Charakter prawny umowy o świadczenie usług edukacyjnych

Pytanie:

Jakim typem umowy jest umowa o świadczenie usług edukacyjnych, jaki jest jej prawny charakter?

Masz inne pytanie do prawnika?

13.2.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Charakter prawny umowy o świadczenie usług edukacyjnych

Na wstępie należy określić zakres pojęcia usług edukacyjnych używa się go bowiem w odniesieniu do wszystkich usług, które są związane z kształceniem, poczynając od nauki języka, poprzez kursy przygotowawcze do matury aż po płatne studia. Jako że umowa o świadczenie usług edukacyjnych jest zbliżona charakterem do umowy zlecenia (zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 750 Kodeksu cywilnego, stanowiącym że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) zastosowanie będą miały przepisy dotyczące zlecenia (art. 734-751 k.c.).

Porady prawne

Z uwagi na powszechność umów zawieranych w zakresie usług edukacyjnych większość szkół zawiera umowy w formie pisemnej. Jest to typowa umowa adhezyjna, której warunków konsument (uczeń, student, uczestnik kursu) nie negocjuje, nie ma na nie wpływu. Może albo podpisać umowę, albo poszukać innej szkoły czy organizatora kursu. Nie ma też żadnych szczególnych przepisów, które chroniłyby konsumenta w umowach o świadczenie usług edukacyjnych. Tym bardziej przed podpisaniem konsument powinien bardzo dokładnie przeczytać zarówno umowę, jak i dołączony do niej regulamin, bowiem od zapisanych tam warunków zależą prawa i obowiązki stron umowy.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne