Odrzucenie spadku przed sądem

Pytanie:

"Ma odbyć się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Czy na pierwszej rozprawie wnioskodawca może od razu złożyć ustnie oświadczenie przed sądem, że spadek ten odrzuca?"

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie spadku przed sądem

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 640 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobyt składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami do sądu spadku. Sądem spadku jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeśli spadkodawca nie miał ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce lub nie da się go ustalić, sądem spadku jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy (art. 628 kpc). Stosownie jednak do art. 640 § 2 kpc, oświadczenie o odrzuceniu spadku może być również złożone w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.

Z powyższego wynika więc, iż nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby wnioskodawca, na pierwszej rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku. Oświadczenie takie powinno zawierać:

  1. imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania,
  2. tytuł powołania do spadku,
  3. treść złożonego oświadczenia.

Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowywania testamentów. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone. Jeżeli oświadczenie zostanie złożone ustnie, sporządza się z niego protokół (art. 641 kpc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika