Prawo podatkowe: Podatek od czynności cywilnoprawnych - Artykuły

Nabycie prawa do ogródka działkowego a podatki

27.5.2024

Działkowiec w drodze umowy może przenieść prawa oraz obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku, a kto (...)

Składamy deklaracje podatkowe

22.3.2022

Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT.

Jakie są skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC?

5.4.2018

W rocznym zeznaniu PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak np. bitcoin, litecoin czy ether. Sprawdź skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności (...)

Podatek od ustanowienia hipoteki

26.8.2017

Dokonanie czynności cywilnoprawnej wiąże się z obowiązkiem podatkowym określonym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek więc należy zapłacić zawierając m.in umowę sprzedaży, pożyczki czy renty. Podobnym zdarzeniem powodującym obowiązek uiszczenia podatku od czynności (...)

PCC, czy VAT?

12.5.2017

Jedna czynność prawna może zatem spełniać definicję zarówno czynności opodatkowanej VAT, jak też podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że będzie ona faktycznie podlegała opodatkowaniu tymi dwoma podatkami. Kiedy czynności cywilnoprawne nie podlegają (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki

12.5.2017

Umowy spółki są jednymi z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Za \"umowę spółki\" w rozumieniu ustawy uznaje się każdy rodzaj aktu założycielskiego, czyli zarówno umowę spółki osobowej, umowę spółki z ograniczoną (...)

Sprzedaż przez internet a podatki

24.3.2017

Podmioty dokonujące transakcji za pośrednictwem internetu muszą liczyć się z konsekwencjami podatkowymi takich czynności.  Wbrew obowiązkowi, niedokonanie zgłoszenia działalności gospodarczej, niewypełnianie obowiązków składania deklaracji, zeznań podatkowych, opłacania należnych (...)

Opodatkowanie działu spadku i zniesienia współwłasności

14.12.2016

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na strony czynności cywilnoprawnych, ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie stanowi przesłankę powstania obowiązku podatkowego znajdują się między innymi: umowny i sądowy (...)

Od czego trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

11.2.2014

Nawet pewnie nie przypuszczamy jak wiele czynności, których dokonujemy podlega obowiązkowo podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wydawać by się mogło, że sama nazwa tego ciężaru wskazuje od czego należy taki podatek uiścić, ale czy na pewno potrafimy określić owe czynności cywilnoprawne? (...)

Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych

14.10.2013

Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot w ogóle nie podlega obowiązkowi podatkowemu. W przypadku zwolnienia od podatku podmiot, lub (...)

Czy można odzyskać wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

28.8.2012

Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) obowiązek podatkowy, w zakresie omawianego podatku, powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej. „Dokonania” nie należy jednak mylić z „wykonaniem” tejże czynności - jak podkreśla (...)

Zapłata, pobór i zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych

4.7.2012

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada na strony dokonujące czynności cywilnoprawnych takie jak np. sprzedaż, pożyczka, czy też ustanowienie hipoteki - obowiązek podatkowy. Obowiązek ten zamienia się w zobowiązanie podatkowe z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki

4.7.2012

Wśród czynności cywilnoprawnych będących przedmiotem opodatkowania na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest również umowa spółki (akt założycielski), a także zmiana tej umowy. Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości (...)

Nieujawnione źródła przychodów – trzeba pilnować wydatków

17.5.2012

D Za przychody z tzw. innych źródeł ustawa uznaje m.in. przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Jeżeli podatnik nie jest w stanie wykazać źródeł pochodzenia swojego majątku, wówczas do nieujawnionej części stosuje się sankcyjną stawkę podatku (...)

Czy można uniknąć płacenia wysokich podatków?

15.2.2012

\'Ucieczka od podatku\' jest doktrynalnym określeniem na dążenie podatników do zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych. Działania podatników w tym zakresie można ująć w czterech formach: oszczędności podatkowej, planowania podatkowego, unikania opodatkowania oraz uchylania (...)

Jakie koszty wiążą się z zakupem mieszkania?

21.6.2010

Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający duże środki finansowe i mnóstwo czasu. Zanim zamieszkamy na swoim, musimy dokonać wyboru nieruchomości oraz często ofert bankowych, których na rynku jest coraz więcej. Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego mieszkania, (...)

Opłata uzdrowiskowa od przebywających w uzdrowiskach

18.8.2009

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia (...)

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

6.10.2007

Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak dokonać podziału wspólnego majątku. Jakie są dopuszczalne sposoby przeprowadzenia tego podziału? (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży

21.2.2007

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na podatników w przypadku dokonania czynności cywilnoprawnych ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie stanowi przesłankę powstania obowiązku podatkowego, znajduje się (...)

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych na 2007 rok

2.1.2007

Wchodząca w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza istotne zmiany w zakresie przedmiotu opodatkowania, zwolnień oraz podmiotów zobowiązanych (...)

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

22.3.2005

Na początku konieczne jest ustalenie tytułu prawnego przekazania na Pani rzecz określonej kwoty przez rodziców (darowizna, pożyczka). Nie jest bowiem możliwe „uznanie” darowizny za pożyczkę, jeśli ustalenia między Panią, a rodzicami nie przewidują obowiązku zwrotu tych pieniędzy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika