Prawo własności

Odpowiedzi w temacie (7)

-

19.1.2001

Kiedy spadkobierca nieruchomości staje się jej właścicielem? Czy nie przeprowadzając działu spadku może występować jako właściciel np. w urzędzie, gminie ?
(jurek24)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

cogito

2001-01-19 16:15:39

Właścicielem staje się z chwilą otwarcia spadku (chwila śmierci spadkodawcy). Może oczywiście powoływac się na swoją własność (lub współwlasność). Do czasu wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku przez sąd, spadkobierca nie posiada jednak żadnego dokumentu legitymizującego jego dzialania.

alicja

2002-06-05 12:20:36

nie wystarczy samo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, nowy właściciel musi ujawnić swoje prawo w księdze wieczystej, (istnieje bowiem rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych)!

JDB

2002-06-20 17:38:38

nie musi, wpis w naszym prawie jest co do zasady deklaratywny nie konstytutywny, poza paroma wyjątkami. ewentualny brak wpisu skutkuje jednak brakiem ochrony z art.5-9 UKWH

aga

2004-05-11 11:37:06

moim skromnym zdaniem , właścicielem możesz się stać dopiero gdyzostanie przeprowadzony dział spadku pośród wszystkich spadkobierców.

kain

2007-03-03 23:01:30

a masz racje , ale sad moze tez cie tego prawa pozbawic z pierdolowatych przyczyn i mozesz miec zawod wobec prawa

hajpaw

2010-03-25 10:49:24

witam. kupuję spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Lokal ma założoną KW. Otrzymałem kredyt na zakup. Pojawił się problem ponieważ notariusz odmawia przeprowadzenia transakcji ponieważ obecny właściciel miszkania nie jest ujawniony jeszcze w 2 dziale KW( kupił to prawo m-c temu. Jest tylko wzmianka w KW w wpis jego jako właściciela. Oczywiście został przyjęty w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej i spółdzielnia wystawiła stosowne zaświadczenie. Z tego co wyczytałem wpis konstytutywny dotyczy prawa użytkowania wieczystegto oraz ustanowienia samodzielności lokalu. Czy rówwnież w tym przypadku jest to wpis konstytutywny?

dell1

2010-03-27 00:42:31

No ale legitymował się chyba jakąś umową notarialną kupna tego mieszkania i na tej podstawie notariusz powinien spisać twoją umowę kupna, z tego co piszesz to księga jest tylko on jako właściciel nie jest jeszcze wpisany najważniejszy jest dział 4 jeśli jest czysty i niem żadnych wpisów w kolejce to nie rozumiem czemu notariusz nie chciał spisać takiej umowy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: