Prawo karne - Artykuły (strona: 4)

Kiedy komornik popełnia przestępstwo poświadczenia nieprawdy - opinia prawna

25.11.2005

Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Kiedy można mówić o przestępstwie poświadczenia nieprawdy? Poświadczenie nieprawdy (...)

Czego można żądać od Policji, czyli zatargi z sąsiadem - opinia prawna

5.11.2005

W aktualnie obowiązującym prawie karnym można wyróżnić dwa podstawowe tryby (sposoby) ścigania przestępstw: tryb prywatnoskargowy oraz publicznoskargowy. W pierwszym przypadku przestępstwa ścigane są z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że postępowanie przed sądem karnym uruchamiane jest (...)

Kiedy jest dopuszczalny odstrzał zwierzyny? - opinia prawna

18.4.2005

Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie zwierząt, nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt jest zabronione. Przepis karny (art. 35) tej ustawy stanowi, że „kto zabija, uśmierca zwierzę z naruszeniem przepisu art. 6 ust. 1 (…), podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia (...)

Poręczenie zamiast aresztu, czyli sposób na uniknięcie najgorszego

1.4.2005

Poręczenie majątkowe, czyli popularna kaucja, może być niekiedy rzeczywiście jedynym sposobem na uniknięcie fatalnych skutków, przede wszystkim społecznych, zastosowania środka zapobiegawczego, jakim jest tymczasowe aresztowanie. Dla przeciętnego obywatela nie ma różnicy między (...)

Kara grzywny za mail bez zgody adresata – opinia prawna

8.3.2005

Ogólna grupa zachowań zabronionych przez prawo dzieli się z uwagi na ich znaczenie i wagę na zbrodnie, występki (przestępstwa) i wykroczenia. Zbrodnie oraz występki podlegają prawnej ocenie na podstawie kodeksu karnego, natomiast wykroczenia na podstawie kodeksu wykroczeń oraz innych ustaw (...)

Grzywna za jeden sms – opinia prawna

17.2.2005

Istota problemu sprowadza się zatem do tego, czy można zrealizować znamiona art. 107 kodeksu wykroczeń poprzez jedną czynność, czy też konieczne jest podjęcie co najmniej dwóch lub więcej czynności przez sprawcę. Wykładnia gramatyczna przepisu nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. (...)

Zasady udostępniania treści pornograficznej w internecie - opinia prawna

21.1.2005

W zakresie odpowiedzialności za treści umieszczone na stronie internetowej zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 2 pkt 4 świadczenia usług drogą elektroniczną to wykonanie usługi, które następuje przez wysyłanie i odbieranie (...)

Co może pokrzywdzony w procesie karnym? - opinia prawna

6.1.2005

Zgodnie z art. 49 § 1 k.p.k. pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Przedmiotem ochrony jest dobro prawne, które chroni konkretny przepis prawa karnego materialnego. Stąd konieczne jest odniesienie się do konkretnego (...)

Pokrzywdzony w procesie karnym - opinia prawna

27.12.2004

Zgodnie z art. 49 § 1 kpk pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Przepisy nie określają dokładnie co należy rozumieć przez pojęcie dobra prawnego, jednakże stosując zasady wykładni językowej należy (...)

Kiedy możesz być oskarżycielem posiłkowym - opinia prawna

27.12.2004

Zgodnie z art. 53 kodeksu postępowania karnego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Pokrzywdzonym jest z kolei osoba fizyczna lub prawna, której (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika