Odpowiedź prawnika: Odliczenie podatku od systemu grzewczego
<p style="margin: 0cm 0cm 0pt" class="MsoNormal" >Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Zgodnie z tą ustawą osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z m.in. remontem budynku mieszkalnego. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.
Zwrot dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Wniosek może być składany nie częściej niż raz w roku. W sprawie zwrotu urząd skarbowy wydaje decyzję, w której określa kwotę zwrotu. Decyzję urząd skarbowy wydaje w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku bez wydania decyzji.
Co ważne, remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących m.in. instalacji i urządzeń grzewczych, jest zaliczana zgodnie z załącznikiem do wskazanej wyżej ustawy do robót zaliczanych do remontu budynku.
Na prawo do odliczenia nie ma wpływu fakt, iż osoba fizyczna ma stwierdzony znaczny stopień inwalidztwa, pierwszą grupę. Należy wskazać, iż do wniosku o zwrot należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego.
Warto przeczytać też:
