Odpowiedź prawnika: Pożyczkobiorca nie płacący rat a pożyczkodawca
Jeżeli osoba, której pożyczył Pan pieniądze nie zapłaciła danej raty (jest w zwłoce z zapłatą), może Pan sądownie domagać się jej zapłaty już od momentu kiedy nie została ona zapłacona (jeżeli będzie to kilka rat, można domagać się przed sądem ich zapłaty łącznie). Natomiast wytoczenie powództwa o zapłatę kolejnych rat, których termin zapłaty jeszcze nie nadszedł, (o ile umowa nie zostałaby wcześniej rozwiązana) byłoby przedwczesne. Dochodzenie po kolei części niezapłaconych rat przy kwocie poniżej 500 zł nie wydaje się być ekonomiczne (musiałby Pan wytoczyć kilka procesów). W takiej sytuacji należy, albo poczekać, aż minie termin zapłaty ostatniej raty i wytoczyć powództwo o zapłatę całości z odsetkami lub rozwiązać łączącą Państwa umowę pożyczki w taki sposób, by móc domagać się zwrotu całości pożyczonych pieniędzy od razu.
Jeżeli dłużnik nie zapłacił Panu pierwszej raty, powinien Pan przede wszystkim przeanalizować umowę pod kątem możliwości dogodniejszej dla Pana możliwości odstąpienia przez Pana od umowy niż wskazany poniżej (tzn. sprawdzić, czy umowa przewiduje możliwości odstąpienia i czy są to warunki łagodniejsze niż wskazane poniżej), a także sprawdzić, czy umowa nie wyłącza możliwości odstąpienia opisanej poniżej.
W tym miejscu wskazane ogóle reguły dotyczące odstępowania od umów zawarte w kodeksie cywilnym (przepsy te można zastosować, o ile umowa nie wyłacza takiej możliwości). Zgodnie z art. 491 kc, jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Zgodnie z par. 2 wskazanego artykułu, jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty nie spełnionego świadczenia.

Tak więc, zgodnie z Kodeksem cywilnym, może Pan odstąpić od umowy pożyczki ze względu na fakt, że pożyczkobiorca nie zapłacił Panu danej raty. W celu odstąpienia, najpierw powinien Pan wystosować do pożyczkobiorcy pismo wskazujące mu dodatkowy termin do zapłaty zaległej raty (rat) i poinformować go, że jeżeli płatność nie zostanie dokonana, odstąpi Pan od umowy pożyczki na zasadzie art. 491 par 2 kc. Jeżeli pożyczkobiorca nie dokona płatności, może Pan wysłać kolejne pismo zawierające oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Po odstąpieniu od umowy, będzie mógł Pan dochodzić zwrotu pożyczonej kwoty, a także odszkodowania. Ogólne kwestie jak skierować pozew do sądu zawiera porada: Jak wszcząć postępowanie przed sądem? Ze względu na wartość przedmiotu sporu, sprawa najprawdopodobniej będzie rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym, które posiada własne odrębności opisane w Postępowanie uproszczone - kiedy można je zastosować?. Formularz pozwu znajduje się na naszych stronach: Pozew w postępowaniu cywilnym - formularz "P".
