Ustalenie ojcostwa

Odpowiedzi w temacie (8)

monika.olenkowicz

30.12.2016

Witam! Mam pytanie, matka mojej koleżanki urodziła dziecko niecały rok po rozwodzie. Za ojca dziecka uznano jej byłego męża. Jednak według polskiego prawa, ojcem dziecka jest ten kto współżyję z matką dziecka między 180 a 300 dniem przed urodzeniem dziecka. Czy trzeba będzie zakładać teraz 2/3 sprawy sądowe ( odnośnie zaprzeczenia ojcostwa,uznania ojcostwa oraz o alimenty) czy dałoby się to rozwiązać w inny sposób?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Juliax

2016-12-30 20:44:24

Witam ! Tak jak Pani napisała według zgodnie z art.85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego :Domniemywa się, ze ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym dniu przed urodzeniem dziecka. Zgodnie z tym domniemaniem , jeżeli mężczyzna utrzymywał stosunki z matką dziecka w tym okresie to organ stosujący prawo ma obowiązek przyjąć ,że mężczyzna jest ojcem dziecka, nie wprowadzając w tej sprawie postępowania dowodowego.

monika.olenkowicz

2016-12-30 20:50:49

Dobrze, ale moje pytanie brzmiało. Czy teraz:Już po narodzinach tego dziecka, jest możliwe by zaprzeczyć ojcostwa łatwiej niż przez 3 sprawy sądowe. Ponieważ ten" Pan" według polskiego prawa ma obowiązek płacić alimenty jako na swoje dziecko, a owe dziecko nie jest jego. Myślałam o tym ,że problem ten można by było rozwiązać poprzez jedną rozprawę ,która jednocześnie art 62 KRO mówi o tym ,że ojcem dziecka jest mąż matki jeżeli od rozwodu ( uprawomocnienia się wyroku) nie minęło 300 dni. Myślę ,że to trudny temat. Jak Pani sądzi najpierw trzeba by było obalić owe domniemanie ojcostwa?

Juliax

2016-12-30 20:58:57

Moim zdaniem, można by to było załatwić na jednej rozprawie, ale przede wszystkim najpierw trzeba ustalić po ilu dniach od rozwodu dziecko przyszło na świat. Jeśli tak jak już w wspomnianym art.85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.Można by to załatwić na jednej rozprawie, ale o alimenty musiałaby już toczyć się osobna rozprawa sądowa.

monika.olenkowicz

2016-12-30 21:09:55

"mąż matki powinien wytoczyć powództwo w przeciągu 6 miesięcy od dnia w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę ( art. 63 KRO) .Matka również ma termin 6-miesięczny na wniesienie powództwa ale liczony od momentu narodzin dziecka.( art. 69§1)" Dziękuję za odpowiedź, myślę że dużo mi pani wyjaśniła, powiem tej Pani aby wniosła sprawę o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie alimentów, bo być może ojciec dziecka sam przyzna się do niego i nie będzie potrzeby ustalania ojcostwa. Pozdrawiam

Juliax

2016-12-30 21:13:10

Cieszę się, że mogłam pomóc. Życzę pomyślnego rozwiązania sprawy. Pozdrawiam :)

ULEWICZ.KANC

2017-01-02 08:50:14

Witam! Mam pytanie, matka mojej koleżanki urodziła dziecko niecały rok po rozwodzie. Za ojca dziecka uznano jej byłego męża. Jednak według polskiego prawa, ojcem dziecka jest ten kto współżyję z matką dziecka między 180 a 300 dniem przed urodzeniem dziecka. Czy trzeba będzie zakładać teraz 2/3 sprawy sądowe ( odnośnie zaprzeczenia ojcostwa,uznania ojcostwa oraz o alimenty) czy dałoby się to rozwiązać w inny sposób?

Dzień dobry, w pierwszej kolejności ma zastosowanie domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa. Jeśli "za ojca dziecka uznano jej byłego męża" to znaczy, że dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od jego ustania. W zasadzie wszystko, co napisał użytkownik "Juliax" jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami. W tej sprawie trzeba najpierw doprowadzić do zaprzeczenia ojcostwa byłego męża matki dziecka, a następnie wszcząć drugie postępowanie o ustalenie ojcostwa ojca biologicznego i zasądzenie od niego alimentów. Jeśli ojciec biologiczny uzna dziecko przed kierownikiem USC (ale już po zaprzeczeniu ojcostwa ojca biologicznego), nie trzeba będzie dochodzić ustalenia jego ojcostwa. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu

Dawidzior

2017-01-29 16:11:40

Witam, przedstawię na początek historię i chciałbym z góry podziękować za odp na trapiący mnie problem. Mam 21 lat, moja była partnerka jest ode mnie 4 lat młodsza, w momencie gdy rodziła naszą córeczkę, miała 17 lat i "władzę" rodzicielską nad naszym dzieckiem uzyskał jej Ojciec.. W tym czasie doszło do sytuacji, że Matka dziecka postanowiła popełnić samobójstwo.. I tutaj pytanie jak odzyskać córkę ? Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam.

Kamila

2018-02-22 11:05:55

Proszę mi powiedzieć ojciec dziecka nie chce uznać je żeby nie płacić alimentów mąż z którym jeszcze nie mam rozwodu zaprzeczył a biologiczny ojciec utrudniał obczernia mnie wszystko po to żeby nie płacić alimentów proszę o pomoc co dalej robić

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: