Wymienienie osób w testamencie.

Odpowiedzi w temacie (1)

władzimierz

31.10.2012

No więc mam problem. Czy w testamencie aby był wazny wszyscy spadkobiercy muszą byc wymienieni z imienia i nazwiska, czy wystarczy stwierdzenie \"mojemu najstarszemu synowi\" lub mojej \"jedynej córce\"?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Łukasz27

2012-11-05 09:17:01

Nie, wymienienie z imienia i nazwiska nie jest konieczne. Ale nie zmienia faktu że napewno wymienienie danej osoby z nazwiska nie trwa dużo dłużej niż np. napisanie \"mój syn\". Bo sprawa będzie bardziej skomplikowana jeżeli okaże się ze spadkodawca miał jeszcze jednego syna spoza małżeństwa o którym wcześniej nie wiedziano. Wówczas zachodzi istotne pytanie o którego syna chodziło.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 17.2.2015

  Rozrządzenia testamentowe na gruncie prawa międzynarodowego

  Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w prawie polskim, tj. przepisu art. 64 ust.  1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. 2011.80.432) spadkodawca w testamencie lub (...)

 • 27.1.2016

  Testament - Jak sporządzić ważny testament? Kilka uwag o formie

  Rola testamentów w życiu społecznym, zwłaszcza ze względu na funkcję regulującą stosunki majątkowe, jest nie do przeceniania, dlatego ważkim problemem dla ustawodawcy pozostaje określenie (...)

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)