Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo
Zgodnie z art. 932 §1, w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo. Z kolei w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa (art. 935 §2 k.c.). Jeżeli do spadku miałyby dojść jedynie dwie siostry spadkodawcy (przy założeniu, że nie ujawnią się inne osoby dziedziczące z ustawy lub nie zostanie znaleziony testament), udziały obydwu byłyby równe. Dziedziczyłyby one cały spadek. Od 14 lutego 2001 r. nie obowiązuje szczególny reżim dziedziczenia gospodarstw rolnych, a zatem w razie otwarcia spadku (co następuje z chwilą śmierci spadkodawcy) po 13 lutego 2001 r. należy stosować do nich reguły ogólne.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 k.c.).
Przez proste przyjęcie spadku należy rozumieć takie przyjęcie, które nie ogranicza w żaden sposób odpowiedzialności za długi spadkowe. Przy przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona jest do wartości czynnego stanu spadku.
Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie (art. 640 k.p.c.). Notariusz lub sąd przesyła następnie to oświadczenie do sądu spadku, którym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (art. 628 k.p.c.).
Ponadto, zgodnie z art. 1025 k.c., sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Z kolei notariusz na zasadach określonych w przepisach ustawy prawo o notariacie (art. 95a i nast.) sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Uzyskanie któregoś z tych dokumentów wiąże się z bardzo silnym domniemaniem, że osoba legitymująca się którymś z nich jest spadkobiercą. Dowód przeciwny może być bowiem przeprowadzony tylko w szczególnym postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku (art. 679 k.p.c.).
