Domniemanie, że właściciel działki jest rolnikiem

Pytanie:

Mąż pracuje zawodowo. W 1995 r. zmarł mu ojciec. W 1996 r. zostało wydane przez sąd postanowienie stwierdzenia spadku, na mocy którego został współwłaścicielem wraz ze swoją matką i siostrą po 1/3 części gospodarstwa rolnego o powierzchni 3.20 ha. Jego żona od maja 1997 r. do października 2001 r. była bezrobotna i nie posiadała prawa do zasiłku. Mąż wraz z żoną nigdy nie uprawiali ziemi stanowiącej przedmiot spadku. Po postanowieniu stwierdzenia nabycia spadku przez sąd wydzierżawili swoją część matce męża, która i tak przez cały czas zajmowała się gospodarstwem. Umowa jednak nie została nigdzie zgłoszona, pomimo iż faktycznie tak było. W chwili obecnej KRUS żąda spłaty składek ubezpieczeniowych od żony za okres od maja 97 r. do października 2001 r. Czy żona musi zapłacić składki ubezpieczeniowe KRUS pomimo tego, iż nigdy nie uprawiała wraz z mężem odziedziczonego przez niego w części gospodarstwa? Czy obowiązuje tutaj ubezpieczenie ustawowe rolników?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Domniemanie, że właściciel działki jest rolnikiem

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia. Dodatkową podstawą obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS jest to, by gospodarstwo obejmowało obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny. 

Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.

Za domownika rolnika na gruncie tej ustawy uważa się osobę bliską rolnikowi, która: 

  • ukończyła 16 lat, 

  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, 

  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, 

 Przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

W opisanej sytuacji najprawdopodobniej KRUS wykorzystał domniemanie zawarte w art. 38 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu: 

  1. domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach,

  2. domniemywa się, że podatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania,

  3. domniemywa się, że jeżeli własność lub dzierżawa gruntów, o których mowa w pkt 1, przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy, o którym mowa w pkt 2, ciąży na kilku osobach - każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej,

  4. domniemywa się, że osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 16 lat i pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy - jeżeli okoliczność ta została stwierdzona zgodnym oświadczeniem rolnika i tej osoby. 

Każde z tych domniemań można obalić. W opisywanej sprawie należy przede wszystkim wyjaśnić w KRUS, że mąż nie prowadzi działalności rolniczej. Można w tym celu np. przedłożyć umowę dzierżawy. Należy też obalić domniemanie i wykazać, że żona nie pracuje stale w gospodarstwie rolnym. Jeśli KRUS wydał już jakąś decyzję należy się od niej odwołać w przewidzianym terminie. Od decyzji prezesa KRUS przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminach i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z przepisami kpc odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję (nie do sądu), lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Należy bezwzględnie przestrzegać tego terminu.

 Warto też przytoczyć w tym miejscu wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 14 października 2005 r., VII U 2173/2005, zgodnie z którym jakkolwiek przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników domniemywa się, że jeżeli własność przysługuje kilku osobom, każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej (art. 38 pkt 3 cyt. ustawy), nieuprawniony jest pogląd, że sam fakt nabycia udziału w spadku (we własności gospodarstwa rolnego) jest uczestniczeniem w prowadzeniu działalności rolniczej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna

Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem właścicielem elektrowni wodnej. Teren, na którym ułożony jest rurociąg, należy do innego właściciela. Rurociąg jest ułożony w ten sposób, że część jest zakopana a część jest na powierzchni ziemi. Na terenie jednej działki zmieniłem trasę biegu rury, ale (...)

Zabudowa siedliskowa - opinia prawna

Zabudowa siedliskowa - opinia prawna

Stan faktycznySytuacja 1. Mam działkę rolną o pow. 1,07 ha. Chcę zbudować na tej działce dom. Nie ma budowli w sąsiedztwie. Słyszałam, że byłoby to możliwe, gdybym miała działkę o pow. większej niż średnia działka rolna w gminie. Zamierzam wydzierżawić 10 ha działki rolnej (średnia (...)

Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Jak wybudować dom na działce rolnej?

Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogim. Problem może się zacząć już w momencie zakupu działki. Aby uniknąć przykrej niespodzianki warto jeszcze przed zakupem sprawdzić przeznaczenie naszej wymarzonej działki w miejscowym (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

    Pozwolenie na budowę   Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)

Domniemanie z księgi wieczystej można obalić

Domniemanie z księgi wieczystej można obalić

W sprawie o zasiedzenie nieruchomości wnioskodawcy starali się wykazać, że działka w okresie biegu terminu zasiedzenia nie była własnością Skarbu Państwa, jak to wynikało z księgi wieczystej, lecz innej osoby. Sąd drugiej instancji uznał jednak, że kwestię prawa własności spornej działki (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

Jak pozbyć się linii energetycznej ze swojej działki – opinia prawna

Jak pozbyć się linii energetycznej ze swojej działki – opinia prawna

Stan faktyczny Na działce będącej naszą własnością znajduje się linia średniego napięcia 15 kV wraz ze stacją transformatorową. Linia ta jest dość głęboko wsunięta w działkę, natomiast transformator znajduje się przy brzegu działki, lecz również w jej głębi. Chcielibyśmy przesunąć (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Stan faktyczny Na działce będącej naszą własnością znajduje się linia średniego napięcia 15 kV wraz ze stacją transformatorową. Linia ta jest dość głęboko wsunięta w działkę, natomiast transformator znajduje się przy brzegu działki, lecz również w jej głębi. Chcielibyśmy przesunąć (...)

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)

Kiedy można budować w granicy ?

Kiedy można budować w granicy ?

Zasada sytuowania budynku w pewnej odległości w granicy działki Co do zasady, jeżeli z przepisów odrębnych (w tym przeciwpożarowych) nie wynika nic innego, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: 4 (...)

Rodzaje faktur

Rodzaje faktur

Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów (...)

Co świadczy o dobrej wierze ubiegającego się o stwierdzenie zasiedzenia – opinia prawna

Co świadczy o dobrej wierze ubiegającego się o stwierdzenie zasiedzenia – opinia prawna

Stan faktyczny Notarialny właściciel nieruchomości, której do końca nie spłacił, sprzedał ją bez zachowania formy notarialnej ponad 50 lat temu. Nowy właściciel nie uregulowawszy spraw do końca za określoną sumę pieniędzy, przekazał jej posiadanie na zasadzie ,,dzierżawy" innemu, a (...)

Co się zmienia w rentach strukturalnych?

Co się zmienia w rentach strukturalnych?

Z mocą obowiązującą od 11 listopada br. wprowadzono zmiany do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Przyznawanie takich rent (...)

Jak pozbyć się słupa z działki albo jak otrzymać za niego odszkodowanie – opinia prawna

Jak pozbyć się słupa z działki albo jak otrzymać za niego odszkodowanie – opinia prawna

Stan faktyczny W 2000 roku nabyłem od osoby prywatnej działkę budowlaną o powierzchni 4500 m² wraz z istniejącą na niej zabudową energetyczną. Przez działkę tę przechodzą dwie linie energetyczne niskiego napięcia zawieszone na sześciu betonowych słupach. Linie te biegną wzdłuż (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

Za wykroczenie zapłaci właściciel pojazdu...

Za wykroczenie zapłaci właściciel pojazdu...

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 5 grudnia 2019 r. wydał wyrok w sprawie C-671/18 - Centraal Justitieel Incassobureau, Ministerie van Veiligheid en Justitie (CJIB). Wskazał w nim, że właściwy organ państwa wykonującego nie może odmówić uznania i wykonania kary pieniężnej (...)

Negatywne skutki niezawarcia umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego – opinia prawna

Negatywne skutki niezawarcia umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego – opinia prawna

Stan faktyczny W 1974 r. zakupiłem za pisemną umową od dwóch rożnych osób bez zachowania aktu notarialnego dwie działki (nr 229 i 228) o szerokości 4,50m każda (pow. działki 4,5ara). Działka nr 229 przylega bezpośrednio do mojej działki nr 230. W 1975 r. otrzymałem pozwolenie na budowę (...)

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

Stan faktyczny Na gruntach sąsiadujących, stanowiących odrębny przedmiot własności dwóch osób, został przez osobę trzecią wybudowany budynek stanowiący funkcjonalną całość. Budynek jest użytkowany przez jednego z właścicieli gruntu. Drugi właściciel wniósł (...)

Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

Z każdym dniem wzrasta liczba spraw dotyczących uregulowania stanu prawnego urządzeń przesyłowych, zwłaszcza linii elektrycznych, wodociągów oraz sieci gazowych. W tej sytuacji, jak również  uwagi na istniejącą w Polsce, rozbudowaną sieć wyżej wymienionych urządzeń, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Podleganie pod KRUS po wydzierżawieniu gruntu

Podleganie pod KRUS po wydzierżawieniu gruntu

Ja pracuję na umowę o pracę w firmie wiec jestem ubezpieczony w ZUS, natomiast żona jest ubezpieczona w KRUS jako rolnik (żona nie ma umowy o prace i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej (...)

Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

Ojciec kuzyna kupił dom z działką 28 lat temu. Kuzyn posiada tylko i wyłącznie własnoręcznie sporządzony akt kupna z podpisami świadków. Za dwa lata kuzyn może według informacji jakie posiada (...)

Czy sąsiad może zasiedzieć moją działkę?

Czy sąsiad może zasiedzieć moją działkę?

Witam, w spadku odziedziczyłam działkę na której nic nie ma. Jak na razie jest ona udostępniona sąsiadowi żeby mógł tam składać piasek. Moje pytanie tyczy czy sąsiad może po 10 latach zasiedzieć (...)

Zakup domu w pracowniczym ogródku działkowym

Zakup domu w pracowniczym ogródku działkowym

Witam. Planuję zakup domku na terenie pracowniczego ogródka działkowego (wymiarami spełnia warunki określone w ustawie, choć jest raczej całoroczny). Właściciel określa stan prawny - jako dzierżawa (...)

Zabudowa na gruntach rolnych bez zezwoleń

Zabudowa na gruntach rolnych bez zezwoleń

Posiadam działkę rolniczą. Chciałbym w kilku miejscach postawić altanki do 35m2. Czy na działce rolnej można zbudować budynek (altanę) do 35m2 bez żadnych pozwoleń? Niniejsza sytuacja wymaga (...)

Agroturystyka a dochód z najmu

Agroturystyka a dochód z najmu

Posiadam tzw. gospodarstwo rolne (powyżej 1 ha gruntów rolnych), ale bez zabudowań gospodarczych i mieszkalnych. Uznano, że spełniam wymogi rolnika i obecnie podlegam pod ubezpieczenie KRUS. W odległości (...)

Spory z sasiadem

Spory z sasiadem

Kupiłem działkę z domem, którego odbiór techniczny był w roku 1994. Klatka schodowa tego domu była wybudowana na mojej działce, ale tak że wkroczyła swoim narożnikiem w granice działki sąsiada (...)

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Witam, przez działkę budowlanej którą odziedziczyłam po moich dziadkach, przebiega linia wysokiego napięcia. Czy mogę z tego tytułu żądać odszkodowania? Sporządzoną na Pani potrzebę opinię (...)

Podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych

Podatek VAT od sprzedaży działek budowlanych

Jestem właścicielem kilku działek budowlanych. Obecnie zamierzam je sprzedać. Czy to prawda że od transakcji tej będę musiał odprowadzić podatek VAT? Nadmieniam, że jestem osobą fizyczną i (...)

Zniesienie służebności gruntowej

Zniesienie służebności gruntowej

Od 3 lat wraz z żoną jesteśmy właścicielami niezabudowanej działki rolnej o powierzchni 52 ar. W międzyczasie uzyskaliśmy warunki zabudowy tej działki, a obecnie zakończyła się procedura podziału (...)

Przesłanki roszczenia o zniesienie służebności

Przesłanki roszczenia o zniesienie służebności

Po częściowym podziale przez małżonków posiadających rozdzielność majątkową wspólnego majątku miedzy siebie - tutaj podzielenie się wyodrębnionymi z dużej działki działkami mniejszymi, (...)

Umorzenie składki KRUS

Umorzenie składki KRUS

Jestem osobą bezrobotną, do listopada 2002 r. byłem zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od stycznia 2002 r. na podstawie umowy użyczenia uprawiam ponad 1 ha ziemi (uprawa warzyw, wypasanie (...)

Kupno części działki

Kupno części działki

Do mojej działki przylega druga - większa. Właściciel tej działki zgodził się sprzedać mi 1300 m2 przylegające do mojej. Konieczny jest zatem podział działki. Nowo wydzielona działka nie będzie (...)

Małżeństwo między rozwiedzionymi małżonkami

Małżeństwo między rozwiedzionymi małżonkami

W 1985 r. wyszłam za mąż, urodziłam 4 dzieci, w 1998 roku wystąpiłam o rozwód z powodu alkoholizmu męża. Rozwód dostałam szybko, po pół roku, orzeczony z winy męża. Zasądzono wysokie alimenty (...)

Zwrot nakładów poniesionych na nieruchomość

Zwrot nakładów poniesionych na nieruchomość

Mój mąż zakupił działkę budowlaną z byłą żoną na podstawie umowy notarialnej przedwstępnej w 1991 r i wartość działki /na dzień dzisiejszy ok 5 tyś/została zapłacona sprzedającym z (...)

FORUM PRAWNE

Pozwolenie na budowe na działce siedliskowej.

Pozwolenie na budowe na działce siedliskowej. Witam, chciałem kupić działke w urokliwym miejscu. Okazało się z księgi wieczystej iż są to grunty orne. Poprzedni właściciel posiada warunki zabudowy (...)

Linia telefoniczna na mojej działce

Linia telefoniczna na mojej działce Witam Jestem rolnikiem i chciałbym rozbudować moje gospodarstwo rolne, ale uniemożliwia mi to kabel telekomunikacyjny przechodzący przez moja posiadłość. Jest (...)

Kto jest właścicielem działki?

Kto jest właścicielem działki? Chcę kupić działkę budowlaną. Ostatnio znalazłem w internecie informację, że Księga Wieczysta nie określa kwestii własności działki (nie musi). W takim razie (...)

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)

Jak podzielić dzialkę i co z granicą PKP ?

Jak podzielić dzialkę i co z granicą PKP ? Witam serdecznie LINK do MAPKI [IMG]http://www.fotoszok.pl/upload/6659a486.jpg[/IMG]/6659a486.jpg Jestem przed zakupem działki , której zdjęcie jest (...)

pszczoły sąsiada

pszczoły sąsiada mam domek letniskowy na nieruchomości ktora graniczy z zabudowaniami osoby zajmującej się pszczołami, podczas ostatniej wizyty na dzialce okazało się, że również na mojej działce (...)

przekształcenie działki rolnej (pola łąki) w działkę budowlaną

przekształcenie działki rolnej (pola łąki) w działkę budowlaną Witam, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Chciałbym kupić kawałek pola lub łąki i przekształcić je w działkę (...)

Służebność

Służebność Witam! Mam takie pytanie otóż 1,20 cm domu sąsiadów stoi w mojej działce gdyż kiedyś tak pozwolił mój dziadek gdyż sąsiedzi są bliską rodziną.Było to tylko uzgodnione ustnie (...)

Podział majątku

Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...)

sprawa o alimenty na matkę

sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...)

Budowa drewnianego domku ogrodowego i garażu na działce rolnej

Budowa drewnianego domku ogrodowego i garażu na działce rolnej Dzień dobry, Dostałem w drodze darowizny 2 połączone ze sobą działki rolne o łącznej powierzchni 1600 m2. Działki są rolne tylko (...)

Porady prawne