Forum prawne

Nazwisko dwuczłonowe - akt zagraniczny a akt polski

Witam serdeczenie, prosiłabym o opinie dotyczasa nastepujacej sytuacji. Wyszłam za maż zagranicą. Otrzymałam zagraniczny akt małżeństwa. W Polsce zostal mi wydany polski akt małżeństwa (transkrypcja aktu małżeńskiego została wykonana). Zagrniczny akt małżeństwa zawiera informacje dotyczące mojego nazwiska noszonego po ślubie. Jest to nazwisko dwuczłonowe bez kreseczki pomiedzy nazwiskami. W polskim akcie maleństwa również znajduje sie moje nazwisko dwuczłonowe bez kreseczki pomiedzy nazwiskami. Na podstwie polskie aktu małżeństwa wyrobiłam sobie nowe dokumenty: dowod osobisty, paszport, prawo jazdy. W kazdym z dokumentow mam nazwisko dwuczłonowe rowniez bez kreski. Nie chcialabym wątpić w słuszność tej formy, ale chciałabym się upewnić czy taka jest standardowa praktyka tz. Iz na dokumentach wpisuje sie nazwisko w takiej formie w jakiej jest ono na akcie malzenskim?

2009.9.22 16:46:38

Odpowiedzi w temacie: Nazwisko dwuczłonowe - akt zagraniczny a akt polski (1)

Generalnie tak jest. Jak wynika z art 25 o kresce nie ma ani słowa >>>>vide kodeks rodzinny >>>>
Art. 25. § 1.O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

§ 2. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

§ 3. W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. >>>> kancelaria

2009.9.24 16:45:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika