Odpowiedź prawnika: Bezrobocie a umowa o dzieło
W przypadku zarejestrowania się jako bezrobotny koszt ubezpieczenia przerzucany jest na państwo, gdyż bezrobotny sam się w tym zakresie nie finansuje. Aby uzyskać jednak status bezrobotnego trzeba spełnić szereg wymogów, m.in. nie można być zatrudnionym (tzn. pozostawać w stosunku pracy), nie można wykonywać żadnej pracy zarobkowej, nie można prowadzić działalności gospodarczej. Nie jest zatem możliwa sytuacja, w której bezrobotny powadzi działalność gospodarczą.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2008 r. (sygn. akt I OSK 572/2007, LexPolonica nr 1950918) „z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiującego bezrobotnego wynika, iż nieuzyskiwanie miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę wynagrodzenia za pracę nie odnosi się do przychodów z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Zarówno bowiem zatrudnienie, jak i wykonywanie innej pracy zarobkowej (świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia) wyklucza posiadanie statusu osoby bezrobotnej". Umowę od dzieło należy traktować wobec tego jako "wykonywanie innej działalności gospodarczej", co wyklucza uzyskanie statusu bezrobotnego niezależnie od wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu tej umowy.

By nie stracić statusu bezrobotnego, całkowity dochód miesięczny takiej osoby nie może przekroczyć połowy najniższego wynagrodzenia. Dotyczy to uzyskania dochodów pochodzących ze wszystkich źródeł, z wyjątkiem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Obecnie najniższe miesięczne wynagrodzenie wynosi 1317zł, zatem miesięczny dochód bezrobotnego, jeżeli będzie uzyskiwany jedynie z tytułu wykonywania umów o dzieło, nie może przekroczyć 657,50 zł.
