Kiedy rusza program Pracowniczych Planów Kapitałowych?
20.11.2018
PPK to pierwszy kompleksowy program gromadzenia dodatkowych, długoterminowych oszczędności, który ma zapewnić Polakom bezpieczeństwo w okresie emerytalnym.
20.11.2018
PPK to pierwszy kompleksowy program gromadzenia dodatkowych, długoterminowych oszczędności, który ma zapewnić Polakom bezpieczeństwo w okresie emerytalnym.
4.10.2018
Zatrudniający pracowników i płacący im pensję w gotówce muszą od 1 stycznia 2019 zmienić sposób wypłaty wynagrodzenia. Podstawową formą będzie wypłata na konto bankowe pracownika. Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymywać wypłatę w gotówce, to będzie musiał (...)
23.8.2018
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna stawka (...)
20.8.2018
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców oraz obniżyć koszty związane z ich przechowywaniem.
17.10.2017
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie bądź inną pracę zarobkową.
28.9.2017
Płatnik składek (pracodawca) ma obowiązek opłacać składkę na FGŚP za pracownika, który objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Stopa procentowa składki na FGŚP wynosi 0,10% kwoty, od jakiej obliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne (...)
14.5.2017
Świadczenia są wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy: roszczenia nie zostały zaspokojone przez pracodawcę, który jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów art. 3 - 8a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, wniosek/wykaz (...)
21.3.2017
Art. 358 ust 1 Kodeksu cywilnego stanowi obecnie, że jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe (...)
5.12.2016
Wypłata wynagrodzenia powinna być dokonana w formie pieniężnej. Jednak wyjątkowo dopuszczalne jest ale tylko częściowo wypłacanie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna. Warunkiem jednak jest by taką możliwość przewidywały ustawowe przepisy prawa pracy lub układy zbiorowe pracy. (...)
1.8.2016
Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę reguluje wysokość minimalnego wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. Definicja pracownika zawarta jest w art. 2 Kodeksu Pracy, który stanowi, że pracownikiem jest osoba (...)
6.6.2016
Roszczenie o wynagrodzenie pracownika wobec pracodawcy z tytułu stosunku pracy jest roszczeniem majątkowym, ulegającym przedawnieniu. Oznacza to że w razie dochodzenia przedawnionego roszczenia, pracodawca może uchylić się od jego zaspokojenia.
30.3.2016
W związku ze zbliżającym się końcem pierwszego kwartału 2016 roku, warto przypomnieć pracownikom sfery budżetowej o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu, zwanym potocznie ,,trzynastką”, które to wynagrodzenie wypłacane jest nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy (...)
26.1.2016
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może pracownik zbyć. Ustawodawca zadbał również o byt materialny pracownika w czasie przebywania na urlopie. Gwarancja otrzymywania przez pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego takiego (...)
30.6.2015
Artykuł 775 kodeksu pracy wprowadza zasadę, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą (...)
10.6.2015
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie jest taka sama dla wszystkich osób, którym przysługuje prawo do tego zasiłku. Kwota zależna jest od stażu pracy uprawnionego. Sprawdź, jak oblicza się wysokość zasiłku.
5.2.2015
Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
23.8.2013
Polskie prawo stoi na straży ochrony wynagrodzenia za pracę. Ochrona ta przejawia się także w ograniczeniu rodzaju i wysokości dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia. Potrącenie sum egzekwowanych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne, oraz zaliczek pieniężnych udzielonych (...)
28.6.2012
W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)
20.6.2012
11.5.2010
Zgodnie z art. 881 Kodeksu Postępowania Cywilnego komornik ma prawo wezwać zakład pracy, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, bądź przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej (...)
27.8.2009
Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i miejsce wykonania zadania. Rozporządzenie ministra pracy (...)
6.3.2009
Czy wiesz, jaką kwotę diety powinieneś wypłacić swojemu pracownikowi za podróż służbową poza granicami kraju? Czy możesz ją ustalać dowolnie? Zgodnie z art. 77[5] § 1 kodeksu pracy, pracodawcę obciążają niezbędne koszty, które wynikają z wykonywania na polecenie pracodawcy zadania (...)
30.12.2008
Zagadnienie sposobu wypłacania pracownikom wynagrodzenia może normować układ zbiorowy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. W omawianym przypadku zakładamy, że w żadnych z nich nie ma mowy o potrzebie pokwitowania wypłaty przez pracownika. Nie istnieje przepis mówiący (...)
19.12.2008
Pracownik skierował do sądu pracy pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zażądał również w tym pozwie odsetek. Sąd wydał wyrok korzystny dla powoda. Były pracodawca wypłacił zasądzone przez sąd zaległe wynagrodzenie za nadgodziny za okres od marca (...)
7.11.2008
Obowiązek tworzenia zakładowego fundusz świadczeń socjalnych spoczywa na pracodawcach zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Przepisy dopuszczają jednak możliwość odstąpienia od tworzenia ZFŚS. Układ zbiorowy (...)
13.5.2007
Z członkiem zarządu spółki z o.o. zawarto umowę o pracę. Umowa o pracę zawierała między innymi następujące postanowienia: „§ 5. Członkowi zarządu przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę w razie wygaśnięcia mandatu lub odwołania (...)
31.10.2006
Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się w takim wypadku inaczej w zależności od tego, jakimi środkami transportu porusza się pracownik. Pracownikowi (...)
24.2.2006
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, (...)
12.1.2006
Pracownik podpisał z pracodawcą umowę cywilnoprawną w sprawie szkolenia, określającą konsekwencje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą przed upływem określonego w niej terminu. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony. Czy wynikające (...)
5.1.2006
Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza) oraz składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica między nimi polega na tym, że wynagrodzenie podstawowe występuje w każdym wynagrodzeniu (...)
23.12.2005
Zatrudnieni w danej firmie pracownicy często dokonują w niej zakupu towarów, którymi ta handluje. Co może zrobić pracodawca, jeśli pracownik nie uregulował należności za kupione przez siebie rzeczy? Czy istnieje możliwość dokonania potrącenia z wynagrodzenia kwoty wynikającej z niespłaconych (...)
5.12.2005
Coraz więcej Polaków wykonuje pracę za granicą. W jakim przypadku pracownik powinien otrzymać dodatkowe świadczenie z tego tytułu? Jakiego wynagrodzenia może żądać pracownik zatrudniony w wojsku? Kiedy znajduje zastosowanie rozporządzenie RM w sprawie należności pieniężnych i świadczeń (...)
16.11.2005
Regulamin pracy to akt, który ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli (...)
9.5.2005
W przedmiotowej sprawie zasadnicze znaczenie ma ustalenie, jaki charakter miała wypłata dokonana w wyniku zawartej przed sądem ugody. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że powód złożył pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Wobec tego uznać należy, że należności (...)
29.3.2005
Należy jednak zauważyć, że dla ustalenia podstawy wyliczenia odszkodowania w Pańskim przypadku nie jest istotne przesądzenie, iż chodzi o wynagrodzenie otrzymane, ale ustalenie jakie składnik określa się mianem wynagrodzenia. Zdefiniowanie pojęcia: „wynagrodzenie” jest więc kluczowe (...)
7.3.2005
Wypowiedzenia warunków płacy uważa się za dokonane jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k. p.). Do wypowiedzenia warunków płacy i pracy na mocy art. 42 § 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę, co oznacza, że (...)
1.3.2005
Zarówno zasiłek jak i wynagrodzenie za czas choroby spełniają tę samą funkcję: mają zapewnić pracownikowi środki utrzymania w czasie choroby, a także pomoc finansową podczas leczenia, np. na leki. Pomoc ta jest mu potrzebna, jeśli przez czas choroby nie może wykonywać pracy. Zasadniczą (...)
22.2.2005
Oznacza to, że po powrocie do swojego poprzedniego zakładu pracy – Komendy Miejskiej Policji w Y, winien Pan zostać zatrudniony na stanowisku gwarantującym takie samo wynagrodzenie jak przed wyborem do zarządu związku zawodowego. Przy czym w przypadku zmian w relacji płac, należy rozumieć (...)
7.2.2005
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do pewnego momentu piastował Pan odpowiedzialne stanowisko w Banku, który był jednocześnie Pana pracodawcą. Nie wynika to bezpośrednio z przedstawionego stanu faktycznego, jednak zakładamy, iż skoro pisze Pan, iż zostało panu zmniejszone wynagrodzenie (...)
14.12.2004
Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika