Zapis testamentowy - forum prawne
Zapis może przybierać kilka postaci. Może to być np. zobowiązanie do przekazania określonej osobie konkretnej rzeczy, która należy do spadku. Spadkobierca powinien dokładnie określić osobę zapisobiorcy. Ponadto należy dokładnie wskazać świadczenie majątkowe, które ma zostać spełnione na rzecz zapisobiorcy. Spadkodawca powinien określić, co powinien otrzymać zapisobiorca albo jaki dług i w jakiej wysokości ma zostać umorzony w stosunku do zapisobiorcy.
Odpowiedzi w temacie: Zapis testamentowy (3)
Witam, moja babcia podarowała w formie zapisu testamentowego swojej córce pewne rzeczy, jednak w momencie śmierci nie była właścicielem tych rzeczy gdyż przed śmiercia darowała je aktem notarialnym wnukowi. Czy w tej sytuacj zapsi powinien zostać uznany przez sąd za nieważny ? jak przepis o tym mówi?
Moim zdaniem nie można przenieść własności majątku na inną osobę poprzez zapis w testamencie, jeśli przed otwarciem spadku podarowało się go innej osobie. Zapisy testamentu można zawsze odwołać. Jednak pozostaje jeszcze otwarta kwestia zachowku. Jeśli darowizna miała miejsce przed upływem 10 lat od daty otwarcia spadku, to ustawowym spadkobiercom przysługuje prawo do zachowku od wartości tego majątku.
Z takimi sprawami najlepiej jest się zwrócić do notariusz Cejrowskiej. Zawsze doskonale przygotowana, wszelkie akty notarialne sporządza bezbłędnie i sprawnie.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?