zmiany w prawie o broni - forum prawne
Hej mam pytanie jak zmieniło się prawo o broni palnej, nie dla służb tylko dla osób prywatnych? Tzn takich co albo mają pozwolenie już albo się będą o nie starać? Coś uległo znaczącej zmianie?
Odpowiedzi w temacie: zmiany w prawie o broni (2)
Przede wszystkim, odnosząc się do osób ubiegających się o udzielenie pozwolenia na broń, zmieniło się to, komu i z jakich powodów to pozwolenie wydaje. Dotychczas, pozwolenie na broń można było uzyskać, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie. Obecnie właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca przedstawi ważną przyczynę posiadania broni,a ponadto, nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego.
Dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej oraz mienia, za ową ważną przyczynę uznaje się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
Na wniosek osoby posiadającej broń palną zgodnie z wymogami prawa polskiego oraz posiadającej dopuszczenie do posiadania broni właściwy organ Policji wydaje Europejską kartę broni palnej na okres 5 lat z możliwością przedłużenia jej ważności po upływie tego okresu.Europejska karta broni palnej jest dokumentem zawierającym dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, adres miejsca stałego pobytu) osoby posiadającej i dopuszczonej do posiadania broni, dane indentyfikacyjne broni i informacje o państwach członkowskich Unii Europejskiej, na których terytorium posiadanie broni palnej, określone w Europejskiej karcie broni palnej, jest zakazane albo możliwe na podstawie pozwolenia
Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni, a na wniosek osoby posiadającej pozwolenie na broń wydaje się zaświadczenie uprawniające do nabycia rodzaju i liczby egzemplarzy broni zgodnie z pozwoleniem i amunicji do tej broni
Nowelizacja ustawy poszerza zakres podmiotów, którym pozwolenia na broń nie wydaje się. Są to osoby stanowiące zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczństwa publicznego, osoby skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, osoby skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, albo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Warto pamiętać, że osoba posiadająca pozwolenie na broń obowiązana jest raz na pięć lat przedstawić właściwemu organowi Policji aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne. W przypadku wydania negatywnego orzeczenia lekarz lub psycholog zobowiązany jest zawiadomić o tym właściwy organ Policji.
Zupełnie nowym przepisem, jest wprowadzony pkt 8, art. 18 ustawy o broni i amunicji: Osoba, której cofnięto pozwolenie na broń, dopuszczenie do posiadania broni lub której unieważniono kartę rejestracyjną broni, jest zobowiązana ? w terminie 7 dni od dnia otrzymania ostatecznej decyzji o cofnięciu pozwolenia na broń, dopuszczenia do posiadania broni lub unieważnienia karty ? zwrócić dokumenty potwierdzające legalność posiadania broni i amunicji do właściwego organu Policji
oraz przepis mówiący, że
Policja, a w przypadku żołnierzy zawodowych Żandarmeria Wojskowa, może za pokwitowaniem odebrać broń i amunicję oraz dokumenty potwierdzające legalność posiadania broni osobie posiadającej broń zgodnie z przepisami, przeciwko której toczy się postępowanie karne o przestępstwa określone w art. 15 ust. 1 pkt 6, do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania, na okres nie dłuższy niż 3 lata. Owe uprawnienia policji realizuje także Straż Graniczna na obszarze przejścia granicznego i w strefie nadgranicznej.
Swego czasu absorbowała mnie bardzo ta kwestia. Niestety, w Polsce pozwolenia na broń wydaje się sporadycznie i jeśli nie jest się wojskowym, policjantem albo znanym politykiem, to niełatwo jest je uzyskać. Mój sąsiad jest zapalonym kolekcjonerem militariów i kiedy starał się o takie, policja przeprowadzała nawet wywiad środowiskowy. Za powszechnym dostępem do broni opowiada się chyba tylko Janusz Korwin-Mikke, ale nie wróżę sukcesów ani jemu, ani nikomu, kto będzie próbował je przeforsować. Brak w Polsce kultury naszego broni, a tego nie przeskoczymy; przynajmniej dopóki prawa do noszenia broni nie mamy wpisanego w konstytucję, jak Amerykanie. A szkoda.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?