiedzi w temacie (1)

-

8.9.2003

Witam, mam takie pytanie: czy długi zaciągnięte przez ojca względem państwa (urząd skabowy, ZUS i inne instytucje państwowe) mogą przejść na dzieci? W jakim przypadku? Jak ew. tego uniknąć? Domyślam się, że jeżeli przyjmuje się spadek, to razem ze zobowiązaniami, ale jeśli zrzeknie się spadku? Czy jest to możliwe? Prosiłbym o jakąś informację i nakierowanie na odpowiednią podstawę prawną. dziękuję i pozdrawiam Jacek
(Jacek)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Iwona

2003-09-11 14:07:09

Odpowiada się za zobowiązania jeśli jest się spadkobiercą. US wydaje decyzje o przeniesieniu zobowiązania podatkowego na kożdego ze spadkobierców. Ordynacja podatkowa (art. 207, 98,100) Można odrzucić spadek. Trzeba złozyć odpowiednie oświadczenie nie później niż 6 miesięcy od dnia w którym dowiedziałes się o powołaniu do spadku. Można też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy odpowiada się do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Art. 1012-1015, 1030-1034 kodeks cywilny.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 27.5.2017

  Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 8.12.2016

  Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

 • 28.8.2018

  Kto dziedziczy spadek w przypadku braku testamentu?

  Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)