e-prawnik.pl Porady prawne

Ochrona dóbr osobistych :)

Odpowiedzi w temacie ()

Uczeń 1 klasy LO

1.12.2010

Ochrona dóbr osobistych :) Witam. W naszej szkole prowadzony jest program "WebQuest", który łączy niejako dziedzinę informatyki i prawa. Pisząc w skrócie, muszę wyobrazić sobie następującą sytuację - jestem redaktorem gazetki szkolnej, pewnego dnia koleżanka poprosiła mnie, abym usunął jej zdjęcie z artykułu. Czy jej roszczenia są słuszne, jeśli ja nie czerpię z tego tytułu żadnych korzyści materialnych i czy zależy to również w jakimś stopniu od właściciela serwera, na którym jest ta gazetka lub dyrektora szkoły? Prosiłbym o odpowiedź lub numery poszczególnych artykułów precyzujących to prawo. Z góry wielkie dzięki :)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

maly_77

2010-12-02 14:51:43

Jeżeli widoczna jest twarz osoby lub można ją zidentyfikować po charakterystycznym szczególe (np. tatuażu) to uznaje się to za rozpowszechnianie wizerunku do którego konieczna jest wyraźna zgoda (powinna być pisemna ). Artykuł 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 904 ze zm.) \"Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. 2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych; 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.\"

heniek_P

2010-12-02 14:53:22

Art. 83. Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób. Art. 78. 1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub ? na żądanie twórcy ? zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Uczeń 1 klasy LO

2010-12-04 15:30:08

Pięknie dziękuję :) Jednak nurtuje mnie jeszcze jedna hipotetyczna sytuacja - gdyby osoba wyraziła zgodę na umieszczenie jej wizerunku w gazecie, lecz byłaby to zgoda ustna, nie pisemna, i po pewnym czasie zmieniłaby zdanie, uznając to zdjęcie za kompromitujące ją, nieodpowiadające jej lub z bliżej nieokreślonego powodu, a gazeta byłaby już wydrukowana? Czy może w tym wypadku domagać się usunięcia jej wizerunku? I czy zgoda ustna jest brana pod uwagę, czy musi być wyraźna zgoda pisemna? Bo w przypadku braku świadków mojej rozmowy z tą osobą może ona zaprzeczyć, że kiedykolwiek wyrażała zgodę na publikowanie tego zdjęcia.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • zniewaga 216kk? Jestem studentem zaocznym i ostatnio próbuje sobie dorobić(ze względu na problemy ze znalezieniem innej pracy) chodzac po domach i pytając ludzi czy nie są zainteresowani oknami plastykowymi( (...) czytaj dalej»

  • Sprawa o znieslawienie ? Co moge zrobić osobie ktora mnie publicznie wyzwala ? (uma) To zalezy czy jesteś osobą zaufania publicznego (np. prawnikiem, lekarzem), czyli do twojej pracy wymagane jest społeczne (...) czytaj dalej»

  • Ochrona danych osobowych z naruszeniem dóbr osobistych Jak się ma Ochrona Danych Osobowych w ramach dóbr osobistych. Chodzi dokładnie o podawanie nazwiska z rozróżnieniem osoby w zastosowaniu do (...) czytaj dalej»

  • naruszenie dóbr osobistych Pewna pani rozżalona nieuanym związkiem z moim ojcem, od pewnego czasu w swoim blogu opisuje moją rodzinę w sposób dla nas obraźliwy. Na początku kazdego postu pisze, (...) czytaj dalej»

  • Ochrona sklepowa Pare dni mialam przykry incydent z ochroniarzami sklepowymi. Jakie uprawnienie maja ochroniarze zatrudnieni w sklepie? Czy moga uzyc sily ? (Cala) Ochroniarze mają chronić dany obiekt (...) czytaj dalej»