Koszty postępowania o alimenty

Pytanie:

"Proszę o odpowiedź na pytanie jak to jest z kosztami sądowymi? Dwa lata temu miałem rozprawę o podwyższenie alimentów i po rozprawie otrzymałem do zapłacenia kwotę 100 zł na pokrycie kosztów. W najbliższym czasie znowu mam rozprawę i chciałem dowiedzieć się czy jest możliwość uchronienia się od tych kosztów i dlaczego to ja mam płacić a nie matka dziecka, na której życzenie odbywa się rozprawa? Dodam, że matka notorycznie występuje o podwyższenie alimentów, ale sąd przychylał się zawsze do jej wniosków w minimalnym stopniu, gdyż moja sytuacja majątkowa jest stabilna. Poza tym mam również pytanie czy powódka nie powinna najpierw skontaktować się ze mną w sprawie podwyżki i dopiero w ostateczności wnieść sprawę do sądu? "

Odpowiedź prawnika: Koszty postępowania o alimenty

Na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych zwolniona jest od obowiązku uiszczania opłat sądowych. Odnosi się to także do strony dochodzącej podwyższenia alimentów. To przepis ustawowy kreuje ten przywilej a więc osoba ta jest zwolniona z obowiązku opłat z mocy prawa. Za tę osobę wydatki ponosi Skarb Państwa. W ustawie mamy także przewidziane zwolnienie na wniosek zaintersownej osoby. Zwolnienia od kosztów sądowych może dochodzić kazdy, jednak wymagane jest spełnienie pewnych kryteriów. Trzeba wyazać, że nie dysponuje się odpowiednimi środkami na pokrycie tych kosztów. Powódka nie ma obowiązku najpierw kontaktować się z Panem w sprawie podwyżki alimentów. Ewentualna Pańska zgoda nie byłaby dla powódki równoważna w świetle prawa z uzyskanym wyrokiem sądowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja 2011-12-09 22:07:56

    dyskryminacja w majestacie prawa- zrównanie płacących ojców z niepłacacymi.Skandal


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika