Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 69)

Apteka dla aptekarza

16.4.2017

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, dotyczy równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego dostępu do usług farmaceutycznych. Nowelizacja dotyczy tylko nowych aptek. Projekt (...)

Kiedy należności wobec administracji rządowej można umorzyć?

16.4.2017

Celem ustawy z dnia 10 lutego o zmianie ustawy o finansach publicznych jest wyeliminowanie wątpliwości powstałych na skutek stosowania przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie umarzania w całości albo w części, a także odraczania i rozkładania na raty spłaty (...)

Pogrom po zmianach na rynku hazardowym od 1 kwietnia

10.4.2017

1 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w internecie (poza (...)

Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany

3.4.2017

Nowa ustawa w sposób kompleksowy unormuje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację, do finalnej budowy inwestycji. Dodatkowo ma stwarzać odpowiednie narzędzia koordynujące (...)

Rzecznicy patentowi będą konkurować ceną

28.3.2017

Nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych znosi stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Stawki minimalne pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego (...)

Zmiany w górnictwie

28.3.2017

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego mają być wyłączone nieruchomości rolne zbywane przez przedsiębiorstwa górnicze. (...)

Rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce

28.3.2017

Celem Planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków (tj. transporu elektrycznego), rozwój przemysłu związanego z tym nowym sektorem oraz stabilizacja sieci elektroenergetycznej. Rząd przyjął dokument 16 marca 2017 r.  - „Rozwój transportu (...)

Umowy o kredyt hipoteczny kompleksowo uregulowane

25.3.2017

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wdraża unijną dyrektywę, określa m.in. zasady i tryb zawierania umów o kredyt hipoteczny, prawa i obowiązki: kredytodawców, pośredników kredytu hipotecznego i agentów (...)

Rząd za zakazem handlu w niedziele, ale z wyjątkami!

22.3.2017

Tematem posiedzenia Rady Ministrów 21 marca 2017 r. był m.in. obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd pozytywnie zaopiniował tę propozycję, przekazując jednak swoje uwagi do zmian. Gdzie ma być zakazany handel w niedziele? Co przepisy przewidują (...)

Szybciej załatwisz sprawę w urzędzie...

20.3.2017

Przyjęta już przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i kilku innych ustaw przewiduje, że: w relacjach państwo-obywatel będzie więcej partnerstwa (np. poprzez wykorzystanie mediacji), sprawy urzędowe będą załatwiane szybciej, a wysokość kar administracyjnych będzie (...)

Ochrona graczy przed hazardem

20.3.2017

Ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie „szarej strefy” w grach hazardowych – to główne cele nowelizacji ustawy hazardowej. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 kwietnia 2017 r. Uregulowanie rynku gier hazardowych może przynieść 15 mld zł wpływów (...)

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców?

14.3.2017

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.  W proponowanej nowelizacji ustawy określono nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Przewiduje (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika