e-prawnik.pl Porady prawne

opłata skarbowa za pełnomocnictwo

Odpowiedzi w temacie (2)

kasiaMaj

22.4.2011

Witam Czy opłata skarbowa za pełnomocnictwo dotyczy osób wymienionych na pełnomocnictwie czy dokumentu?? Składałam pełnomocnictwo dla biura rachunkowego gdzie wymienione były dwie osoby i pani w skarbówce zażądała podwójnej opłaty. W myśl przepisów obowiązującej przed 1.1.2007 r. ustawy z 9.9.2000 r. o opłacie skarbowej "opłacie skarbowej podlegały ?dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnictwa?. Moim zdaniem opłata powinna być jedna.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

patrycja32

2011-04-22 12:17:45

Art. 1. 1. Opłacie skarbowej podlega: (...)
2) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.


W ustawie jest mowa o dokumencie stwierdzającym udzielenie pełnomocnictwa, a nie pełnomocnictw. Według mnie opłata w pani przypadku powinna być podwójna.

windyko

2011-06-28 08:40:51

Udzielenie pełnomocnictwa = ustanowienie pełnomocnika, a nie pełnomocników. W przypadku udzielenia pełnomocnictw dwóm osobom powinna Pani złożyć dwa pełnomocnictwa (do tych samych czynności). Oczywiście każde opłacone osobno.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM