Dziedziczenie ustawowe w przypadku śmierci zstępnego spadkobiercy

Pytanie:

jak będzie wyglądało dziedziczenie ustawowe w przypadku, gdy najpierw umrze ojciec a zaraz potem jego córka?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.6.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie ustawowe w przypadku śmierci zstępnego spadkobiercy

Zgodnie z art. 931 i następnymi kodeksu cywilnego spadkobiercami ustawowymi w pierwszej kolejności są małżonek i dzieci spadkodawcy (osoby te dziedziczą co do zasady w częściach równych). W przypadku braku małżonka dziedziczą jedynie dzieci. Zgodnie z art. 931 par. 2 kc w przypadku gdy jedno z dzieci nie dożyło do otwarcia spadku (chwili śmierci spadkodawcy), w jego miejsce niejako „wchodzą" (dziedziczą jego udział w spadku w częściach równych) jego dzieci (a zatem wnuki spadkodawcy). Zasada ta obowiązuje także w przypadku śmierci dalszych zstępnych, w takim wypadku dziedziczą ich zstępni (dzieci, wnuki).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Adwokat z Łodzi pomoc przy spadku!!

12.10.2021 przez: JolantaKaminska

prawnik od spraw spadkowych Poznań

21.6.2021 przez: miklaszewskiE77

Spadek z francji

30.10.2020 przez: pawel198912