Prawo karne - Artykuły (strona: 3)

Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?

15.2.2014

W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt obszernej nowelizacji Kodeksu Karnego. Ważne zmiany czekają przede wszystkim część ogólną w zakresie zasad odpowiedzialności karnej, form popełniania przestępstwa, okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, kar (...)

Postępowanie w sprawie nieletnich - zmiany w 2014 roku

10.12.2013

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich ma na celu dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich, stwarzania warunków powrotu do normalnego życia nieletnim, którzy popadli w konflikt z prawem bądź z zasadami współżycia społecznego oraz umacnianie (...)

Handel ludźmi - w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać

12.7.2013

Zwykle zaczyna się bardzo niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki, nowa przygoda. Potencjalny pracodawca wydaje się być przemiłym człowiekiem, który nie pragnie niczego innego, jak tylko dać nam szansę na spełnienie marzeń. Niestety, w dzisiejszych (...)

Kiedy potrzebny jest wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa?

13.5.2013

Niektóre przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego. Są to tzw. przestępstwa wnioskowe. Wniosek o ściganie należy złożyć do organu ścigania. Po złożeniu wniosku postępowanie toczy się tak samo, jak w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego (a zatem potrzebne (...)

Prawomocne orzeczenie sądu karnego a później ujawnione czyny

15.4.2013

Pytanie o zakres powagi rzeczy osądzonej w ewentualnym kolejnym postępowaniu karnym powstaje w każdej sytuacji, w której sąd, któremu przychodzi następnie orzekać w przedmiocie odpowiedzialności karnej za zachowania nie objęte uprzednim prawomocnym skazaniem stwierdzi, iż zachowania będące (...)

Uprawnienia osoby zatrzymanej

27.12.2012

Uprawnienia przysługujące zatrzymanemu są gwarancją podstawowych praw człowieka. Mają zapewnić, żeby osoba nie została bezpodstawnie i niesprawiedliwie pozbawiona wolności. Uprawnienia te dotyczą zatrzymania procesowego, prewencyjnego, a niektóre prawa także zatrzymania w celu doprowadzenia. (...)

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

6.12.2012

W postępowaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony był należycie zawiadamiany o wszelkich czynnościach procesowych. Ważne jest więc, aby wszelkie pisma sądowe zostały mu prawidłowo doręczone. W pewnych jednak wypadkach uznaje się pismo za doręczone, mimo że (...)

Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?

19.9.2012

Proces karny nie zna legalnej teorii dowodowej, a w Kodeksie postępowania karnego nie sformułowano zamkniętego katalogu dowodów, w związku z czym dowodem może być wszystko to, co przyczynić się może do wyjaśnienia prawdy. Możliwość składania przez oskarżonego wniosków dowodowych (...)

Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

6.2.2012

Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego (...)

Czy kompensata dla ofiar przestępstw podlega opodatkowaniu PIT?

27.12.2011

Wielu podatników, którzy otrzymali kompensatę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, ma dylemat, czy kompensata ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wielu z nich uważa, że ustawa (...)

Na czym polega tajemnica zawodowa doradcy podatkowego?

30.9.2011

Z natury zawodu doradcy podatkowego (reprezentującego tzw. „zawód prawniczy”) wynika, że jest on powiernikiem tajemnic klientów, jak adwokaci i radcy prawni. Bez zagwarantowania poufności nie może on zbudować właściwych relacji ze swoim klientem. Doradca podatkowy często ma dostęp (...)

Tymczasowe aresztowanie - jak się bronić?

15.9.2011

Tymczasowe aresztowanie to jeden ze środków zapobiegawczych, których zastosowanie przewiduje i dopuszcza w pewnych okolicznościach kodeks postępowania karnego. Środki zapobiegawcze to tzw. środki przymusu karnoprocesowego. Stosowane są w stosunku do oskarżonego (podejrzanego) w celu (...)

Który sąd osądzi przestępcę?

10.6.2011

Jeśli ktoś popełnił przestępstwo lub był świadkiem bądź ofiarą przestępstwa pewnie jest zainteresowany, przed jakim sądem będzie się toczyć sprawa. Nasz ustawodawca zdecydował np., iż sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą (...)

Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?

21.4.2011

Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich zaś sprawach karnych, w których nie można prowadzić dochodzenia, postępowanie przygotowawcze (...)

Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?

31.12.2010

W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie nie narazić się na niebezpieczeństwo lub nie zaszkodzić innym. W jakich przypadkach można (...)

Jak karana jest korupcja?

22.9.2010

Podmiotami przestępstwa korupcji w sektorze publicznym mogą być: podmiot łapownictwa czynnego (przekupstwa) - tj. każda osoba, która wręcza (daje) bądź obiecuje udzielić łapówki w zamian za załatwienie interesującej ją sprawy w urzędzie czy instytucji przez osobę przyjmującą korzyść (...)

Kiedy jestem uprawniony do żądania ustanowienia obrońcy z urzędu?

10.2.2010

Porada wskaże Ci jakie warunki musisz spełnić, by móc domagać się ustanowienia obrońcy z urzędu. Czy będziesz musiał zapłacić wyznaczonemu przez sąd obrońcy? Jakie są jego obowiązki w czasie procesu? Obrońca jest ustanowiony w procesie karnym do pomocy oskarżonemu we właściwym (...)

Kiedy może nastąpić warunkowe umorzenie postępowania karnego?

27.8.2009

Aby w sprawach drobniejszych i przy pozytywnej charakterystyce sprawcy nie został on skazany za popełniony czyn, sądy karne często stosują warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, (...)

Skierowanie oskarżonego na badania psychiatryczne - opinia prawna

31.7.2009

Zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 160 § 1 Kodeksu karnego, tj. narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W toku postępowania sąd stwierdził, że moje wybuchowe zachowanie na sali sądowej kwalifikuje się (...)

Prawo do odmowy składania zeznań w procesie karnym - opinia prawna

3.7.2009

W polskim procesie karnym najczęstszym dowodem są zeznania świadków. Prawo nakłada na każdego obowiązek stawienia się w sądzie i złożenia zeznań. Niektórzy mogą jednak odmówić spełnienia tego obowiązku. Czy bratowa może odmówić składania zeznań? A czy takie prawo przysługuje kobiecie, (...)

Jak się bronić przed odebraniem prawa jazdy - opinia prawna

5.6.2009

Pan X zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję drogową. Wynik kontroli po badaniu alkomatem wykazał 0.11 mg/l po pierwszym badaniu, po drugim (po 15 minutach) - 0.09mg/l. Pan X podpisał protokół, w którym odnotowano m. in., że poprzedniego dnia blisko przed godziną 24.00 spożył (...)

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

20.4.2009

Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi (...)

Jak skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

9.3.2009

Podstawą prawną dla ulgi rehabilitacyjnej jest art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, (...)

Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna

19.12.2008

Czy związek nauczyciela z pełnoletnim uczniem jest karalny? Czy grozi za takie postępowanie inna sankcja? Reasumując, z punktu widzenia prawa karnego takie postępowanie nie jest karalne, ale może być różnie postrzegane. Wiąże się to nauczyciela z możliwością sankcji chociażby ze strony (...)

Konsekwencje wystawienia nierzetelnej faktury - opinia prawna

3.10.2008

Czy posługiwanie się nierzetelną fakturą jest wykroczeniem skarbowym, czy przestępstwem? Faktury wystawiane w sposób nierzetelny, są to dokumenty niezgodne ze stanem rzeczywistym, a więc stwierdzające fakty, które nie miały miejsca, bądź nie stwierdzające okoliczności, które rzeczywiście (...)

Sądy 24-godzinne

16.8.2007

Już działają tzw. sądy 24-godzinne. 12 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, a także rozporządzenia wykonawcze. Wskutek nowelizacji w Kodeksie postępowania karnego pojawił się nowy rozdział 54a \"Postępowanie (...)

Na jaką ochronę mogą liczyć świadkowie koronni?

19.11.2006

23 listopada 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2006 r. w sprawie udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym i innym uprawnionym osobom. Pomoc taka jest zapewniana m.in. świadkom koronnym i osobom im najbliższym. Kto może być objęty ochroną osobistą? (...)

Podstawy zarządzenia wykonania zawieszonej kary - opinia prawna

20.10.2006

Sąd orzekł karę więzienia w zawieszeniu i nałożył na skazanego obowiązek zapłaty na rzecz pokrzywdzonego konkretnego świadczenia pieniężnego. W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie, nawiązki lub świadczenia (...)

Przestępstwa i błędy popełniane w toku egzekucji - opinia prawna

25.11.2005

Oszustwa dopuszcza się osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika