Zarząd majątkiem przed ogłoszeniem upadłości

Pytanie:

"Art. 40 ust. 3 Prawa Upadłościowego i Naprawczego mówi "W razie ustanowienia zabezpieczenia przez zarząd przymusowy, dłużnik zachowuje prawo wykonywania czynności zwykłego zarządu oraz korzystania ze swego mienia." Czy dłużnik, jeżeli nie został ustanowiony zarząd przymusowy, może wykonywać WSZYSTKIE obowiązki i prawa zarządu, a nie tylko zwykłego zarządu? Dotyczy to okresu, w którym rozpatrywany jest wniosek o upadłość i mamy do czynienia jeszcze z dłużnikiem, a nie już upadłym."

Odpowiedź prawnika: Zarząd majątkiem przed ogłoszeniem upadłości

Analizując w przedmiotowej sytuacji możliwość zarządu majątkiem, należy pod uwagę należy wziąć również inne regulacje prawa upadłościowego i naprawczego.  Sąd w zasadzie musi dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika, jeśli to ten ostatni składa wniosek o ogłoszenie upadłości. Sąd ustanawia w tym celu tymczasowego nadzorcę sądowego. Nadzorca nie będzie ustanowiony, jeżeli sąd zadecyduje o ustaleniu innego sposobu zabezpieczenia, np. polegającego na ustanowieniu zarządu przymusowego. Jeżeli nie ustanowiono zarządu, to najprawdopodobniej sąd powołał nadzorcę i takie założenie zostanie tu przyjęte. Konsekwencją powołania tymczasowego nadzorcy sądowego jest ograniczenie dłużnika (jeszcze nie upadłego) w prawie zarządu majątkiem. Choć powyższy skutek (opisany w art. 76 ust.3) nie wynika wprost z odesłania zawartego w art. 38 ust. 2 powołanej ustawy, to jednak jest on przyjmowany w doktrynie (tak A. Jakubecki, F. Zedler, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarze Zakamycza, Kraków 2003 r., str. 105).

Różnica między zabezpieczeniem w postaci ustanowienia tymczasowego nadzorcy sądowego a zabezpieczeniem w postaci ustanowienia przymusowego zarządu jest następująca:

  1. W pierwszym przypadku dłużnik może samodzielnie podejmować czynności zwykłego zarządu majątkiem. Na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda nadzorcy; może być ona udzielona również po dokonaniu czynności. Jeżeli nadzorca odmówi zgody, czynność jest nieważna. W zasadzie więc dłużnik może podejmować wszystkie czynności zarządu, tyle że dla ważności niektórych - przekraczających zakres zwykłego zarządu - konieczna jest zgoda.

  2. W drugim wypadku dłużnik może samodzielnie podejmować czynności zwykłego zarządu majątkiem oraz korzystać z niego. Natomiast w ogóle nie może podejmować czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Jeżeli podejmie taką czynność, to jest ona nieważna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika