Informacje strona 59

Rząd przyjął projekt budżetu na rok 2020

26.9.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 roku. Zarówno wydatki, jak i dochody budżetu państwa wyniosą 429,5 mld zł, co oznacza, że projekt po raz pierwszy od 1990 r. nie przewiduje deficytu budżetu państwa. Priorytetem pozostaje utrzymanie stabilności (...)

Nie będzie wyższych opłat za aplikacje

25.9.2019

Adepci zawodów prawniczych nie muszą obawiać się podniesienia opłat za aplikacje. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na wniosek wiceministra Sebastiana Kalety, zmieni sposób ustalania opłat, tak aby kandydaci na adwokatów, radców prawnych (...)

Sądy usprawnią obsługę interesantów

25.9.2019

Formularze sądowe, przeznaczone do załatwienia konkretnej sprawy będzie można pobrać przez internet lub na miejscu w sądzie. Dostępne dla każdego będą też proste instrukcje uczące, jak wypełnić np. wniosek o przyznanie alimentów czy nabycie spadku. W sprawnej obsłudze interesantów (...)

Świadczenie uzupełniające dla niesamodzielnych

25.9.2019

1 października 2019 r. wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie to stanowi dodatkowe wsparcie dla osób, które ponoszą stałe koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

E-doręczenie zamiast listu?

24.9.2019

Projekt ustawy wprowadza doręczenie elektroniczne, początkowo jako domyślny, ale docelowo – jako podstawowy kanał wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia jej nadania lub odbioru. E-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem (...)

Zmiany dot. opłaty za reklamowanie napojów alkoholowych

24.9.2019

Opłatę za reklamowanie napojów alkoholowych trzeba będzie wnosić bezpośrednio na wyodrębniony rachunek właściwego urzędu skarbowego w ślad za przekazywaną deklaracją z nią związaną. Wpływy z tej opłaty będą przekazywane przez naczelników urzędów skarbowych na (...)

Niemieckie ograniczenie dla wyszukiwarek wymaga zatwierdzenia Komisji

23.9.2019

Niemiecki przepis zakazujący wyszukiwarkom wykorzystywania snippetów prasowych bez zezwolenia wydawcy nie może być stosowany w braku jego uprzedniej notyfikacji Komisji Europejskiej. Stanowi on bowiem zasadę dotyczącą usługi społeczeństwa informacyjnego, czyli „przepis techniczny”, (...)

Cyfryzacja w służbie zdrowia

23.9.2019

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów. Legitymowanie się aplikacją mObywatel w placówkach POZ stało się możliwe dzięki przepisom tzw. pakietu e-zdrowie, które obowiązują od (...)

Marynarze bez PIT

23.9.2019

Zasadniczym celem nowelizacji jest poszerzenie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów marynarzy (obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich.

Skuteczna pomoc dla zadłużonych

22.9.2019

Nowelizacja przepisów ma usprawnić procedurę tzw. upadłości konsumenckiej. Umożliwia np. ogłoszenie upadłości przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w uproszczonej procedurze, tj. bez wyznaczania sędziego-komisarza.

Wsparcie finansowe armatorów śródlądowych

22.9.2019

Ustawa o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym ma zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów w zakresie pomocy publicznej w stosunku do regulacji Unii Europejskiej, polegających m.in. na: rozszerzeniu listy (...)

Korytarz życia i jazda na suwak coraz bliżej uregulowania

22.9.2019

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym ma na celu uregulowanie zasad zachowania się uczestników ruchu drogowego, w szczególności kierujących pojazdami, w przypadku przejazdu pojazdu uprzywilejowanego (\"korytarz życia\") oraz zachowania się kierujących (...)

Sieć piątej generacji coraz bliżej

21.9.2019

Prezydent podpisał megaustawę, czyli przepisy, które ułatwią Polakom dostęp do szybkiego Internetu. W Warszawie rozpoczęły się testy sieci 5G. Celem ustawy jest usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. 

Marnowanie żywności ma być ukrócone

21.9.2019

Prezydent RP podpisał ustawę dnia 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym (...)

Porty morskie mają być rozbudowane

21.9.2019

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych ma na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu widzenia interesów państwa projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów (...)

Kara za RODO

21.9.2019

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Prezes UODO) nałożył na spółkę Morele.net karę w wysokości ponad 2,8 mln zł.

Nowe Prawo zamówień publicznych

20.9.2019

Nowa ustawa ma kompleksowo uregulować materię zamówień publicznych stanowiących umowy o charakterze odpłatnym zawierane pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, których przedmiotem jest nabycie przez zamawiającego robót budowlanych, dostaw lub usług od wybranego wykonawcy.

Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania

20.9.2019

Rząd zaproponował rozwiązania dotyczące eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników, a także stworzenie podstaw prawnych do realizacji przez Krajową Administrację Skarbową – Programu Współdziałania, którego celem jest ułatwienie (...)

Obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych od października

19.9.2019

Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona obniżenie niżej stawki podatku w skali podatkowej (...)

Nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej

19.9.2019

Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla MŚP w początkowej fazie działania – to najważniejsze zmiany, jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo własności (...)

Usprawnione wsparcie bezpośrednie

19.9.2019

Nowelizacja niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli zakłada usprawnienie procesu wydatkowania środków finansowych (...)

Nowe uprawnienia UOKiK

18.9.2019

Kary za naruszanie zakazu geoblokowania i dostęp do tajemnicy skarbowej - to najważniejsze zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Część zmian już weszła w życie.

Derogacja w zakresie zazielenienia

18.9.2019

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia, tj. ugorów i międzyplonów. 

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030

18.9.2019

Zwiększenie spójności rozwoju kraju, wzmacnianie regionalnych przewag konkurencyjnych oraz podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk ukierunkowanych terytorialnie - to główne cele Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, który przyjął dzisiaj rząd.

Lepszy nadzór nad jakością żywności?

17.9.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw. Nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych będzie przejrzysty i skonsolidowany.

Przeciwdziałanie niedoborowi wody

17.9.2019

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Założeń do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”. Aby ograniczyć ryzyko powodziowe oraz złagodzić skutki suszy, opracowany zostanie „Program przeciwdziałania (...)

Akcje spółek będą zdematerializowane

17.9.2019

Akcje spółek, także te na okaziciela, będą miały formę zapisu cyfrowego, a nie - jak obecnie - papierowego dokumentu. Pozwoli to przeciwdziałać ryzyku nadużyć finansowych, zwłaszcza praniu brudnych pieniędzy. 

Jeden wykaz podmiotów VAT

16.9.2019

W wyniku zmian w art. 96b ustawy o VAT, dotychczasowe informacje zawarte w dwóch wykazach, tj.: podmiotów w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako (...)

Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego

15.9.2019

Zapadł ważny wyrok dla posiadaczy kredytów konsumenckich. Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi nam oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie obniżone – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Zgodnie z niedawnym wyrokiem kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: (...)

Wyrok Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL

15.9.2019

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji zatwierdzającej zmianę systemu ustanawiającego wyłączenie w odniesieniu do korzystania z gazociągu OPAL. Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej (...)

Biegli rewidenci i firmy audytorskie pod lepszym nadzorem

15.9.2019

Nowelizacja przepisów zakłada wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich. Przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która zastąpi Komisję Nadzoru Audytowego.

Konsultacje nt. fundacji rodzinnej

14.9.2019

Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Do konsultacji trafiła zielona księga, w której resort przedsiębiorczości przedstawia rozwiązania (...)

Opieka zdrowotna nad uczniami

12.9.2019

12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. To ustawa niezwykle ważna dla zdrowia polskich dzieci. Dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.

Pora na remont bloków z wielkiej płyty

11.9.2019

Przewidziano zwiększenie efektywności funkcjonowania Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Jego działalność rozszerzona zostanie o dofinansowanie poprawy bezpieczeństwa użytkowania budynków z tzw. „wielkiej płyty” oraz poprawy stanu technicznego budynków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika