Odezwa sądu cywilnego

Pytanie:

"Na podstawie art. 34 kpc, jako cesjonariusz z tytułu umowy cesji powierniczej, uzyskałem nakaz zapłaty w sądzie właściwym miejscowo dla mojego miejsca zamieszkania, choć zarówno dłużnik - pozwany, jak też cedent (powierzający) mieszkają w innym województwie. Dłużnik wniósł sprzeciw od nakazu zapłaty, jednak zarówno on, jak i rzekomy świadek powołany przez niego nie stawili się na rozprawie; dłużnik wysłał w ostatniej chwili do sądu lekarskie zaświadczenie o chorobie. Sąd zarządził odroczenie rozprawy, jednak juz nazajutrz otrzymałem z sądu pismo, w którym zostałem poinformowany, że sąd zarządza przesłuchanie świadków (powierzającego i drugiego, rzekomego świadka mającego świadczyć na rzecz dłużnika) w sądzie właściwym dla ich miejsca zamieszkania (wszyscy oni mieszkają w jednej miejscowości). Później przyszła informacja o terminie przesłuchania jednego ze świadków. Natomiast dzisiaj otrzymałem z tamtejszego sądu (właściwego dla w.w. osób) informację, że dnia 20 listopada w sprawie odezwy sądu w S. odbędzie się tam rozprawa o zapłatę (z mojego powództwa przeciwko temuż dłużnikowi). Nie rozumiem - czy rozprawa została przeniesiona z sądu właściwego miejscowo dla mnie (w którym wszak wydano nakaz zapłaty i miała odbyć się pierwsza rozprawa), do tego sądu w innym mieście? Czy sąd w moim mieście bez poinformowania mnie o tym "zignorował" art. 34 kpc i skierował sprawę do tego drugiego sądu? Czy w tamtym sądzie zapadnie wyrok? Jeżeli na to się zanosi, to czy mam prawo żądać skierowania sprawy ponownie do sądu w moim mieście?"

Odpowiedź prawnika: Odezwa sądu cywilnego

W świetle okoliczności powołanych w pytaniu mamy do czynienia z taką sytuacją, że sąd rozpatrujący sprawę z Pańskiego powództwa po wniesieniu przez pozwanego sprzeciwu od nakazu zapłaty zwrócił się do innego sądu cywilnego z wnioskiem o przesłuchanie w charakterze świadków osób zamieszkałych w obrębie działania tego drugiego sądu w drodze pomocy prawnej. Czynność taka jest w istocie właśnie odezwą sądu skierowaną do innego składu o przeprowadzenie postępowania dowodowego w określonej części (tutaj - w zakresie przesłuchania wskazanych świadków). Sąd, do którego odezwa została wystosowana, jest obowiązany wyznaczyć w tym celu  rozprawę, stąd zatem wzięła się otrzymana przez Pana informacja. Nie oznacza to wszakże, iż postępowanie w sprawie z Pańskiego powództwa będzie toczyć się dalej w owym "drugim" sądzie. Wprost przeciwnie, sprawę rozpozna merytorycznie i wyda wyrok sąd, który uprzednio rozpoznawał sprawę po wniesieniu przez pozwanego sprzeciwu od nakazu zapłaty, uwzględni on tylko na poczet materiału dowodowego ustalenia dokonane w drodze pomocy prawnej przez inny sąd.  W drugim sądzie (czyli sądzie, do którego właściwy w sprawie sąd skierował odezwę) odbędzie się jedynie przeprowadzenie dowodu w postaci przesłuchania świadków. Warto pamiętać o treści art. 15 kodeksu postępowania cywilnego. Przewiduje on, iż sąd właściwy w chwili wniesienia pozwu pozostaje właściwy aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniły się w toku sprawy. Ponadto sąd nie może uznać, że jest niewłaściwy, jeżeli w toku postępowania stał się właściwy.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika