Stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie:

Posiadam wyrok (z roku 1990) w sprawie o ustalenie,że mój śp. dziadek pozostawił mienie zabużańskie. Sprawę jeszcze przed laty wniosła moja babcia będąc już wdową po nim. Dziadek oczywiście nie zostawił żadnego testamentu. W rodzinie umówieni byliśmy,że spadkobiercą ma być mój tata (jego brat, drugi syn dziadków miał się zrzec swojej części).Babcia również już zmarła. Ja zaczęłam interesować się tą sprawą(w imieniu mojego ojca)oczywiście w związku ze zgłaszaniem wniosków o odszkodowania za pozostawione mienie. Sprawy spadkowe nigdy nie zostały przeprowadzone. Jak i z jakimi dokumentami powinien założyć taką sprawę nabycia spadku mój tato?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nabycia spadku

Z brzmienia art.1025 kc wynika,że z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może wystąpić każdy kto ma w tym interes. Chodzi tu o każdą osobę , która jest zainteresowana wywołaniem skutków prawnych jakie ustawa łączy z wydaniem postanowienia o stwierdzającego nabycie spadku przez określone osoby. Legitymowanym czynnie do wystąpienia z takim wnioskiem są spadkobiercy, a także spadkobiercy osób powołanych do spadku, zmarłych przed stwierdzeniem nabycia spadku. Zainteresowanymi są także osoby, które nabywają spadek według ogólnych reguł dziedziczenia ustawowego po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego dziedziczącego w pierwszej kolejności. Ponadto możemy tu także zaliczyć: wierzycieli spadkodawcy, uprawnionych z tytułu zachowku, zapisobiercy oraz wierzyciele spadkobierców. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców sąd wydaje tylko na wniosek osoby mającej w tym interes, po przeprowadzeniu rozprawy. We wniosku złożonym przez legitymowanego czynnie w tym przypadku Pana tatę podane powinny być osoby powołane do spadku, ale sąd nie jest tym związany. Zgodnie z art. 670 kpc sąd bada z urzędu kto jest spadkobiercą. Związanie sądu w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku granicami wniosku odnosi się jedynie do osoby spadkodawcy. Zgodnie z art. 667 kpc sąd stwierdza nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż wskazane przez uczestników. Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić także w postępowaniu o dział spadku. Także w tym postępowaniu sąd nie może działać z urzędu i niezbędny jest wniosek osoby zainteresowanej z tym zastrzeżeniem, że powszechnie przyjmuje się, iż wniosek o dokonanie działu spadku obejmuje także żądanie jego nabycia. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się przed sądem w postępowaniu nieprocesowym. Natomiast ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo o notariacie i zmianie niektórych innych ustaw wprowadza możliwość sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. Należy podkreślić, że stosownie do art. 669 kpc uczestnikami postępowania powinny być osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi oraz osoby, które zgodnie z art. 510 kpc których praw dotyczy dane postępowanie. Jeżeli okaże się, że taka osoba nie jest uczestnikiem postępowania, to wtedy sąd wzywa ją do udziału w sprawie.

Dowodem uprawnień spadkobierców ustawowych są odpisy aktów stanu cywilnego. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien spełniać wymagania z art. 511, czyli zamiast pozwanego należy wskazać osoby zainteresowane w sprawie oraz przepisy o pozwie czyli art.187 kpc w zw.z art.126 § 1 i § 2. Wnioskodawca w swoim żądaniu powinien wskazać osobę spadkodawcy, jego imię i nazwisko, datę zgonu i miejsce ostatniego zamieszkania. Nie jest natomiast konieczne,żeby wnioskodawca określał udziały spadkowe i powołania, gdyż w tym przypadku sąd ma obowiązek orzec zgodnie z faktami i rzeczywistym stanem prawnym niezależnie od treści złożonych wniosków. Poza tym wnioskodawca powinien również wykazać swój interes prawny w żądaniu stwierdzenia nabycia spadku, chyba że jest on oczywisty. Ze względu na wyłączną właściwość miejscową sądu spadku w przedmiotowej sprawie konieczne jest wskazanie we wniosku okoliczności uzasadniających tą właściwość. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie jest ograniczone żadnym terminem, nie ulega przedawnieniu ani w żadnych okolicznościach nie wygasa.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

W jakim celu przeprowadza się stwierdzenie nabycia spadku przez sąd? Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bardzo duże znaczenie. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków na jakieś inne osoby, czyli tzw. otwarcie spadku. Może się jednak okazać, (...)

Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

  Jakie sprawy spadkowe mogą prowadzić polskie sądy? Co się dzieje, jeśli dojdzie do śmierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicą? Czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje w powyższym przypadku tzw. jurysdykcja krajowa, która oznacza (...)

Kiedy wiadomo, że osoba podająca się za spadkobiercę, jest nim naprawdę - opinia prawna

Kiedy wiadomo, że osoba podająca się za spadkobiercę, jest nim naprawdę - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy z małżonką współwłaścicielami domu jednorodzinnego i posiadamy osobno po 25% udziału. W 1998 r. zmarła współwłaścicielka 50% udziału, a po jej śmierci zgłosił się do nas mężczyzna podający się za jej spadkobiercę. Do dnia dzisiejszego nie dokonał odpowiednich (...)

Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku? (Postępowanie sądu w przypadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)

Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku? (Postępowanie sądu w przypadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)

  Jak wszczyna się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i kto może je zainicjować? Postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców sąd wydaje tylko na wniosek. Właściwy będzie zatem tryb postępowania nieprocesowego. Wniosek może zgłosić każda osoba, która (...)

Dziedziczenie po osobach zamieszkujących za granicą

Dziedziczenie po osobach zamieszkujących za granicą

  Właściwość sądów polskich Śmierć obywatela polskiego, mającego miejsce zamieszkania za granicą, może nastąpić w Polsce albo za granicą. W takim przypadku należy rozważyć, czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje tzw. jurysdykcja krajowa. Pojęcie to oznacza (...)

Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  Potrzeba zmian Rozwiązania przyjęte w nowelizacji ustawy prawo o notariacie, kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego mają osiągnąć dwa zasadnicze cele. Z jednej strony zamierzeniem ustawodawcy było odciążenie, i tak już nadmiernie obciążonych sądów, od spraw, (...)

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

  Na czym będzie polegało notarialne poświadczenie dziedziczenia? W dniu 2 października 2008 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw, w tym Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawa (...)

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

Stan faktyczny  W 1983 r. zmarł mój dziadek, a w 2001 r. babcia. Babcia przekazała gospodarstwo rolne na Skarb Państwa, ale jak się okazało nie całe. Pozostały udziały w spółkach leśnych 4,20h (dokładniej spółki leśne były zapisane tylko na dziadka). Oboje (...)

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Zgodnie z prawem nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże by móc się legitymować tytułem spadkobiercy, musimy uzyskać określone dokumenty tj. akt poświadczenia dziedziczenia albo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Pierwszy z wymienionych dokumentów (...)

Nabycie spadku przez pełnomocnika - opinia prawna

Nabycie spadku przez pełnomocnika - opinia prawna

  W 1996 r. umarł mój ojciec. Dwa lata po śmierci ojca zostałam wezwana do sądu rejonowego na sprawę o stwierdzenie spadku. Moja Matka chciała, abym się zrzekła spadku, lecz sędzia prowadzący sprawę odparł, że do tego trzeba osobnej sprawy. W związku z tym, po zakończeniu postępowania (...)

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

Stan faktyczny Na początku czerwca br. zmarł brat mojej matki. Brat pozostawał na gospodarstwie, które zostało mu notarialnie przepisane przez nie żyjącą już moją babcię, a jego matkę. Gospodarstwo miało ok. 4 ha, ale brat matki sprzedał już 1 ha ziemi na działki budowlane. Okazało (...)

Postępowanie nieprocesowe - kiedy jest przeprowadzane?

Postępowanie nieprocesowe - kiedy jest przeprowadzane?

Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z rodzajów trybów, w jakim toczy się cywilne postępowanie sądowe. Nazwa "postępowanie nieprocesowe" pojawiła się stosunkowo późno. Początkowo postępowanie to nazywało się postępowaniem niespornym. Wynikało to z faktu, że u źródeł (...)

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę także spoza kręgu najbliższych krewnych. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego (...)

Odziedziczone spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i co dalej – opinia prawna

Odziedziczone spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i co dalej – opinia prawna

Stan faktyczny Ja oraz moi rodzice mieszkaliśmy w lokalu spółdzielczym od momentu wybudowania bloku mieszkalnego. Jakiś czas temu rodzice przekształcili prawo do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a osobą wskazaną jako posiadającą to prawo był ojciec. W tym (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Opłaty w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa spadkowego

Opłaty w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa spadkowego

Opłaty w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa spadkowego    Wysokość opłaty stałej Czego dotyczy opłata Uwagi 50 zł  od wniosku o:  stwierdzenie nabycia spadku;  zabezpieczenie spadku;  sporządzenie spisu inwentarza;  odebranie (...)

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

W jakiej formie można złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

W jakiej formie można złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku  Skuteczność oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uzależniona jest od tego, czy zostanie ono złożone w terminie wynikającym z art. 1015 § 1 kodeksu cywilnego, czyli w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym (...)

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  Stan faktyczny W styczniu 2007 r. zmarła moja matka. Jeszcze przed swoją śmiercią, pod koniec 2006 r., podarowała mojemu bratu nowy samochód i przepisała na niego mieszkanie. Drugie mieszkanie, które jest obecnie wynajmowane, miała przepisać na mnie. Chciała za życia podzielić (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Uregulowanie zaległych spraw spadkowych

Uregulowanie zaległych spraw spadkowych

Jaka powinna być kolejność załatwiania spraw w celu nabycia i działu spadku w niżej opisanej sytuacji? Nieruchomość gruntowa była współwłasnością nieżyjących teściów i nieżyjącego męża (...)

Odrzucenie spadku - koszty postępowania

Odrzucenie spadku - koszty postępowania

W lutym bieżącego roku zmarła moja matka - nie zostawiła testamentu. Ja i moja siostra jesteśmy najbliższymi spadkobiercami. Czy mojemu mężowi należy się jakaś część spadku? Jeżeli tak, (...)

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku

01.04.2004 r. zmarł mój wuj 10 lat temu sporządził on notarialnie testament, w którym wydziedziczył swojego syna alkoholika oraz wnuka. Powodem wydziedziczenia było notoryczne uchylanie się przez (...)

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku

Zmarł mój ojciec. Spadkobiercami są: mój brat, moja mama i ja. Główną część spadku stanowi mieszkanie. Między spadkobiercami nie ma konfliktu i wszyscy zgadzają się, że nie następują po (...)

Brak stwierdzenia nabycia spadku

Brak stwierdzenia nabycia spadku

Czy w momencie nieustalenia prawa do spadku, współspadkobierca może zawłaszczyć rzeczy wartościowe, które znajdują się w domu, który jest przedmiotem spadku? Czy w przypadku braku zgody na sprzedaż (...)

Dziedziczenie działki w Polsce przez cudzoziemca

Dziedziczenie działki w Polsce przez cudzoziemca

Nieruchomość jest położona w Polsce - właściciel zmarł w Szwecji - nie miał w chwili śmierci obywatelstwa polskiego. Postępowanie spadkowe przeprowadzone w Szwecji - może być wydane pismo, (...)

Zrzeczenie się praw do spadku

Zrzeczenie się praw do spadku

Właścicielka działki przyzagrodowej umarła. Miała syna i córkę. Syn/brat chce zrzec się przypadającej mu części działki na rzecz siostry na sprawie spadkowej. Czy możliwe jest zrzeczenie się (...)

Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku

Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku

Małżonkowie wyjechali kilkanaście lat temu do USA, gdzie przebywali na podstawie zielonej karty. Kilka lat temu mąż zmarł w USA i tam został pochowany. Małżonkowie posiadali 3 wspólnych dzieci (...)

Rozszerzenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Rozszerzenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

W sądzie rozpoczął się proces "o stwierdzenie nabycia spadku". Czy jest możliwa zmiana lub rozszerzenie wniosku o "dział spadku" w przypadku, gdy ogół uczestniczących spadkobierców (zarówno (...)

Udział wierzyciela w postępowaniu spadkowym

Udział wierzyciela w postępowaniu spadkowym

W sądzie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim bracie. Przed śmiercią opłacałem za brata rachunki, m. in. płaciłem za adwokata, opłacałem podatki w urzędzie skarbowym. (...)

Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku

Jakie elementy powinien zawierać wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku? Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien określać osobę, po której ma nastąpić stwierdzenie nabycia (...)

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Gdzie należy złożyć wniosek o spadek i z czego złożony jest taki wniosek? Rozumiemy, że chodzi Pani o wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Zgodnie z art. 669 kodeksu postępowania cywilnego (...)

Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne

Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne

Czy w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy złożyć dwa oddzielne wnioski: 1. O stwierdzenie nabycia spadku w przypadku gospodarstwa rolnego, 2. O stwierdzenie nabycia spadku, zzy też (...)

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku

Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, można zawrzeć zrzeczenie się należnej części spadku przez jednego ze spadkobierców, na rzecz drugiego spadkobiercy? Chodzi o to, że spadkodawca pozostawił (...)

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Czy jeśli rodzeństwo mojej mamy "zapomniało" ją podać jako jednego ze spadkobierców po śmierci babki (jej matki) - nastąpił wtedy sądowy dział spadku (testamentu nie było), to czy są teraz (...)

FORUM PRAWNE

spadek

spadek mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie (...)

Spadek po dziadkach

Spadek po dziadkach Witam Dziadek miał dwóch synów :) ale w testamencie przepisał 1/2 mieszkania na swojego wnuka ( mojego kuzyna) a druga polowe na swoja małzonke.Dziadek zmarł kilka lat temu a (...)

Zachowek od niewiadomego majątku

Zachowek od niewiadomego majątku Witam, Po krótce opowiem sprawę. Zmarła babcia, miała ona dwóch synów. Jednemu z nich przepisała cały majątek, mojemu ojcu nic nie przepisała ponieważ nie (...)

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku Witam, w przykładzie wniosku jest informacja "Do spadku nie należy gospodarstwo rolne". Jestem w trakcie pisania wniosku o stwierdzenie spadku po zmarłym ojcu i zastanawiam (...)

Dlugi ZUS

Dlugi ZUS Otoz w 2013 roku zmarl moj ojciec. Nie utrzymywalam z nim kontaktow. Rok po smierci taty,dowiedzialam sie od mamy,ze posiada on dlug w spoldzielni. Zlozylam wiec w sadzie jeszcze w 2014 roku (...)

postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku

postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku Witam! Jak długo należy czekać na stwierdzenie nabycia spadku? I jakie kroki trzeba poczynić, aby uzyskać stwierdzenie nabycia spadku po śmierci właścicieli? (...)

czy ulega przedawnieniu

czy ulega przedawnieniu w 1986 roku zmarl mi maz,mial dzieci ktore nie mieszkaly z nim,ale z matka w Australii.kiedy zakladalam sprawe majatkowa,dzieci nie odnalazlam,ale przez sad zostal podzielony spadek (...)

stwierdzenie nabycia spadku

stwierdzenie nabycia spadku Mam pytanie w sprawie nabycia spadku, zmarł mój ojciec i zastanawiam się czy wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku teraz czy po pół roku?

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku Sprawa dotyczy stwierdzenia nabycia spadku z testamentu, który zaginął. Moja Mama zmarła 6 lat temu. Ustawowo powinienem dziedziczyć Ja (syn jedynak) oraz mój Ojciec. (...)

sprawa spadkowa

sprawa spadkowa Moze ktos sie orientuje w takiej sprawie. Umiera maz i ojciec 3 dzieci, nie zostawia testamentu. Spadkobiercy dziedzicza zgodzie z prawem. Najwieksza czesc majatku ma oczywscie zona. Sprawa (...)

spadek po mamie

spadek po mamie Sprawa dotyczy spadku po mamie. Przedstawię sytuację Mama rok temu umarła na skutek wypadku samochodowego i zostawiła po sobie działkę. Działka była po pół własnością jej i (...)

Porady prawne