Dochodzenie zwrotu kosztów od skazanego

Pytanie:

"W wyniku procesu oskarżony został uznany winnym zarzucanego mu czynu i został skazany na karę grzywny i zwrot oskarźycielowi prywatnemu kosztów postępowania sądowego. W jaki sposób oskarżyciel może wyegzekwować zwrot kosztów sądowych od skazanego? "

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie zwrotu kosztów od skazanego

Egzekucja zasądzonej od oskarżonego (skazanego) kwoty - stanowiącej koszty sądowe - poniesione przez oskarżyciela prywatnego odbywa się w oparciu o kodeks karny wykonawczy, ten zaś odsyła w kwestiach w nim nieuregulowanych do kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym oskarżyciel prywatny w pierwszej kolejności winien wystąpić o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Tę sąd nadaje w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy i jest podstawą egzekucji. W dalszej kolejności, chcąc wyegzekwować należną mu kwotę, oskrżyciel prywatny powinien skierować do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego - wskazując w nim jednocześnie sposób egezkucji. Może więc zawnioskować o skierowanie czynności egzekucyjnych do wynagrodzenia za pracę, do określonych wierzytelności, do ruchomości itp. Komornik w wyniku powyższego wniosku podejmie czynności egzekucyjne zmierzające do zaspokojenia wierzyciela (czyli oskarżyciela prywatnego). Chcą jednak uniknąć powyższej procedury można podjąć próbę porozumiena się ze skazanym wystsowując do niego wezwanie do uiszczenia określonej kwoty i zakreślając mu do tego odpowiedni termin.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika