e-prawnik.pl Porady prawne

jak unieważnić testament?

Odpowiedzi w temacie (2)

pewer

20.8.2010

Witam, chciałbym zapytać na jakiej podstawie można unieważnić pozostawiony testament? czy alkoholizm zostawiającego spadek jest wystarczającym powodem? i jak udowodnić coś takiego?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

jedynytakicarol

2010-08-20 15:56:09

Art. 945. § 1. k.c. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:  

1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;  
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;  
3) pod wpływem groźby.  
§ 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

jerzyleonard

2011-03-10 15:51:13

Matka (zmarla 25.01.2006) sporzadzajac testament zadysponowala calym mieszkaniem wlasnosciowym przekazaujac 3/4 na wnuczke i 1/4 na wnuczka, ze strony ojca polowa mieszkania nalezy sie 3 zyjacym synom.W testamencie tym jest zapis testamentowy w ktorym spadkodawczyni wyrazila swoja wole: aby jej drugi maz do smierci zajmowal cale mieszkanie. o wykonanie zapisu drugo maz zmarlej zlozyl pozew do sadu ktory zostal oddalony ze wzgledu na zo iz matka nie miala prawa dysponowac calym mieszkaniem. Spadkobierczyni(wnuczka) chce za wszelkoa cene wyrzucic mieszkajacego z mieszkania przez co wtargnela i zajela jeden pokoj, gdzie otrzymala wyrok sadu na opuszczenie zajmowanego pomieszczenia. Moje pytanie czy wobec tego jest podstawa do uniewaznienia testamentu sporzadzonego przez notariusza i ile wynosza koszty sadowe.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM