Czy mam prawo do spadku ,zachowku związane ze śmiercią ojca gdy za życia przepisał wszystko na mojego brata

Odpowiedzi w temacie (5)

-

26.4.2001

Ojciec za życia przepisał na mojego brata jednego z rodzeństwa dom i ziemię(wszystko co miał) Brat od roku jest właścicielem a. Ojciec teraz zmarł , nie zostawił nic matka zmarła (nie było testamentów).czy jako córki mamy prawo np. do zachowku lub jakieś inne.
(dtor)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

aniamich

2002-02-11 10:56:40

Jeżeli była to umowa darowizny sporządzona notarialnie za życia Pani ojca to niestety nie można

Agusia

2002-06-08 22:27:39

to co w takim razie oznacza art.993 k.c.: Przy obliczaniu zachowku nie uwzglednia sie zapisów i poleceń, natomiast dolicza sie do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkowdawcę. Czy fakt,ze ojcie podarował cały majatek ma tu znaczenie-ze w ten sposób nie ma zadnego spadku? Ale skoro jest prawo do zachowku i prawo do wliczania darowizn? Czy ktos wie? Proszę o odpowiedz, dzieki.

Sylwia

2002-08-28 08:48:24

Co było pierwsze,śmierć matki, czy darowizna? Jeżeli pierwsza zmarła matka, to ustawowo całe rodzeństwo dziedziczy w ró wnych częściach (oczywiście z części matki)

ameki

2003-02-21 15:48:57

W numerze z 14 września 2001 r. w dzienniku "Rzeczpospolita - Prawo co dnia" na stronie drugiej ukazała się absolutnie błędna informacja i to paradoksalnie w rubryce - Pomagamy naszym czytelnikom - pod tytułem "Darowizna za życia wyłączająca spadek". Podobnie w numerze z 7 grudnia 2001 r. w "Gazecie Poznańskiej" radca prawny Marian Jacczak udzielił czytelnikom tak samo błędnej odpowiedzi. W obu przypadkach podpisany adwokat zwrócił się do redakcji wymienionych czasopism z prośbą o sprostowanie tych informacji, aby ograniczyć do minimum ich negatywne skutki wśród potencjalnych czytelników. "Rzeczpospolita" opublikowała sprostowanie. Zagadnienie ma jednak znacznie szersze odniesienie, gdyż doświadczony sędzia - mimo wyłożenia zagadnienia w pismach procesowych - na rozprawie i później w wyroku oddalającym powództwo o zachowek ignorował treść artykułów 999,1000 i 1001 kodeksu cywilnego. Prawidłowa odpowiedź na przedstawione pytanie brzmi bowiem, że spadkobiercy ustawowemu, pozbawionemu przez darczyńcę - późniejszego spadkodawcę - wskutek dokonania darowizny majątku, przysługuje przecież roszczenie o zapłatę zachowku. Jest to cytat ze strony Adwokatury Polskiej

doluje

2005-11-17 22:39:33

A jeżeli zorbie wybieg prawny, gdzie zapisze w akcie darowizny, że darowizna ta nie wchodzi do schedy spadkowej, to co? należny bedzie zachówek czy nawet zachówku nie dostaniesz? pozdro

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

  • 29.8.2018

    Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • 16.8.2016

    Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

    Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

  • 25.4.2017

    Kto może dochodzić zachowku?

    Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

  • 27.5.2017

    Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

    Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)

  • 7.10.2016

    Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

    Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. W skład spadku wchodzą m.in. prawa rzeczowe, (...)