Prawo administracyjne - Zmiany w prawie

Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje

22.9.2023

Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców, ich uprawnień do kierowania pojazdem oraz niekaralności to tylko niektóre nowe obowiązki firm oferujących przejazdy zamawiane przez aplikacje.

Większa ochrona odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku

29.8.2023

Celem ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw jest dalsze wsparcie procesu minimalizowania (...)

Ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych

27.8.2023

Ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych ma na celu rozwiązanie problemów związanych ze zgromadzonymi przed laty odpadami na wielkoobszarowych terenach należących, w przeszłości lub obecnie, do Skarbu Państwa zakładów przemysłowych, w tym w okresie, w którym nie (...)

Nowe uprawnienia dla użytkowników platform internetowych

25.8.2023

25 sierpnia zaczynają obowiązywać przepisy unijnej regulacji – aktu o usługach cyfrowych. Facebook i inne największe platformy internetowe będą miały obowiązek wzmocnienia procesu rozpatrywania skarg użytkowników. Tym samym wygaszamy usługę Odwołaj się od decyzji portalu.

Projekt budżetu na 2024 rok

24.8.2023

Budżet na 2024 r. to budżet oparty na trzech filarach: bezpieczeństwie militarnym, ambitnych programach społecznych i ochronie zdrowia Polaków. Rząd przeznaczy środki na obronność i wzmacnianie bezpieczeństwa państwa, wsparcie rodzin, wsparcie emerytów i rencistów, (...)

Wsparcie dla branż energochłonnych

23.8.2023

W sierpniu planowany jest start naboru na kolejną turę rządowego wsparcia dla branż energochłonnych. Tym razem o pomoc będą mogły wnioskować firmy z całego sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego. W puli jest aż 5,5 mld zł. Do udziału w programie uprawnionych jest ok. (...)

Linie bezpośrednie to tańszy prąd dla firm

22.8.2023

Prezydent podpisał nowelizacją Prawa energetycznego, która wprowadza przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przepisy dotyczące linii bezpośrednich. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli w prostszy sposób korzystać z pochodzącej z OZE energii, a to oznacza obniżkę (...)

Zmiany dotyczące produktów rolnych w SENT

22.8.2023

12 sierpnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w katalogu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Doprecyzowano katalog (...)

Rozporządzenie bateryjne

22.8.2023

12 lipca br. zostały przyjęte przepisy ustanawiające regulacje dotyczące całego cyklu życia baterii: od projektu do końca eksploatacji. W efekcie powstanie gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) dla unijnego sektora baterii. Nowe rozporządzenie ma na celu ustanowienie jednolitych reguł na (...)

Zielone certyfikaty a bezpieczeństwo cenowe dla obywateli

21.8.2023

Rząd podejmuje kolejne działania służące ograniczeniu wzrostu cen energii czemu mają służyć proponowane zmiany. Projektowane rozporządzenie dotyczy wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia z OZE, tzw. zielonych certyfikatów.

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej

21.8.2023

Celem nowej ustawy jest ograniczenie skali nadużyć w komunikacji elektronicznej, a tym samym zwiększenie ochrony użytkowników czyli podmiotów korzystających z publicznie dostępnej usługi telekomunikacyjnej lub żądających świadczenia takiej usługi. Ustawa formułuje ramy prawne (...)

Cała Polska w zasięgu

17.8.2023

Zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam.

Rząd upowszechnia chmurę publiczną w administracji

17.8.2023

Celem nowelizacji jest przede wszystkim rozwój usług chmurowych dla administracji publicznej. Projekt zakłada dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb i warunków, jakie dyktuje nam rozwój nowych technologii, zwłaszcza usług chmurowych, a po drugie – doprowadzenie (...)

Więcej pieniędzy na inwestycje w OZE

16.8.2023

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził regulamin wyboru przedsięwzięć, którego celem jest wyłonienie 139 projektów klastrów energii, spółdzielni energetycznych i samorządów, w ramach których przygotowana zostanie dokumentacja dla inwestycji (...)

Program „Moja Woda”

10.8.2023

Program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (...)

Trwa nabór ciągły do programu Maluch+

26.7.2023

Dostępność opieki żłobkowej jest bardzo ważna dla młodych rodziców, szczególnie mam, które chcą łączyć życie rodzinne z zawodowym. W ramach naboru dokonywany będzie podział środków między jednostkami samorządu terytorialnego a innymi podmiotami. Środki (...)

Inwestycje w zakresie biogazowni rolniczych

24.7.2023

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, poprzez rozwój biogazowni rolniczych.

Wolność płacenia gotówką

23.7.2023

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. To oznacza, że konsumenci mogą nadal bez ograniczeń płacić gotówką, a limit dla przedsiębiorców pozostaje bez (...)

Reforma celna

20.7.2023

17 maja 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt najbardziej kompleksowej reformy unii celnej UE od czasu jej utworzenia w 1968 r.

Zmiany w stabilizującej regule wydatkowej

20.7.2023

Sejm przyjął nowelizację przepisów ustawy o finansach publicznych. Zmiany dotyczą stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), która służy do wyliczania nieprzekraczalnego limitu wydatków państwa na dany rok budżetowy. Zmiany są konieczne w obliczu konieczności rozbudowy (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika