Postępowanie upominawcze pozwala na dochodzenie roszczenia pieniężnego lub innego. W tym drugim przypadku, jeśli szczególny przepis to umożliwia. Jeżeli kwota, z którą zalega dłużnik nie przekracza siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych pozew należy skierować do sądu rejonowego, w przeciwnym wypadku – do sądu okręgowego. W sprawach gospodarczych pozew należy skierować do sądu rejonowego, jeżeli wartość przedmiotu sporu wynosi nie więcej niż sto tysięcy złotych; w przeciwnym wypadku - do sądu okręgowego. Postępowanie upominawcze jest dogodnym sposobem na dochodzenie świadczenia pieniężnego. Można w ten sposób uzyskać zapłatę np. za dostarczony towar lub wykonaną usługę, za czynsz najmu itp. w sytuacjach, gdy wierzyciel nie posiada dostatecznych dowodów, by przeprowadzić postępowanie nakazowe. Jest to więc podobnie dogodna i szybka droga na odzyskanie pieniędzy od nielojalnego kontrahenta.
Jak wygląda postępowanie?
Co do zasady sąd rozpoznaje spór na posiedzeniu niejawnym. Jest to takie samo udogodnienie dla wierzyciela, jakie daje postępowanie nakazowe. Jeżeli jednak sąd stwierdzi, że nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty nie oddali pozwu, ale wyznaczy rozprawę, chyba że rodzaj sprawy pozwala na rozpatrywanie jej nadal na posiedzeniu niejawnym. Przesłanki pozwalające na rozpatrzenie sprawy w tym trybie są mniej rygorystyczne niż w postępowaniu nakazowym. Przede wszystkim nie jest potrzebny wniosek o zastosowanie tego trybu, gdyż decyduje o tym sąd z urzędu.
Kiedy sąd nie wyda nakazu zapłaty?
- jeżeli roszczenie jest oczywiście bezzasadne,
- przytoczone okoliczności budzą wątpliwość,
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego,
- miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo nakaz zapłaty nie mógłby zostać doręczony w kraju.
Co może być dowodem w tym postępowaniu?
Zasadność swojego roszczenia wierzyciel może uzasadnić np. umową czy nie podpisanym przez dłużnika rachunkiem, czyli wtedy, gdy dokumenty te nie są wystarczającymi dowodami w postępowaniu nakazowym. Dowodem w postępowaniu upominawczym, pozwalającym na uzyskanie nakazu zapłaty jest też faktura nie podpisana przez dłużnika. Jeżeli dłużnik ją podpisał, to roszczenie może być dochodzone w postępowaniu nakazowym, gdyż faktura taka uznawana jest za zaakceptowany przez dłużnika rachunek.
Co z kosztami sądowymi?
Aby wszcząć postępowanie przed sądem należy wnieść opłatę w odpowiedniej wysokości. Przepisy o postępowaniu upominawczym stwarzają pod tym względem pewne utrudnienie dla powoda - od pozwu w postępowaniu upominawczym wnosi się bowiem całą opłatę. Jeśli nakaz się uprawomocni, sąd zwraca powodowi 3/4 opłaty. Pozwany wnoszący sprzeciw nie jest natomiast zobowiązany z tgeo tytułu do ponoszenia jakichkolwiek opłat.
Czwartą część opłaty pobiera się także od pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
A jeśli sąd przychyli się do żądania pozwu?
W przypadku, gdy z treści pozwu wynika, że roszczenie jest zasadne i okoliczności nie pozostawiają wątpliwości sąd po rozpatrzeniu sprawy na posiedzeniu niejawnym wyda nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. W nakazie sąd zobowiązuje dłużnika do spełnienia roszczenia ze wszystkimi kosztami, a także zasądzonymi odsetkami w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Sąd doręcza pozwanemu pozew i nakaz ze wszystkimi załącznikami. We wspomnianym dwutygodniowym terminie dłużnik, który nie zgadza się z nakazem zapłaty może wnieść do sądu stosowny sprzeciw co do całości lub części nakazu. Jeżeli skorzysta z tej możliwości, to nakaz zapłaty traci moc w całości lub w części – zależnie od treści sprzeciwu. Jednak nakaz nie straci mocy, gdyby sprzeciw został wniesiony po terminie lub pozwany nie usunął w terminie jego braków.
Dłużnik nie zapłacił w ciągu dwóch tygodni. Co dalej?
Jeżeli minęły już dwa tygodnie wyznaczone przez sąd dłużnikowi, a wierzyciel nadal nie otrzymał pieniędzy (lub innego świadczenia, gdy roszczenie dotyczyło świadczenia niepieniężnego), nakaz zapłaty nabiera mocy prawomocnego wyroku. Sąd w takiej sytuacji wysyła do wierzyciela prawomocny nakaz, zaopatrzony w klauzulę wykonalności a powód nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów - niekiedy jedynym kosztem może być koszt opłaty kancelaryjnej za odpis orzeczenia.
Kiedy sąd może uchylić nakaz zapłaty?
Nakaz zapłaty może zostać uchylony w trzech szczególnych przypadkach:
- jeżeli niemożliwe jest doręczenie pozwu, bo nie jest znane miejsce pobytu pozwanego,
- jeżeli doręczenie nie mogło nastąpić w kraju (w takiej sytuacji jednak sprawa nie upada, gdyż sąd wyznacza rozprawę),
- jeżeli dopiero po wydaniu nakazu okaże się, że dłużnik nie miał zdolności procesowej, zdolności sądowej albo brak było organu powołanego do jego reprezentacji w chwili wniesienia pozwu i braki te nie zostały usunięte.
Pamiętaj, że:
- W składanym przez siebie sprzeciwie pozwany powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy złożyć przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniom zawartym w pozwie oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie,
- Jeżeli pozew wniesiony został na formularzu, tą samą formę musi zachowywać sprzeciw.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami).

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?
Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jak wydawane są nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym? E-sąd wydaje nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Pozostałe sądy wydają nakazy w zwykłym (papierowym) postępowaniu upominawczym. Sprawy w tym (...)
Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Jeśli dochodzisz od dłużnika roszczenia pieniężnego, to możesz liczyć na szybkie załatwienie sprawy w sądzie przez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Niekiedy jednak nie będzie możliwe uzyskanie w taki sposób orzeczenia przeciwko pozwanemu bądź zostanie ono zaraz uchylone. Dowiedz się więcej na temat postępowania upominawczego przed sądem cywilnym. Na czym (...)
Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?
Czym jest postępowanie nakazowe? Postępowanie nakazowe jest jednym ze szczególnych postępowań procesu cywilnego, którego skutkiem jest wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Uzyskane w ten sposób orzeczenie sądu, ma szczególną moc, nawet bez konieczności nadawania mu klauzuli wykonalności, stąd też osoba na rzecz której zostało wydane takie (...)
W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi - nakaz zapłaty
Artykuł ma na celu przedstawienie możliwej drogi sądowej przedsiębiorcy, który nie może uzyskać należności od swojego dłużnika. Sytuacje, w których powstają zaległości w płatnościach ze strony kontrahenta wierzyciela są niestety dość częste. Wiele firm wyznaje bowiem zasadę, według której w ogóle nie uiszcza należności lub robi to po terminie. (...)
Zwrot 3/4 opłaty możliwy jest także przy opłacie podstawowej
Pisaliśmy o uchwale Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. III CZP 146/07, którego teza brzmiała:W razie uprawomocnienia się nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym sąd zwraca stronie trzy czwarte opłaty od pozwu także wówczas, gdy uiszczona opłata odpowiada wysokością opłacie podstawowej.Opublikowane zostało uzasadnienie tej uchwały. Stan faktyczny sprawy (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich spraw lepiej jest poczekać, a z jakimi przyśpieszyć. Nowa ustawa zastąpi dotychczasową ustawę z (...)
Jak bronić się przed egzekucją z nieznanego nakazu zapłaty?
Co zrobić w razie otrzymania pisma od komornika o wszczęciu w stosunku do adresata postępowania egzekucyjnego, gdy z pisma wynika, że podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, którym jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez sąd, zaopatrzony w klauzulę wykonalności, jeśli wcześniej adresat nie dostał żadnego nakazu? Często zdarza się, iż wierzyciele podają (...)
Sądy elektroniczne w drobnych sprawach
Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Gdzie mają działać e-sądy?Projekt przewiduje utworzenie e-sądu jako wydziału cywilnego sądu rejonowego, który rozpoznawać będzie sprawy tylko i wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym, bez względu na wartość (...)
Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna
Stan faktyczny Przywieziono mi towar, przedstawiono fakturę, sprawdziłem towar, podpisałem, "że towar sprawdziłem”, ale nie, że odbieram fakturę czy że towar otrzymałem, kierowca zabrał papier i zamiast wyładować towar odjechał. Zostałem z fakturą (zawierającą błędny NIP), za którą jego zwierzchnicy chcą pieniędzy. Kiedy faktura VAT nie jest dla mnie (...)
Koszty i czas dochodzenia wierzytelności
Z punktu widzenia wierzycieli, w procesie dochodzenia wierzytelności, najistotniejsze są koszty, jakie wierzyciele muszą ponieść, by odzyskać należne im kwoty oraz czas odzyskiwania wierzytelności. O ile koszty wierzyciele mogą wstępnie oszacować, o tyle na czas dochodzenia wierzytelności często nie mają wpływu. Dzieje się tak, ponieważ procedowanie w konkretnej sprawie może wymagać (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty sądowe a opłaty sądowe Ustawa określa zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach (...)
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył połączone skargi konstytucyjne spółki NZK Niezależny Zespół Konsultantów sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem i spółki "Pameni Polska" sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu dotyczące postępowania w sprawach gospodarczych, a dokładnie zwrotu pism procesowych bez wezwania do uzupełnienia braków formalnych.Kwestionowany przez skarżących przepis (...)
Jakie są sposoby realizacji weksla?
W jaki sposób zrealizować wierzytelność wyrażoną na blankiecie wekslowym? Istnieje wiele sposobów realizacji zobowiązania wekslowego, do których można zaliczyć poszukiwanie zapłaty przez uprawnionego wśród zobowiązanych-czyli zapłata sumy pieniężnej. Przekazanie weksla innemu uprawnionemu jako forma zapłaty. Jest to obwarowane pewnymi wymaganiami, o których (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanek, Zastępca Ministra Sprawiedliwości,3. Pan Tomáš Boček, Zastępca (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk, Zastępca Ministra Sprawiedliwości,3. Pan Tomáš Boček, Zastępca (...)
Wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty w sprawie długu - jak się bronić?
Dowiadujesz się o zadłużeniu dopiero gdy komornik „puka do drzwi” lub zajmuje konto bankowe? Rzecznik Finansowy przypomniał, jak można skutecznie bronić się przed taką sytuacją. To możliwe, jeśli ktoś np. wyłudził kredyt z wykorzystaniem naszych danych lub w wyniku zaniedbania podmiotu rynku finansowego korespondencja trafiała pod nieaktualny, lub zupełnie niewłaściwy (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof (...)
Pożyczka lombardowa - opinia prawna
Stan faktyczny W 1993 roku pożyczyłem w lombardzie 70 milionów złotych (obecne 7.000). Niestety nie mogłem spłacić tej kwoty w wymaganym terminie z wielu powodów. W ubiegłym roku otrzymałem zawiadomienie od komornika sądowego, że mam spłacić ogromną kwotę z tytułu tego długu, kwota jest astronomiczna, około 600 tys. Zacząłem wyjaśniać sprawę i okazało się, że 26 maja 1994 (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która wprowadza opodatkowanie akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, (...)
Uchylenie się od zapłaty weksla z powodu groźby - opinia prawna
Stan faktyczny W styczniu wystawiłem weksel na kwotę 50.000 zł. Weksel miał być płatny do 31 lutego br. Wczoraj otrzymałem nakaz zapłaty wydany przez sąd na podstawie tego weksla. Jak mogę się bronić przed egzekucją? Weksel podpisałem na żądanie mojego byłego wspólnika, który groził, że doniesie na mnie do Urzędu Skarbowego. Ze wspólnikiem rozstaliśmy się (...)
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu reformy prawa rodzinnego. Rząd przyjął reformę prawa rodzinnego Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych (...)
Jakie dane zamieszcza się na fakturze VAT?
Podstawowe dane na fakturze VAT Przepisy ustawy o VAT, jak również rozporządzenia fakturowego określają podstawowe dane, jakie powinna zawierać faktura VAT. Faktura VAT powinna więc zawierać następujące elementy: 1) datę jej wystawienia; 2) kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny (...)
Szybkie i sprawniej działające sądy
Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany procesu cywilnego weszły w życie 7 listopada br. Dzięki gruntownej reformie Kodeksu postępowania cywilnego znacznie uproszczone i przyspieszone zostały postępowania przed sądem. Nowe regulacje zapewnią Polakom szybkie i skuteczne dochodzenie swoich praw, rzetelne postępowania i sprawiedliwe wyroki. Reforma Kodeksu postępowania cywilnego (...)
Sądy gospodarcze mają przyspieszyć
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz innych ustaw wchodzi w życie 20 marca br. Ma ona na celu usprawnienie i racjonalizację przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności w sprawach gospodarczych. Postępowanie w sprawach gospodarczych ma być sprawniejsze i mniej sformalizowane. Poniżej wskażemy ważniejsze z planowanych zmian. Który (...)
Postępowania cywilne mają przyspieszyć
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego jest kompleksową reformą przepisów dotyczących postępowań w sprawach cywilnych. W założeniach ustawa powinna ograniczyć przewlekłość postępowań i orzekania na podstawie niewystarczającego materiału dowodowego, zwiększyć terminowość rozpraw, poprawić organizację sądów i zapewnić lepsze traktowanie obywateli w (...)
Przyspieszenie sądów gospodarczych
Na ostateczne uchwalenie przez Sejm (po wprowadzeniu poprawek przez Senat) czeka rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu usprawnienie i racjonalizację przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności w sprawach gospodarczych. Postępowanie w sprawach gospodarczych ma być sprawniejsze i mniej sformalizowane. (...)
Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?
Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne jest to, że ci, którzy korzystają z bankowych kredytów przyczyniają się do wzrostu (...)
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie (...)
Kiedy postępowanie cywilne można wznowić?
Na czym polega wznowienie postępowania? Wznowienie postępowania polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem rozstrzygającym co do istoty sprawy, jeśli zachodzą określone w ustawie przyczyny wznowienia. W wypadkach wskazanych w artykule niniejszym można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym (...)
Ministerstwo edukuje. Opublikowało ulotkę
Co zrobić po otrzymaniu nakazu zapłaty, jak działa e-sąd – odpowiedzi na te i inne pytanie wszyscy zainteresowani znajdą w przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ulotce informacyjnej. Publikację od dziś można znaleźć na stronie internetowej resortu i stamtąd ją pobrać. Wkrótce ulotka zostanie opublikowana także na stronach internetowych sądów. Wszystko po to, by zawarte (...)
Kiedy nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 25 lipca 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-268/17 - AY (dotyczący nakazu aresztowania i świadka). Uznał w nim, iż nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania na podstawie decyzji prokuratora o zakończeniu postępowania karnego, jeśli w jego toku osoba, której dotyczy nakaz została przesłuchana wyłącznie w charakterze (...)
Pełnomocnictwo trzeba przedłożyć w formie papierowej
Wierzyciel uzyskał nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Był reprezentowany przez radcę prawnego, który następnie złożył za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosek o wszczęcie egzekucji. Komornik wezwał radcę o przedłożenie pełnomocnictwa w formie pisemnej. Pełnomocnik tego nie uczynił, dlatego Komornik zwrócił wniosek. Sprawa na skutek (...)
Kiedy ustanawiana jest hipoteka przymusowa?
Cel hipoteki przymusowej Jest to jeden z rodzajów hipoteki. Właściwie jest jej szczególną odmianą, która została odrębnie uregulowana. Hipoteka przymusowa to zabezpieczenie wierzytelności na nieruchomościach dłużnika, które nie wymaga zgody dłużnika (właściciela nieruchomości). Hipoteka przymusowa zostaje wpisana do księgi wieczystej przez (...)
Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać osoby doświadczające przemocy w rodzinie. Czym jest przemoc w rodzinie? Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak (...)
Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Nowa ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się, do czasu zakończenia postępowania (...)
Sąd Najwyższy po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 7 grudnia 2007 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w T. postanowieniem z dnia 16 sierpnia 2007 r.: "Czy od pozwu w postępowaniu nakazowym w sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się opłatę stałą w wysokości określonej w art. 28 ustawy z dnia 28 lipca (...)
Opłaty za czynności adwokackie i radców prawnych
Prawo określa jedynie minimalne stawki opłat za czynności adwokackie i czynności radców prawnych przed organami wymiaru sprawiedliwości, stanowiące podstawę do zasądzania przez sądy kosztów zastępstwa prawnego. Przy ustalaniu w umowie opłaty bierze się pod uwagę rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata lub radcy prawnego. Możesz zatem (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i korzystnych dla klientów ZUS, po porządkowe. Niżej przedstawiamy najważniejsze zmiany dla (...)
Nowe opłaty sądowe to tańsze rozwody
Więcej zapłacimy z kolei za sprawy spadkowe. Wezwany do sądu świadek dostanie natomiast zwrot za dojazd własnym autem. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w ustawie o opłatach sądowych. Chodzi o sprawy cywilne, w których wyróżniamy opłatę stałą, stosunkową i podstawową. W przypadku tej pierwszej w górę pójdzie np. opłata w sprawach o stwierdzenie (...)
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). Oznacza to, że Twoim pełnomocnikiem (uwidocznionym w CEIDG) może być np. biuro rachunkowe (...)